ارتودنسی جراحی یا درمان ارتوگناتیک: هزینه و مراقبت

جراحی اصلاح فک، یا جراحی “ارتوگناتیک”، برای اصلاح طیف گسترده‌ای از ناهنجاری‌های جزئی تا شدید اسکلتی و دندانی، ازجمله عدم تراز بودن فک و دندان‌ها انجام می‌شود، که به‌نوبه خود می‌تواند جویدن، صحبت کردن و تنفس بیمار را بهبود بخشد. درحالی‌که ممکن است ظاهر بیمار درنتیجه عمل جراحی به‌طور چشمگیری بهبود یابد، عمل جراحی ارتوگناتیک برای اصلاح مشکلات عملکردی انجام می‌شود. در زیر برخی از شرایطی که ممکن است به جراحی اصلاح فک و صورت نیاز داشته باشند، اشاره خواهد شد:

  • اختلال در جویدن یا خوردن غذا
  • اختلال در بلع
  • درد مزمن فک یا درد مفصل گیجگاهی – فکی (TMJ) یا سردرد
  • فرسایش بیش‌ازحد دندان‌ها
  • اپن بایت (فاصله بین دندان‌های بالا و پایین وقتی دهان بسته است)
  • عدم تناسب ظاهر صورت از روبه‌رو یا کنار
  • آسیب‌دیدگی‌های صورت یا نقایص مادرزادی
  • تحلیل چانه
  • برجستگی فک
  • قرار نگرفتن لب‌ها بر روی یکدیگر به‌صورت معمول

ممکن است شما یا فرزندتان از بریس‌های ارتودنسی برای صاف کردن دندان‌های خود استفاده کرده باشید، برخی افراد برای تراز کردن دندان‌ها و فک خود نیازمند جراحی اصلاح فک یا ارتوگناتیک هستند که تحت نظر متخصص ارتودنسی صورت می‌پذیرد.

جراحی اصلاح فک، دندان‌ها و فک شما در موقعیتی قرار می‌دهد که بیشترین تناسب، عملکرد و کارایی را داشته باشد. گرچه متخصصین ارتودنسی کلینیک ما این جراحی را برای بهبود قرارگیری دندان‌ها بر روی هم و عملکرد فک شما توصیه می‌کنند، اما برخی بیماران تغییرات قابل‌توجهی را در ظاهر و گفتار خود تجربه خواهند نمود. نتیجه جراحی اصلاح فک، می‌تواند تأثیرات چشمگیر و مثبت زیادی بر روی بسیاری از جنبه‌های زندگی شما داشته باشد.

بنابراین شما می‌توانید بیشترین تغییر مثبت را در خود ایجاد کنید!

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با همکاران ما در کلینیک ارتودنسی با شماره‌های ما  تماس حاصل نمایید.

متقاضی مناسب درمان


افرادی که به‌واسطه عدم تراز بودن دندان‌ها و فک خود دچار مشکلاتی شده‌اند، ممکن است متقاضی مناسبی برای جراحی ارتودنسی در نظر گرفته شوند. ممکن است در برخی موارد ، فک بالا و پایین با سرعت متفاوتی رشد کنند. آسیب‌دیدگی و نقص‌های مادرزادی نیز ممکن است بر تراز بودن فک تأثیر بگذارد. زمانی که فقط دندان‌ها دچار نامرتبی و ناترازی شده باشند، معمولاً متخصصین ارتودنسی به کمک درمان‌های ارتودنسی اقدام به تراز نمودن دندان‌ها خواهند کرد، اما در برخی موارد برای اصلاح فک، نیازمند جراحی فک خواهیم بود.

ارزیابی


متخصص ارتودنسی تعیین خواهد کرد که شما متقاضی مناسبی برای جراحی اصلاح فک محسوب می‌شوید یا نه. همچنین بر اساس شرایط و نیاز شما، پزشک مناسب‌ترین روش جراحی اصلاحی را تعیین خواهد کرد. مهم است درک کنید که ممکن است درمان شما، قبل و بعد از جراحی، شامل درمان‌های ارتودنسی گردد، بنابراین احتمال دارد درمان چندین سال طول بکشد. متخصصین ارتودنسی درک می‌کنند که درمان یک تعهد بلندمدت برای شما و خانواده شما ایجاد می‌کند. آن‌ها سعی خواهند کرد تا زمان واقعی موردنیاز برای درمان را به‌صورت واقع‌بینانه برآورد کنند.

ممکن است جراحی اصلاح فک، تمام یا بخشی از فک فوقانی، فک پایین و چانه را تغییر دهد. زمانی که شما به‌طور کامل از شرایط و گزینه‌های درمانی خود آگاهی‌های لازم را کسب نمودید، تیم دندانپزشکی باهمکاری شما مناسب‌ترین برنامه درمانی را طرح‌ریزی خواهند کرد.

تصحیح اپن بایت

بخشی از استخوان فک فوقانی برداشته می‌شود. سپس فک بالا به کمک صفحات و پیچ‌های مخصوص جراحی در موقعیت جدید خود تثبیت می‌گردند.

اصلاح برجستگی فک پایین

استخوان بخش عقبی فک از بخش جلویی آن جدا شده و تغییر موقعیت داده می‌شود، به‌نحوی‌که فک پایین بتواند در موقعیت صحیح خود به عقب کشیده شود.

اصلاح عقب رفتگی فک پایین

بخشی از استخوان فک پایین از پایه خود جدا شده و اصلاح می‌شود. فک پایین و قسمت چانه جلو آورده شده تا در موقعیت صحیح خود قرار گیرند.

قبل از عمل


قبل از عمل جراحی، به کمک بریس‌های ارتودنسی، دندان‌ها را به موقعیت جدید خود انتقال می‌دهند. ازآنجاکه دندان‌های شما به موقعیتی هدایت می‌شوند که بعد از جراحی هماهنگی لازم را با موقعیت جدید فک داشته باشند، ممکن است در ابتدا فکر کنید موقعیت دندان‌های شما بدتر می‌شود و نه بهتر. اما زمانی که جراحی انجام می‌شود، دندان‌ها باهم هماهنگ خواهند شد. هم‌زمان که درمان ارتودنسی به زمان قبل از عمل جراحی نزدیک می‌شود، ممکن است ازمایشاتی، ازجمله اشعه ایکس، تصویربرداری و مدل‌سازی دندان‌ها انجام شود تا به فرایند جراحی کمک نماید.

فرایند درمان


بسته به روش درمان، جراحی فک می‌تواند تحت بیهوشی عمومی در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی انجام شود. جراحی ممکن است از یک تا چند ساعت طول بکشد تا تکمیل شود.

بر اساس شرایط شما، جراح، استخوان‌های فک شما را تغییر می‌دهد تا بیشترین هماهنگی لازم را به دست آورید. در بعضی موارد ممکن است استخوان‌ها اضافه، حذف یا تغییر شکل داده شوند. برای حفظ فک در موقعیت جدید خود، ممکن است از صفحات، پیچ، سیم و باندهای لاستیکی جراحی استفاده شود. برش‌ها معمولاً در داخل دهان زده می‌شوند تا جای زخم آن قابل‌مشاهده نباشد. بااین‌حال، در برخی از موارد نیاز به ایجاد برش‌های کوچک در خارج از دهان است. هنگامی که این امر ضروری باشد، مراقبت‌های ویژه صورت می‌گیرد تا ظاهر اسکار به حداقل میزان ممکن برسد.

دوره بهبودی


سرعت بهبودی پس از جراحی به عوامل متعددی از قبیل سن و وسعت جراحی بستگی دارد. پس از عمل جراحی، در طول دوره بهبودی خود با مسائل زیر روبه‌رو خواهید شد:

حرکت فک

در اکثر بیمارانی که تحت عمل جراحی فک قرار می‌گیرند، فک‌های آن‌ها به هم متصل نمی‌شوند. این کار پس از عمل مزیت‌هایی را برای بیمار در بردارد. برای کمک به افزایش هماهنگی عملکرد فک با موقعیت جدید خود از نوارهای الاستیک سبک (نوار لاستیکی) استفاده می‌شود. در طول دو یا سه هفته اول، بهبودی قابل‌توجهی در حرکت فک خود ملاحظه خواهید کرد. ازآنجاکه فک‌ها به هم متصل نمی‌گردند، این امر باعث می‌شود که صحبت کردن، نوشیدن، خوردن و انجام بهداشت دهان و دندان با سهولت بیشتری انجام شود.

رژیم غذایی

برای چند روز اول پس از جراحی، رژیم غذایی شما حاوی غذاهای نرم و مایعات است. تقریباً هفت روز تا دو هفته بعد از جراحی، رژیم غذایی شما شامل غذاهای مانند اسپاگتی خردشده، تخم‌مرغ، یا سایر غذاهای نرم است که می‌توان بدون جویدن زیاد آن‌ها را مصرف نمود. در دو تا شش هفته بعد از جراحی، به رژیم غذایی شما مواد غذایی مانند گوشت چرخ‌کرده گاو، قطعات کوچکی از گوشت‌های بسیار نرم مانند ماهی‌ها و سایر غذاهایی که نیاز به جویدن کم دارند، اضافه می‌شود. در بیشتر موارد رژیم غذایی شما بعد از شش هفته تقریباً طبیعی خواهد شد.

فعالیت‌های فیزیکی

شما باید فعالیت‌های خود را برای چهار تا پنج روز بعد از عمل محدود کنید. معمولاً این به معنی ماندن در خانه و انجام حداقل فعالیت‌ها است. در حدود یک هفته پس از جراحی، ممکن است بتوانید به برخی فعالیت‌های محدود مانند فعالیت‌های سبک شغلی، برخی فعالیت‌های مربوط به مدرسه و فعالیت‌های تفریحی آسان بازگردید. بسته به نوع عمل جراحی و سرعت بهبودی شما، برای برخی از بیماران ممکن است این زمان دو هفته طول بکشد.

خطرات و عوارض جانبی


همانند هر عمل جراحی دیگر، جراحی فک نیز دارای عوارض جانبی و خطرات خود است. ازآنجاکه برش‌ها معمولاً در دهان ایجاد می‌شود و پانسمان آن‌ها دشوار می‌باشد، همیشه خطر خونریزی بیش‌ازحد وجود دارد. تورم و ناراحتی نیز شکایت رایج بیماران است. احتمال بروز عفونت بسیار نادر است، اما زمانی که دهد، نسبتاً به‌آسانی قابل‌درمان است و تقریباً به‌سرعت از بین می‌رود. بااین‌حال، عفونت‌های جدی‌تر باید بلافاصله درمان شوند تا نیاز به جراحی اضافی دیگر نباشد.

هزینه


هزینه‌ها شامل هزینه جراح، هزینه امکانات و مواد مصرفی و مراقبت‌های پس از عمل است. اگر جراحی فقط در فک بالا یا پایین موردنیاز باشد، معمولاً هزینه آن کمتر از حالتی است که هردو فک تحت جراحی قرار بگیرند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*