درمان ارتودنسی و جلوگیری ازمکیدن انگشت شست با محافظ دندان

درمان-ارتودنسی-و-جلوگیری-ازمکیدن-انگشت-شست-با-محافظ-دندان

مکیدن انگشت در نوزادان و کودکان امری طبیعی است. بیشتر نوزادان و کودکان نوپا انگشت شست‌شان را می‌مکند. آنها همچنین ممکن است انگشتان دیگر ، دست یا وسایلی مانند پستانک را بمکند.

با گذشت زمان کم کم، بیشتر کودکان خودبخود در سن ۳ تا ۶ سالگی این عادت را ترک می‌کنند.

بسیاری از کودکان علاقه زیادی به مکیدن انگشت شست دارند به طوری که برایشان حس امنیت به همراه دارد. معمولا در سنین ۲ تا ۴ سالگی این عادت را ترک میکنند اما این عادت میتواند سبب تغییر فرم لب ها و دندان کودکان شود و حتی مشکلات بایت را ایجاد کند که برای درمان آنها نیاز به انجام ارتودنسی باشد.

پزشک به عنوان متخصص ارتودنسی با تجربه فراوانی که در درمان چنین مشکلاتی دارد، به کودکان عزیز و خانواده شان کمک میکند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

چرا کودکان انگشت شست خود را می‌مکند؟


کودکان تمایل ذاتی به عمل مکیدن دارند. این انگیزه معمولاً بعد از ۶ ماهگی کاهش می‌یابد. اما بسیاری از کودکان به مکیدن انگشت شست خود ادامه می‌دهند تا خودشان را تسکین دهند.مکیدن انگشت می‌تواند در کودکان به عادت تبدیل شده و کودکان هنگامی که احساس گرسنگی، ترس، بی‌قراری، آرامش، خواب‌آلودگی یا خستگی داشته باشند، برای آرام کردن خودشان از مکیدن انگشت شست استفاده می‌کنند.

در موارد نادر، مکیدن انگشت شست بعد از سن ۵ سالگی واکنشی به مشکلات روحی یا دیگر اختلالات مانند اضطراب است.

آیا مکیدن انگشت باعث ایجاد مشکلات دیگری می‌شود؟


آیا-مکیدن-انگشت-باعث-ایجاد-مشکلات-دیگری-می‌شود

مکیدن انگشت در کودکان کمتر از ۴ سال، معمولاً به عنوان مشکل در نظر گرفته نمی‌شود. کودکانی که انگشت شست‌شان را اغلب یا با شدت زیاد تا حدود سن ۴ تا ۵ سالگی می‌مکند، یا کودکانی که تا سن ۶ سالگی هنوز انگشتان خود را می مکند، در معرض خطر مشکلات گفتاری یا دندانی قرار دارند.

ادامه پیدا کردن مکیدن انگشت به مدت طولاتی می‌تواند سبب تغییر فرم قرار گیری دندان‌ها شده و مشکلاتی از قبیل اپن بایت  یا کراس بایت  ایجاد کند.

مشکلات گفتاری ایجاد شده توسط مکیدن انگشت، می تواند باعث شود که کودک نتواند حروفی مانند “تس” و ” دس” ، را تلفظ کند و نوک زبانی حرف بزند و هنگام حرف زدن زبان را به بیرون فشار دهد.

چه زمانی کودک برای مکیدن انگشت نیاز به درمان دارد؟


 چه-زمانی-کودک-برای-مکیدن-انگشت-نیاز-به-درمان-دارد

بسیاری از کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که مکیدن انگشت شست درکودکانی که در سنین قبل از مدرسه یا کوچکتر هستند را نادیده بگیرید.

کودکانی که انگشت شست‌شان را می‌مکند، زمانی به درمان نیاز دارند که آنها :

 • تا سن ۴ سالگی یا بیشتر، اغلب اوقات یا با شدت خیلی زیاد به مکیدن انگشت شست ادامه می‌دهند. (وجود یک پینه روی انگشت شست یکی از نشانه‌های مکیدن شدید انگشت است.)
 • برای کنار گذاشتن آن درخواست کمک می‌دهند.
 • مشکلات دندانی و گفتاری که به دلیل مکیدن انگشت شست‌شان ایجاد می‌شود.
 • احساس خجالت یا تمسخر و شرمندگی توسط دیگر افراد داشته باشند.

۱۲ راه برای جلوگیری از مکیدن انگشت شست


اگر شما در مورد مکیدن انگشت شست کودکان، مانند دیگر رفتارهای طبیعی اما پر‌دردسر، کار خاصی انجام نداده و آن را نادیده بگیرید، این رفتار سرانجام جای خودش را به سرگرمی دیگری می‌دهد. اما اگر این عادت ادامه یابد، و به دندان‌های کودک آسیب برساند، سعی کنید نکات زیر را انجام دهید:

 1. اشباع شدن نیاز مکیدن: مکیدن، نیاز وابستگی را در کودکان اشباع می‌کند. وقتی این نیاز مرتفع شده، خود بخود از بین می‌رود؛ نیازی که برطرف نشود، تبدیل به عادت می‌شود. اگر کودکی دارید که انگشت شستش را می‌مکد، اجازه دهید تا جایی که تمایل دارد در طول دوران نوزادی اینکار را انجام دهد. تا زمانی که ممکن است به موقع به او شیر بدهید. اجازه دهید که کودک انگشتان شما را بمکد. بعد از اینکه گرسنگی کودک برطرف شد، وسیله ای غیر تغذیه را برای مکیدن به کودک بدهید.(مانند مکیدن سینه خالی ، شیشه یا پستانک، نوک بطری قابل انعطاف). یک مطالعه جالب تایید کرده است که کودکانی که نیازهای مکیدن‌شان برآورده می‌شود، به ندرت دچار عادت مکیدن انگشت شست خواهند شد.
 2. برای مکیدن جایگیزین دیگری برای کودک قرار دهید: اگر از نعمت کودکی که تمایل شدید به مکیدن دارد، برخوردارید، به جای اینکه همیشه بطور خودبخود او را با مکیدن آرام کنید، روش‌های جایگزین را بکار ببرید: تکان دادن، ماساژ، استفاده از بازی‌های متحرک و آواز خواندن. هرچه زودتر کودک یاد بگیرد که راه‌های دیگری نیز وجود دارد که بتواند علاوه بر سینه مادر، شیشه، انگشت شست یا پستانک آرامش را پیدا کند، در آینده راه‌های جایگزین بیشتری را به جای لذت دهانی پیدا خواهد کرد.
 3. سعی کنید که انگشت شست او را سرگرم کاری قرار دهید: اغلب وقتی هیچ کار بهتری برای انجام دادن نیست ،انگشت شست کوچک که خسته می‌شود به دنبال دوست خود یعنی دهان می‌گردد. کودکی که خسته شده را سرگرم نگه دارید. هنگامی که می بینید که انگشت شست او به سمت دهان می‌رود، آن را منحرف کرده و کودک را دوباره به سمت فعالیتی که هر دو دست او را مشغول نگه می‌دارد، هدایت کنید.
 4. آرامش را در زندگی برقرار کنید: همچنان که کودک بزرگتر می‌شود، برای آرام کردن خود از انگشت شست استفاده می‌کند. این کار خوب است. سپس شما هرکاری را که می‌توانید انجام دهید تا خودتان آرامش داشته باشید، و این کار باعث می‌شود که آرامش شما در فضای خانه نیز جریان داشته باشد. روش‌هایی را برای آرام شدن به عنوان نمونه قرار داده و کودک شما از شما یاد خواهد گرفت؛ مانند زمان‌های سکوت و آرامش، پیاده‌روی طولانی ، موسیقی و تنفس عمیق و آرام هنگامی که اضطراب دارید.
 5. نشان دهید و بگویید: اگر کودک شما به اندازه کافی بزرگ شده که مکیدن انگشت شست باعث آسیب به دندان‌هایش می‌شود، پس متوجه این موضوع خواهد شد که این عادت به دندان‌هایش آسیب خواهد زد. در جلوی آینه اجازه دهید که کودک انگشت اشاره خود را روی دندان‌های برجسته فک بالا بکشد، و نوک انگشتش را در فاصله بین دندان‌های بالا و پایین قرار دهد در حالی که آنها را روی هم قرار می‌دهد. با تقلید این ظاهر دندان جلو آمده، به کودک نشان دهید که درصورت مکیدن انگشت شست، چه اتفاقی رخ خواهد داد. همچنین به کودک نشان دهید که انگشت شست او به زیبایی دیگر انگشت‌هایش نخواهد بود.
 6. برای مداخله زمان مناسب انتخاب کنید: برای مکیدن انگشت تا زمانی صبر کنید که کودک شما حال و حوصله پذیرش آن را داشته باشد. تلاش برای متوقف کردن کودک هنگامی که انگشت شست را در دهان می‌گذارد، و کودک حس همکاری را ندارد، ممکن است منجر به کشمش و تقلای زیاد کودک شود. دخالت شما تهدیدی برای استقلال کودک در نظر گرفته می‌شود.
 7. از یاددآوری استفاده کنید: در کودکان چهار سال به بالا که انگشت شست خود را می‌مکند، از نوار چسبنده یا چسب بروی انگشت شست استفاده کنید. دستکش می‌تواند باعث یادآوری و دلسرد شدن کودک از مکیدن انگشت شست در طول شب شود. برای کودکانی که در طول شب به شدت انگشت شست خود را می‌مکند، و از انگشت شست خود مانند یک اهرم روی دندان ها استفاده می‌کنند، پیشنهاد می‌شود که یک چوب زبان (آبسلانگ) به عنوان یک اسپیلت روی انگشت شست قرار داده تا از خم شدن انگشت شست جلوگیری شود. اگر سن کودک شما بیشتر است، با او در مورد محصولاتی صحبت کنید که روی انگشت شست رنگ می‌شود و هنگامی که انگشت شست به لب برخورد می‌کند، باعث سوزش آن می‌شود. کودکان را تشویق کنید که این نقاشی را خودشان انجام دهند، این عادت آنها و انگشت شست خود آنهاست، پس بهتر است خودشان این کار را انجام دهند.
 8. یک عادت رقابتی به آنها پیشنهاد دهید: برای کودکانی که بیش از چهار سال سن دارند، از یک قواعد عادت رقابتی استفاده کنید. به کودک خود نشان دهید که چگونه بازوهای خود را خم کند، انگشت شست خود را فشار دهد، یا دیگر حرکاتی که او به جای مکیدن آنگشت شست از انجام دادن آنها لذت می‌برد. حیله ای که من بطور موفقیت‌آمیزی در مطب استفاده کردم، بازی مخفی کردن انگشت شست است: ” هنگامی که تمایل به مکیدن انگشت شست دارید، همه انگشتان را روی انگشت شست در مشت خود بگیرید.” اگر مکیدن انگشت یک عادت شبانه است، پیشنهاد دهید که انگشت شست را زیر بالش خود پنهان کنند.
 9. روی یک نقطه عطف با کودک مذاکره کنید: اگر به نظر می‌رسد که کودک شما برای رسیدن به هدف‌هایش تمایل دارد، می توانید برای او یک تاریخ نهایی مشخص کنید- ” هنگامی که تولد چهارسالگی ات را جشن بگیری، می توانی مکیدن انگشت را کنار بگذاری” ولی نفس خود را حبس نکنید. در آن روز نهایی او ممکن است بروی شما لبخند بزند و بگوید” من تصمیمم را تغییر دادم” به یاد داشته باشید که شما همچنان به او لبخند بزنید.
 10. با دندانپزشک کودکتان مشورت کنید: هنگامی که فرزند شما که مصرانه انگشت شست خود را می‌مکد، چهار سال سن دارد، و دندان هایش نسبت به این عادت مضر شروع به واکنش می‌کند، دندانپزشک می‌تواند وسایل کام را در دهان کودک قرار دهد که مانع از فشار انگشت شست به دندان‌ها می‌شود.
 11. ارتباط  با دیگر افراد را به جای مکیدن انگشت شست قرار دهید: اگر می‌بینید که کودک شما از گروه افراد دوری کرده و به جای تعامل با دیگر کودکان با انگشت خود سرگرم می‌شود، این احتمال را در نظر بگیرید که کودک شما ممکن است به یک تقویت روابط اجتماعی نیاز دارد. به جای اینکه برای متوقف کردن مکیدن انگشت با کودک درگیر شوید، مشکلات اساسی اعتماد به نفس کودک را بررسی کنید که ممکن است تعاملات اجتماعی او را مختل کند. اگر نیاز به کمک دارید می توانید با یک متخصص مشورت کنید.
 12. برای مکیدن انگشت جدول بکشید: هنگامی که فشار اینکار شروع می‌شود، کودکانی که سن‌شان بالاتر از شش یا هفت سال است، برای دلایل شخصی خود می‌خواهند مکیدن انگشت را ترک کنند. به او کمک کنید تا یک جدول طراحی کند و تعداد دفعاتی که در روز انگشتش را مکیده است را به روش خودش در جدول مشخص کند. هنگامی که می‌بیند که تعداد دفعات کمتر و کمتر شده است، انگیزه او بیشتر خواهد شد. نباید او را تماشا کرده یا به او یاددآوری کنید، یا جدول او را بررسی کنید.

روش درمان عوارض مکیدن انگشت شست


روش-درمان-عوارض-مکیدن-انگشت-شست

مطالعات نشان می‌دهد که ابزارهای ارتودنسی و مداخلات روانشناسی ( تشویق مثبت و منفی) در جلوگیری از مکیدن انگشت در کوتاه مدت و هم در بلند مدت موفقیت‌آمیز بوده است.

مطالعات پزشکی همچنین نشان داده است که تجهیزاتی مانند محافظ دهان و دندان می‌تواند تا ۹۰ درصد در رفع عادت مکیدن انگشت و انگشت شست مؤثر است.

به این پست امتیاز دهید.
درمان ارتودنسی و جلوگیری ازمکیدن انگشت شست با محافظ دندان
۵ از ۱ رای

Leave a Reply

Required fields are marked*