درمان زخم و افت دهان در ارتودنسی دندان:ژل شوینده، سیلیکون دندان

براکت‌ها ظاهر فرد و همچنین بهداشت دهان و دندان وی را تا حد زیادی بهبود می‌دهند اما ممکن است زخم‌هایی در طول مسیر براکت‌ها به صورت موقت ایجاد شود. این زخم‌ها در محل سایش بین براکت‌های فلزی و لب‌ها یا داخل گونه‌ها به وجود می‌آیند. خوشبختانه، برای حل این مشکل راه‌حل وجود دارد. در اینجا نگاهی گذرا خواهیم داشت بر چگونگی پیشگیری از زخم‌های دهانی، توقف درد و اجتناب از عفونت در افرادی که ارتودنسی انجام داده‌اند و درعین‌حال در دهان آنها به دلیل سایش بین براکت‌ها و فضای داخلی دهان زخم ایجاد شده است.

دهان نسبت به تغییرات بسیار حساس است و چند روزی  طول می‌کشد تا به براکت عادت کند. هرکسی که از براکت‌ها استفاده کرده می‌داند که بعید نیست در طول این دوره بین براکت‌ها یا سیم‌ها و گونه‌ها، لب‌ها و زبان (به ویژه بعد از تنظیم مجدد براکت‌ها در ویزیت‌های دوره‌ای) ساییدگی به وجود آید که نتیجه آن ایجاد نقاط دردناک یا زخم است. روش‌های زیادی برای درمان زخم‌های دهان وجود دارد. برای کسب اطلاعات کامل، با یک ارتودنتیست مشورت کنید. چنانچه کنجکاو هستید که آیا شما به ارتودنسی نیاز دارید یا خیر یا اینکه تمایل دارید یک معاینه روی زخم های دهان شما انجام شود با پزشک تماس بگیرید. پزشک به شما کمک خواهد کرد تا با احساس درد کمتر لبخند زیباتری داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید

علت ایجاد زخم‌های دهانی چیست؟


براکت‌هایی که به کناره‌های دهان یا لثه‌ها ساییده می‌شوند تنها دلیل ایجاد زخم‌های دهان نیستند. عللی که در سایر قسمت‌های بدن ایجاد زخم می‌کنند می‌توانند اثر مشابهی در دهان داشته باشند. رویکرد دیگر تسکین زخم‌، کاهش استرس است. راه‌های زیادی برای مدیریت استرس وجود دارد که شامل ورزش، یوگا، نفس عمیق و مدیتیشن و.. می‌شود.

پیشگیری از ایجاد یا بدتر شدن زخم


قبل از انتخاب گزینه‌های پیشگیری باید پرسید آیا هنوز زخمی ایجاد نشده یا اینکه در حال حاضر در دهان زخم وجود دارد. در حالیکه برخی از این روش‌ها سطح تماس براکت‌ها و فضای داخلی دهان را بلوک می‌کنند سایر روش‌ها ساییدگی را کم کرده و حساسیت و تحریک‌پذیری دهان را کاهش می‌دهند.

استفاده از موم ارتودنسی

کار کردن با این نوع موم مخصوص(موم ارتودنسی) و در صورت لزوم برداشتن آن ساده است. موم ارتودنسی ماده‌ای مشابه موم نرم زنبورعسل است. برای استفاده از این موم ابتدا آن را در دستان خود گرم کرده سپس در قسمت‌هایی از براکت که ایجاد آسیب کرده به صورت فشرده قرار دهید. تفاوت را در همان لحظه مشاهده می‌کنید. به جای براکت‌های زمخت از یک سطح کاملا راحت و نرم لذت ببرید.از آنجا که موم ضد آب است در مجاورت بزاق نیز مشکلی ایجاد نمی‌شود و به آسانی هم از بین نمی‌رود. فقط به طور منظم موم را چک کنید و در صورت لزوم آن را عوض کنید و همچنین قبل از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان آن را خارج کنید.

به اندازه کافی آب بنوشید

چنانچه به اندازه کافی آب ننوشید میزان بزاق دهان کاهش می‌یابد. طبیعتا، دهان خشک ساییدگی را بدتر می‌کند چرا که حالت لغزندگی بین فضای داخلی دهان و براکت‌ها کاهش می‌یابد. نوشیدن آرام آب علاوه بر کمک به حفظ آب بدن تولید بزاق را هم تحریک می‌کند. در ضمن تاثیرات ضدباکتریایی بزاق به پیشگیری از عفونت‌های ناشی از زخم‌های تازه ایجاد شده کمک می‌کند.

استفاده از از پوشش‌های سیلیکونی

مثل موم ارتودنسی این پوشش‌ها از تماس مستقیم براکت‌ها با لب‌ها و داخل گونه‌‌ها جلوگیری می‌کنند. این حقیقت که سیلیکون مانند موم با گذشت زمان نمی‌شکند به این معنی است که این راه‌حل دوام طولانی‌تری دارد.اگرچه قبل از استفاده از پوشش‌های سیلیکونی براکت‌ها باید کاملا خشک باشند به همین دلیل استفاده این پوشش‌ها زیاد راحت نیست.

ژل‌های شستشودهنده را امتحان کنید

برخی محصولات در عین حال که مانعی را روی زخم‌ها ایجاد می‌کنند همزمان درد را هم تسکین می‌دهد. بسته به نوع محصول، این مانع می‌تواند چند ساعت یا بیشتر دوام داشته باشد. می‌توانید حداقل یکی از این محصولات را در داروخانه محل خود پیدا کنید.

از عفونت اجتناب کنید


زخم‌ها جراحات بازی هستند که احتمال عفونت در آنها وجود دارد. چنانچه یک زخم عفونی شود افزایش میزان درد هشداریست برای آنچه در حال اتفاق است. اغلب عفونت‌ها خود به خود از بین می‌روند اما اگر بدتر شوند می‌توانند مشکلات جدی ایجاد کنند.پس زمانی‌ که یک زخم در حال شکل‌گیری است در اولین فرصت یکی از رویکردهای زیر را در پیش بگیرید.

شستشو با آب نمک

همانقدر که قرقره کردن آب نمک برای گلودرد خوب است برای زخم‌های دهان هم می‌تواند مفید باشد. نمک با آب زدایی از باکتریها باعث از بین رفتن آنها می‌شود. برای حداکثر تاثیر گذاری ، شستشو با آب نمک باید حتما چند بار در روز انجام شود. نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید و دهان خود را با آن شستشو دهید. آب نمک با کاهش ورم التهاب را کم می‌کند و به این ترتیب فردی که در دهان خود زخم دارد احساس راحتی بیشتری دارد.

رعایت بهداشت دهان و دندان

هر روز مسواک زدن و کشیدن نخ دندان برای پیشگیری از رشد باکتری‌های بیماریزا در دهان ضروری است. رعایت بهداشت دهان و دندان طی درمان با براکت‌ها نیز از این لحاظ بسیار اهمیت دارد چراکه ذرات مواد غذایی و باکتری‌ها اطراف براکت‌ها تجمع پیدا می‌کنند. اگر در کشیدن نخ دندان در اطراف براکت‌ها مشکل دارید یک نخ دندان مخصوص این کار استفاده کنید. در طی ارتودنسی مسواک‌زدن پس از هر وعده غذایی احتمال خطر عفونت را به حداقل می‌رساند.

فردی که در دهان خود زخم دارد چطور باید مسواک بزند؟


هرچه دهان تمیزتر نگه‌داشته شود احتمال ایجاد زخم درآن کمتر است و اگر زخمی هم ایجاد شود به خاطر تمیز کردن روزانه دهان احتمال عفونت کردن آن کمتر است. تمیزکردن باید به صورت منظم و بیش از یک بار در روز انجام شود. تمیزکردن باید حداقل پس از صرف هر وعده غذایی به صورت کامل انجام شود. ارتودنتیست به شما یاد می‌دهد چطور دهان خود را با وجود براکت‎‌ها به خوبی تمیز کنید و چه کاری انجام دهید تا باکتری‌های خاصی در دهان شما رشد نکنند.

راه‌حل طبیعی برای درمان زخم‌های دهان چیست؟


راه‌حل طبیعی خیساندن یک تی بگ یا چای کیسه‌ای در مقداری آب و گذاشتن آن درمحل درد است. کیسه‌های کوچک چای اثر ضدباکتریایی و ضدالتهابی دارند. این کار کمک می‌کند تا محل زخم تمیز نگه‌داشته شود و درد آن نیز کم شود.

در صورت وجود زخم در دهان از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟


غذاهای تند و پرادویه باعث تحریک و سوزش زخم می‌شوند. غذاهای اسیدی نیز اثر مشابهی دارند. اگر زخمی در دهان خود دارید تا حد امکان از خوردن این مواد غذایی اجتناب کنید. نوشیدنی‌های گازدار نیز زخم را تحریک می‌کنند بنابراین بهتر است از مصرف آنها خودداری کنید. در صورت وجود زخم در دهان غذاهایی مصرف کنید که راحت‌تر جویده و قورت داده می‌شوند. ماست یک نمونه بسیار عالی است. ماست حاوی پروبیوتیک‌هایی است که کمک می‌کند بدن در مقابل هر عفونتی از جمله عفونت ناشی از زخم‌های دهان از خود دفاع کند.

‌آیا با وجود زخم در دهان می‌توان از داروهای مسکن استفاده کرد؟


تعداد بسیاری از مسکن‌هایی که در بازار وجود دارند همانقدر که در توقف سردرد نقش دارند در کاهش درد زخم‌های دهان نیز تاثیر مشابهی دارند. ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین داروهایی هستند که به صورت رایج مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها به دلیل خاصیت ضدالتهابی خود در بهبود سریع‌تر زخم نیز نقش دارند. محصولات متنوعی در بازار وجود دارند که شبیه بیحس کننده‌های موضعی مورد استفاده در دندانپزشکی عمل می‌کنند. اثر این نوع مسکن‌ها تا چند ساعت دوام دارد و باید مصرف آن پس از چند ساعت مجددا تکرار شود. داروهای Orabase و Anbesol دو بیحس کننده موضعی رایج هستند که در این گروه قرار می‌گیرند.

به این پست امتیاز دهید.
درمان زخم و افت دهان در ارتودنسی دندان:ژل شوینده، سیلیکون دندان
۴٫۵ از ۲ رای

Leave a Reply

Required fields are marked*