انواع جراحی فرنوم (بند) لب بالا و پایین و زبان (فرنکتومی) با/ بدون لیزر

فرنکتومی یا جراحی فرنوم عملی است که شامل آزاد کردن فرنوم زیر زبان یا لب بالا برای بیشتر کردن دامنه حرکتی می‌باشد. کودکان ممکن است با ترکیبی از شرایطی به نام زبان بنددار (آنکيلوگلوسی) و یا لب بنددار متولد شوند که باعث محدودیت حرکت شده و می‌تواند در هنگام شیردهی به نوزاد مشکل ایجاد کند و در برخی موارد باعث سایر مشکلات سلامتی مانند پوسیدگی یا فاصله بین دندان‌ها، مشکلات گفتاری یا تنفسی و مسائل گوارشی شود. این مشکلات را بطور کلی می‌توان با یک عمل ساده اصلاح کرد.


هنگامی که متوجه می‌شوید که فرزند شما زبان بنددار دارد و نیاز به عمل جراحی فرنوم دارد، می‌تواند تجربه‌ی بسیار ترسناکی باشد. به منظور انجام بی‌خطر و موثر این عمل نیاز به یک دندانپزشک متبحر و مجرب دارید تا شما و خانواده‌تان آسوده خاطر باشید. متخصصین ما در کلینیک ما مشکل رشد بافت که بر توانایی کودک شما برای حرکت صحیح زبان تاثیر می‌گذارد را با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی موجود برطرف می‌کنند. اگر نیاز به عمل فرنکتومی داشته باشید می‌توانید از طریق شماره ما با ما تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات بیشتری را در مورد این عمل کسب کنید یا یک وقت مشاوره رزرو نمایید.

انوع فرنوم


زبان بنددار

زبان بنددار به معنی محدودیت حرکت زبان در نتیجه‌ی اتصال یا پیوستگی زبان به کف دهان است. بنابراین این وضعیت در اثر کوتاه بودن غیرعادی فرنوم یا اتصال آن در فاصله بسیار نزدیک به نوک زبان ایجاد می‌شود.

عملکرد طبیعی دهان به دلایل متعددی حائز اهمیت است. عملکرد طبیعی زبان امکان محکم گرفتن سینه توسط نوزاد و خوردن شیر بطور مناسب، تکلم بصورت صحیح، تمیز کردن دهان در حین خوردن، الگوهای هضم صحیح غذا، رشد مناسب و انجام دادن کارهای کوچکی مانند لذت بردن از بستنی، بوسیدن یا بیرون آوردن زبان را فراهم می‌کند.

بند لب بالا

در این وضعیت لب بالا به لثه بالا متصل می‌ماند. چالش‌هایی که ممکن است در موارد متوسط تا شدید بند لب بالا رخ دهند عبارتند از:

  • فاصله بین دندان‌های بالا
  • مشکل در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
  • افزاش خطر پوسیدگی دندان
  • ضربه‌های مکرر به فرنوم بالا به دلیل پایین بودن و برجسته بودن آن
  • درد در هنگام شیردهی
  • عدم توانایی برای بالا بردن کافی لب بالا در حین شیر خوردن که بر گرفتن سینه تاثیر می‌گذارد.

مزایای درمان


با اینکه خطراتی همراه با جراحی فرنوم وجود دارند، اما مزایای بسیاری که برای بیماران حاصل می‌شود، باعث بهبود کیفیت زندگی خواهد شد. در نتیجه‌ی این عمل، ناراحتی دهان کاهش می‌یابد، توانایی جویدن بهتر فراهم می‌شود و تکلم طبیعی نیز ممکن می‌گردد.

زبان بنددار می‌تواند بر نحوه تکلم و چگونگی بروز حالات چهره تاثیر گذارد. جراحی فرنوم زبان به بیماران این امکان را می‌دهد تا ارتباطات و فرصت‌های زندگی بهتری را تجربه کنند. جراحی فرنکتومی مشکلات ارتودنسی را به منظور بهبود عملکرد فک، امکان مصرف غذاهای مختلف و اصلاح نحوه ارتباط و حالات چهره برطرف می‌کند.

فرنوم غیرعادی دهان ممکن است به بالای لثه‌ها متصل شده باشد و باعث تحلیل لثه‌ها و ایجاد فاصله‌ی نامنظم بین دندان‌ها گردد. فرنوم لب که اغلب بین دو دندان جلویی در بالا مشاهده می‌شود را ممکن است بتوان پیش از انجام درمان ارتودنسی مانند ارتودنسی نامرئی برطرف کرد تا فاصله دندان‌ها به حالت طبیعی بازگردد. پس از جراحی فرنوم بیماران متوجه بهبود بهداشت دهان و دندان خود شده و کیفیت زندگی‌شان بهبود خواهد یافت.

آماده‌سازی برای جراحی فرنوم


پیش از اینکه عمل فرنکتومی به فرزند شما توصیه شود، دندانپزشک چندین عامل مانند احتمال اینکه این مشکل بتواند به خودی خود و بدون جراحی اصلاح گردد را می‌سنجد. اگر کودک شما دارای زبان بنددار باشد در این صورت ممکن است ابتدا نیاز به مراجعه به یک متخصص گفتاردرمانی و تعیین قابل اصلاح بودن این مشکل باشد. درمان شامل ورزش‌های زبانی خواهد بود که باعث افزایش قابلیت حرکت زبان می‌گردند.

درمان


 عمل جراحی

پیش از جراحی فرنوم، متخصص دهان و دندان توضیحاتی در مورد عمل خواهد داد از جمله خطرات، مزایا و هزینه‌ی درمان. پیش از رضایت برای انجام عمل به منظور درک فرایند جراحی سوالات بیمار پاسخ داده می‌شوند. اقدامات آماده‌سازی شامل اعمال بی‌حس‌کننده موضعی به منظور بدون درد کردن جراحی و آرام‌بخش داخل وریدی جهت آرامش در حین جراحی در صورت لزوم مانند مواردی که بیمار ترس از دندانپزشکی داشته باشد، خواهد بود. روش‌های فرنکتومی مورد استفاده برای جدا کردن یا تغییر فرنوم با چاقوی دندانپزشکی انجام می‌شود. مدت زمان جراحی فرنوم تقریباً نیم ساعت بوده و بیماران پس از دو هفته بهبود پیدا می‌کنند.

فرنکتومی با لیزر

استفاده از لیزر باعث خونریزی بسیار کم شده و نیازی به بخیه زدن نمی‌باشد. همچنین لیزر منجر می‌شود ناراحتی بعد از عمل کمتر و دوره‌ی بهبود کوتاه‌تر شود. عمل فرنکتومی با لیزر با استفاده از بی‌حسی موضعی قوی انجام می‌شود. برای بیماران مضطرب می‌توان از اکسید نیتروژن (گاز خنده) استفاده کرد. اگر فرزندتان نیاز به انجام جراحی فرنوم داشته باشد، استفاده از لیزر این عمل را در مقایسه با تکنیک‌های که در آنها از چاقوی جراحی استفاده می‌شود بسیار ساده‌تر کرده و بهبودی سریع‌تری نیز خواهد داشت.

مراقبت پس از درمان فرنکتومی


بهبود زخم دهان

حرکات کششی پس از عمل جهت دستیابی به نتایج مطلوب بسیار مهم می‌باشند. بطور کلی دهان به سرعت بهبود پیدا می‌کند بطوری که بافت می‌تواند جمع شود و یک محدودیت جدید ایجاد کند یا آن علائم مجدداً بازگردند. زخم‌ها باید در حین بهبود به طرف وسط جمع شوند. همچنین اگر دو سطح زخم شده در دهان و در فاصله نزدیک به هم وجود داشته باشد، می‌توانند به هم متصل شوند. بنابراین باز نگه داشتن آنها بسیار مهم است.

ورزش‌های کششی

باید به خاطر داشته باشید که آرام بمانید، لبخند بزنید و مثبت باشید. باید به فرزند خود نشان دهید که قرار نیست این دوره دردناک باشد و بهتر است وی را سرگرم کنید. ورزش‌ها نباید به اجبار یا طولانی مدت انجام شوند. ورزش‌های کششی با حرکات سریع و دقیق بهترین انتخاب می‌باشند. مقدار کمی خونریزی در هنگام انجام این حرکات بخصوص در چند روز اول عادی است.

می‌توان برای تسکین درد از تیلنول نوزادان، ایبوپروفن مخصوص کودکان (اگر بیشتر از ۶ ماه سن داشته باشند) و آرنیکا استفاده کرد. چند قطره را می‌توان در حین ورزش‌های کششی استفاده کرد تا باعث چرب شدن این ناحیه شده و به تسکین ناراحتی کمک کند. چند روز پس از عمل، ظاهر زخم‌ها بصورت سفید و چسبنده و یا زرد خواهد بود. این حالت یک واکنش التهابی عادی و در واقع روش طبیعی بدن برای ایجاد یک چسب زخم است.

کشش لب بالا

کشش این ناحیه آسان‌تر است و اگر این حرکت هم برای لب و هم برای زبان انجام می‌شود، ابتدا کشش لب را انجام دهید. انگشت خود را زیر لب قرار دهید و آن را تا حد ممکن به بالا ببرید. سپس به آرامی به مدت چند ثانیه لب را به دو طرف حرکت دهید. به خاطر داشته باشید که هدف باز کردن سطوح روبه‌روی هم لب و لثه است بطوری که به هم نچسبند.

خطرات جراحی فرنوم


تمام روش‌های جراحی دارای خطراتی مانند خونریزی، کبودی، عفونت، آسیب عصبی، تورم، زخم، درد و ناراحتی می‌باشند. جراحی فرنوم نیز ممکن است شامل این خطرات باشد. متخصصین ارتودنسی باید تجربه کافی برای کاهش چنین خطراتی را داشته باشند. در برخی موارد، بافت فرنوم ممکن است مجدداً رشد کند و نیاز به جراحی دیگری داشته باشد. انجام مجدد فرنکتومی لب نسبت به فرنکتومی زبان کمتر شایع است. جراحی فرنوم با لیزر نیازی به بخیه ندارد و بیماران معمولاً خونریزی و ناراحتی کمتری تجربه کرده و دوره بهبودی کوتاه‌تری خواهند داشت.

در صورت آسیب عصبی اتفاقی ممکن است احساس مور مور شدن یا بی‌حسی در محل درمان و اطراف آن تجربه شود. در این صورت بیماران باید بلافاصله به جراح دهان و دندان یا دندانپزشک خود اطلاع دهند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*