ارتودنسی و سیم کشی دندان در کودکان :مزایا و هزینه

اندازه فک و دندان، دندان‌های افتاده یا روی هم و اختلالات مربوط به فک نیز همانند اوربایت و آندربایت می‌توانند منتهی به مشکلات دیگر دندانی شوند. عادات غلطی دهانی مانند مکیدن انگشت شصت، بلع معکوس یا پیش آمدگی زبان و تنفس از راه دهان که در بین کودکان کم‌سن و سال بسیار رایج است ممکن است موجب بروز مشکلات دندانی شوند. گاهی‌اوقات دندانپزشک برای رفع اختلالات دندانی مرتبط با مسائل ژنتیک، حوادث و سایر بیماری‌های دندانی مجبور می‌شود از راه ارتودنسی و سیم‌کشی دندان‌ها وارد عمل شود. تشخیص زودهنگام علائم و نشانه‌های بیماری حتی زمانی‌که در مراحل اولیه بوده وی ا طبیعی به‌نظر می‌رسند کمک شایانی به درمان می‌کند. متخصص ارتودنسی با مشاوره و راهنمایی خود کمک می‌کند تا پدر و مادرها درک کنند که معاینه زودهنگام دندانی ودرمان چقدر در سلامت دندان کودکان نقش به‌سزایی دارد. بنابراین وظیفه یک متخصص ارتودنسی به‌عنوان یک دندانپزشک نه‌ تنها رفع مشکلات دندانی است بلکه در برخی جاها پیشگیری از وقوع آن‌ها است. تمامی موارد ذکر شده در ارتودنسی کودکان نیز صادق است. مزیت تشخیص زودهنگام بیماری دندان در کودکان این است که می‌توان به‌راحتی و به‌جای روش پیچیده جراحی با روش‌های کم‌تهاجمی اقدام به درمان مشکلات دندانی کرد. اوایل سن ۶ یا ۷ سالگی بهترین سن ارزیابی دندان‌های کودکان است. در این سن متخصصین تشخیص می‌دهند که آیا دندان‌های کودکان نیاز به سیم‌کشی دارند یا خیر.

اگر به‌ فکر ارتودنسی دندان‌های کودکان خود هستید بهتر است زود اقدام کنید تا بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در آینده رخ دهند پیشگیری شده و مجبور به جراحی نشوید. بررسی زودهنگام مشکلات و اختلالات دندانی کودکان طبیعتا زمان درمان را کمتر کرده و مجبور نخواهید بود برای مدت طولانی در مطب دندانپزشکی حضور داشته باشید. متخصصین ارتودنسی در کلینیک تخصصی حاضرند تا با مراجعه زودهنگام شما، دندان‌های کودکان شما را معاینه کرده و با ارائه بهترین خدمات مشکلات دندانی آنها را برطرف کنند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص یا رزرو نوبت و ساعات کار کلینیک می‌توانید با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

ارتودنسی کودکان چیست؟


ارتودنسی نوعی تخصص در حوزه درمانی دندان است که به رفع اختلالات فک و دندان‌ها می‌پردازد. هدف نهایی تمام خدمات ارتودنسی، رفع نامرتبی دندان‌ها است به‌گونه‌ای که با تنظیم دندان‌های فک بالا و پایین، بتوان آن‌ها را در وضعیت درستی قرار داد. ارتودنسی دندان کودکان همان‌طور که از نامش پیداست به صاف کردن و ارزیابی دندان‌های کودکان اختصاص دارد. دندانپزشک کودکان با تشخیص عادات غلط دهانی و مشکلات اولیه که ممکن است منتهی به نامرتبی و اختلالات دندانی شود خیلی سریع اقدام به درمان می‌کنند. فرآیند درمان ارتودنسی کودکان شامل دو مرحله ارتودنسی پیشگیری و سیم‌کشی دندان می باشد.

مزایای درمان زودهنگام ارتودنسی


سیم‌کشی دندان‌ها در دوران کودکای مزایای قابل‌ توجهی به‌همراه دارد. دندان‌ها و فک کودکان درحال رشد به‌ آرامی شکل می‌گیرند ولی در بزرگسالان به‌دلیل این‌که ساختارهای عصبی و عضلانی آن‌ها از قبل شکل گرفته‌اند در نتیجه سیم‌کشی دندان‌های آن‌ها با درد فراوان توام خواهد بود. البته داشتن دندان‌های سالم و مرتب و لبخند زیبا در بزگسالی یکی از بزرگترین مزیت‌های ارتودنسی کودکان است.

دیگر مزایای ارتودنسی کودکان عبارتند از:

 • تشخیص و پیشگیری از عادات غلط دهانی از جمله مکیدن انگشت شصت، تنفس از راه دهان و بلع معکوس یا پیش‌آمدگی زبان
 • جلوگیری از نقص تکاملی در فک و دندان کودکان: ارتودنسی مانع بروز و پیشرفت اختلالات مفصل گیجگاهی- فکی می‌شود.
 • نیاز به درمان از جمله جراحی در آینده کمتر می‌شود.
 • نیاز به درمان‌های ارتودنسی در بزرگسالی کمتر می‌شود.
 • خطرات و احتمال بازگشت ارتودنسی کمتر بوده و از طرفی نتایج رضایت‌بخش خواهد بود.

بهترین زمان مراجعه به دندانپزشک برای ارتودنسی چه موقع است؟


اگر کودک از قبل دچار اختلالات دندانی نباشد، سن ۶ تا ۷ سالگی بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک کودک و استفاده از خدمات ارتودنسی است. فراموش نکنید که درمان برخی شرایط خاص در کودکان حتی اگر در سنین خیلی کم تشخیص داده شوند به گذشت زمان نیازمند است. به‌عنوان مثال کودکانی که دندان‌های آن‌ها به سمت بیرون و یا داخل رشد کرده معمولا در سنین ۸ تا ۱۰ سالگی درمان می‌شوند. مشکلات دیگر دندانی از جمله دیپ بایت (بهم‌ریختگی و قرارگرفتن نامناسب دندان‌های بالا) یا زمانی‌که فضای کافی برای رشد دندان‌ها وجود ندارد و آن‌ها روی هم رشد می‌کنند، معمولا بین سنین ۱۱ و ۱۲ درمان می‌شوند. موارد حادتر از قبیل، بیرون زدن فک پایین، فاصله زیاد بین دو دندان جلو و یا فقدان مادرزادی دندان بهتر است در سنین ۱۳ تا ۱۵ درمان شوند. اگرچه درمان‌های ارتودنسی ممکن است در هر سنی تجویز شوند اما نظرات مختلف حاکی از آن است که ارتودنسی در سنین ۱۲ تا ۱۳ سالگی یعنی ابتدای شروع نوجوانی بهترین نتایج را بهمراهخواهد داشت چراکه در این مرحله دندان‌ها نرم و قابل‌انعطاف هستند. از طرفی تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نتایج حاصل از ارزیابی‌ و درمان‌های پیشگیرانه دراوایل سن ۶ تا ۷ سالگی بسیار موثر ورضایت‌بخش است. تحقیقات گسترده با تایید نظر کارشناسان بهداشت دهان و دندان حاکی از آن است که مداخله‌های زودهنگام ارتودنسی نه‌تنها به بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند بلکه به‌طرز قابل‌ توجهی نیاز به درمان‌های بعدی را کاهش می‌دهند. درمان‌های اولیه و به‌هنگام نوعی صرفه‌جویی بالقوه برای والدین است، گذشته از این‌که کودکان نیز در آینده بدون هیچ زحمتی به زندگی خود ادامه خواهند داد.

مدت زمان درمان ارتودنسی کودکان چقدر است؟


این سوالی است که اغلب بیماران از متخصصین دندانپزشک می‌پرسند. قابل ذکر است که طول درمان ارتودنسی با توجه به نیاز‌های متفاوت افراد مختلف متغییر است و به عوامل متعددی بستگی دارد که در این قسمت به برخی اشاره می‌کنیم:

 • بسته به موقعیت دندانی کودک و این‌که مشکل دندانی او تا چه حد جدی است، درمان‌ها معمولا ۱۲ ماه تا ۲۴ ماه طول می‌کشند. در نظر داشته باشید که افراد مختلف هستند و درمان برخی ممکن است حتی طولانی‌تر باشد.
 • برخی از نوجوانان ممکن است در سنین کمتر یک دوره ناتمام ارتودنسی را گذرانده باشند بنابراین این افراد ممکن است زودتر به نتیجه برسند.
 • مراقبت کودک از ارتودنسی و دندان‌ها در حین درمان تاثیر به‌سزایی در طول درمان خواهد داشت.

لازم ذکر است که رعایت صحیح دستورالعمل‌هایی که متخصصین ارتودنسی کودکان در خصوص مراقبت از سیم‌ها و دندان‌ها ارائه می‌دهند کمک شایانی به کاهش طول درمان خواهد کرد.

تفاوت ارتودنسی بزرگسالان با کودکان و نوجوانان


تفاوت زیادی بین ارتودنسی بزرگسالان و کودکان وجود ندارد. استخوان فک در سنین کودکی و نوجوانی در حال رشد است ولی رشد آن در سن بزرگسالی متوقف می‌شود. این امر ممکن است تراز کردن استخوان فک در جراحی ارتوگناتیک را غیر ممکن کند. تفاوت‌های دیگر ارتودنسی بزرگسالان با کودکان و نوجوانان عبارتند از:

 • بیماری پیرادندانی: بیماری بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها از جمله لثه و بافت استخوانی- بزرگسالان به‌دلیل التهاب لثه و بیماری‌های پیشرفته پیرادندانی، در مقایسه با کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض تحلیل لثه و بافت استخوانی هستند. بیمارانی که دندان‌های مرتبی دارند کمتر مبتلا به بیماری‌های لثه می‌شوند.
 • دندان‌های فرسوده یا افتاده: دندان‌ها با مرور زمان ممکن است فرسوده شده و حرکت کنند. در این حالت ارتودنسی تنها روش درمانی برای اصلاح دندان‌ها است. افتادن یک دندان و ایجاد فضای باز موجب حرکت، جابجایی، نامرتبی دندان‌های دیگر شده و حتی احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد.
 • درمان ناقص ارتودنسی در دوران نوجوانی: بسیاری از بزرگسالانی که در دوران کودکی و یا نوجوانی یک دوره ناتمام ارتودنسی را تجربه کرده‌اند اکنون برای داشتن لبخند سالم و زیبایی که همیشه آرزوی‌آن را داشتند به درمان کامل ارتودنسی روی می‌آورند.

هزینه


ازآن‌جایی‌که درمان در کودکان متفاوت است بنابراین تعیین میانگین هزینه سیم کشی و ارتودنسی دندان کودکان نیز کاری غیر ممکن است. هزینه درمان در مناطق مختلف اغلب متفاوت است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*