درمان ارتودنسی اوربایت یا مخفی شدن دندان های پایین زیر دندان های فک بالا

اوربایت

اوربایت نوعی مال اکلوژن است که زمانی رخ می‌دهد که فک پایین و بالا و یا دندان‌ها با هم تراز نشوند و باعث می‌شود دندان‌های فوقانی روی دندان‌های فک پایین قرار گیرند. اغلب اوقات اوربایت ارثی است، اما همچنین می‌تواند ناشی از شکل نگرفتن صحیح فک باشد. تمایلات کودک مانند مکیدن انگشت شست یا استفاده از بطری شیر به مدت طولانی یا استفاده از پستانک می‌تواند اوربایت را ایجاد کند یا وضعیت موجود را بدتر نماید.

اوربایت یکی از ناهنجاری‌های مهم قرارگیری دندان‌ها است که علاوه بر از بین بردن زیبایی چهره و لبخند سبب ایجاد مشکلات دهان و دندان از قبیل مشکلات لثه می‌شود. به غیر از انجام جراحی فک به صرفه‌ترین و راحت‌ترین روش درمان جلو بودن فک بالا، انجام ارتودنسی می‌باشد. پزشک به رفع ناهنجاری‌های دندانی بیماران از طریق درمان ارتودنسی کمک می‌کند. برای دریافت مشاوره و مراجعه می‌توانید از طریق  شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

اوربایت چیست؟


اوربایت-چیست

در اصطلاح ساده، اوربایت به وضعیتی اطلاق می‌شود که ردیف دندان‌های فوقانی شما در هنگام بسته بودن دهان، روی دندان‌های فک پایین قرار بگیرد. این مشکل تنها مربوط به فک پایین (ماندیبل) نیست که بیش از حد کوتاه باشد، یا فک بالای ثابت (ماگزیلا) که بیش از حد بلند است. اوربایت می‌تواند یا به عنوان یک اوربایت عمودی طبقه بندی شود، جایی که دندان‌های بالا به طور قابل ملاحظه‌ای با دندان‌های فک پایین همپوشانی دارند، در حالی که در اوربایت افقی یا به اصطلاح رایج‌تر اورجت، دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین قرار دارند. اوربایت را می‌توان به عنوان یک اوربایت دندان طبقه بندی نمود، جایی که این ناهنجاری ناشی از ناهماهنگی دندان‌ها و یک اوربایت اسکلتی ایجاد می‌شود و در این حالت فک دلیل اوربایتی است که در مقابل دندان‌ها قرار دارد.

چرا اصلاح اوربایت مهم است؟


اصلاح مشکل جلوبودن دندان‌های بالا ممکن است به سادگی باعث بهبودی ظاهر لبخند شما شود، اما مهم است که به یاد داشته باشید که اوربایت‌هایی که درمان نشده‌اند، می‌تواند موجب بروز مشکلات زیادی در سلامت و دندان‌ها شود. برخی از این موارد عبارتند از:

  •  آسیب لثه: در یک اوربایت شدید، دندان‌های پایین‌تر ردیف جلو می‌توانند با خط لثه در پشت دندان‌های فوقانی جلو تماس یابند، در حالیکه دندان‌های فوقانی ممکن است خط لثه دندان‌های پایین‌تر را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به آسیب رساندن به لثه شوند. آسیب دیدگی می‌تواند منجر به بیماری لثه و از دست دادن دندان گردد.
  •  دشواری در صحبت کردن و جویدن: اوربایت می‌تواند مشکلاتی را در گفتار ایجاد کند و منجر به بروز موانعی در سخنرانی یا مشکلاتی در هنگام بیان کلمات خاص شود. اوربایت می‌تواند جویدن مناسب را نیز سخت کند.
  •  پوسیدگی و آسیب دیدن دندان: اغلب اوقات زمانی که تراز فک نامناسب است، دندان‌ها با یکدیگر در محل‌های نامناسبی تلاقی می‌کنند، این حالت باعث سایش مینای دندان، شکستگی دندان و حتی از دست رفتن دندان می‌شود.
  •  آپنه خواب: افرادی که مبتلا به اوربایت و دهانی کوچک هستند احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب در آن‌ها بیشتر است، به خصوص اگر اوربایت با عقب رفتگی فک پایین‌تر همراه باشد.
  •  درد فک: یک تراز نامناسب فک می‌تواند منجر به درد مزمن فک و سردرد شود و ممکن است در پیشرفت سندرم مفصل گیجگاهی فکی نیز نقش داشته باشد.

دلایل بروز اوربایت


اوربایت معمولا نتیجه چهار دلیل متفاوت است. فقدان یا از دست دادن دندان‌های عقب، به ویژه دندان‌های آسیا در فک پایین، می‌تواند دندان‌های باقی مانده را به دلیل عدم حمایت کافی به عقب برانند. دو عادت که در اوایل کودکی رایج هستند، مکیدن انگشت شست و استفاده بیش از حد از پستانک می‌توانند منجر به باریک شدن قوس نسبت به دهان شوند، که به نوبه خود دندان‌های بالایی را به جلو می‌راند زیرا دندان‌ها دیگر جایی برای حرکت کردن نخواهند داشت. یکی دیگر از عادت‌هایی که می‌تواند جلوبودن دندان‌های بالا را ایجاد کند، فشار دادن مکرر و مستمر زبان به دندان‌های فک بالا است.

معمولا چه زمانی اوربایت پیشرفت می‌کند؟


اوربایت شرایطی است که معمولا برای اولین بار در کودکان جوان دیده می‌شود و در نتیجه اصلاح اوربایت معمولا در کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله انجام می‌شود. هر چند، در بزرگسالان نیز می‌توان اوربایت را درمان کرد، بنابراین محدودیت سن برای درمان وجود ندارد. کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جلوبودن دندان‌های بالا در کودکان که اطلاعاتی جامع و در عین حال آسان برای درک اوربایت و درمان آن را برای شما فراهم می‌نماید، به شما کمک می‌کند، اما اعتقاد بر این است که تا حدود ۷۰ درصد کودکان به درجاتی از اوربایت مبتلا هستند.

چگونه می‌توان تشخیص داد که شما دچار اوربایت هستید؟


تشخیص اوربایت بسیار آسان است و شامل یک لبخند و یک آینه می‌شود. دهانتان را ریلکس کنید و بگذارید دندان‌ها به طور طبیعی بسته شوند، آن‌ها را روی یکدیگر فشار ندهید. سپس یک آینه دست خود بگیرید یا به یک آینه نزدیک شوید و به طور کامل لبخند بزنید تا لب‌هایتان از روی دندان‌ها به کنار رود. از نزدیک نگاه کنید، و اگر دندان‌های فک بالایی شما تا حدودی بیش از ۳٫۵ میلیمتر جلوتر از دندان‌های فک پایین باشد، بایت شما تراز نیست و دچار اوربایت هستید. درمان اوربایت هرگز دیر نیست، اما هر چه زودتر جلو بودن دندان‌های بالا درمان شود بهتر خواهد بود.

اصلاح اوربایت


چگونگی تصحیح اوربایت با استفاده از بریس

چگونگی-تصحیح-اوربایت-با-استفاده-از-بریس

بریس درمان استاندارد برای اوربایت است و بسیاری از افراد با آن آشنا هستند. تعدادی ازگزینه‌ها برای درمان اوربایت شامل موارد زیر هستند:

  •  بریس فلزی: براکت‌ها و سیم‌های فولادی ضد زنگ در حین درمان ارتودنسی فک استفاده می‌شوند تا به آرامی دندان‌ها را به محل مناسب برانند. بریس‌های فلزی رایج‌ترین انواع بریس هستند.
  • بریس شفاف: بریس‌های شفاف نیز همراه با براکت‌ها و سیم‌ها هستند، اما شفاف می‌باشند و بسیار کمتر از بریس‌های فلزی قابل مشاهده هستند. بریس‌های شفاف معمولا برای بزرگسالان و افراد مسن‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • بریس پشت دندانی: این نوع بریس از براکت و سیم ساخته شده است، اما به عقب دندان‌ها متصل می‌شود، بنابراین توسط سایرین قابل مشاهده نیستند.
  • اینویزیلاین: اینویزیلاین مجموعه‌ای از ریتینرهای سفارشی، شفاف و پلاستیکی است که عملا نامرئی هستند. شما می‌توانید ریتینر را در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن بردارید.

هر نوع درمان با استفاده از بریس دارای مزایا و معایبی است. گزینه‌های درمانی بسته به نیازهای فردی شما و شدت اوربایت متفاوت خواهد بود.

اصلاح اوربایت بدون استفاده از بریس

برخی از انواع ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک برای درمان جلو بودن دندان‌های بالا مفید هستند. ریتینر را می‌توان قبل و بعد از درمان با بریس برای تغییر محل دندان‌ها و یا نگه داشتن آن‌ها در محل استفاده کرد. حتی تجهیزاتی مانند توئین بلاک وجود دارند که به جابجایی فک کمک می‌کنند. تجهیزات معمولا در مرحله اول درمان استفاده می‌شوند. کشیدن دندان به ندرت ضروری است و معمولا تنها زمانی انجام می‌شود که شلوغی دندان وجود دارد. درمانی مانند بریس معمولا بعد از آن انجام می‌شود. در صورت وجود اوربایت شدید ناشی از مشکلات اسکلتی بدن، عمل جراحی ممکن است برای تنظیم فک بالا و فک پایین مورد نیاز باشد. چنان چه اوربایت در مراحل اولیه تشخیص داده شود و درمان گردد، می‌توان از انجام عمل جراحی پرهیز کرد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*