ردیف و مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی

چه به دنبال مرتب کردن دندان‌های کج خود، بستن فاصله ناخوشایند بین دندان‌ها یا بهبود وضعیت فک خود باشید، بریس‌ها متداول‌ترین، موثرترین و بی‌خطرترین روش برای حرکت دندان‌ها و بهبود ظاهر، عملکرد و وضعیت کلی سلامتی دهان می‌باشد.

بریس‌ها اغلب در بیماران با سن پایین استفاده می‌شود زیرا در این زمان است که مشکلات فک و نامرتبی دندان‌ها شناسایی می‌شوند. در طول دوران کودکی بریس‌ها بطور کلی موثرتر بوده و می‌توانند سریع تر و با نرخ موفقیت بالاتری به درمان مشکلات کمک کنند. درمان ارتودنسی در سنین کودکی همچنین می‌تواند به بهبود خصوصیات صورت از جمله فک، لب‌ها و گونه‌ها و هر مشکلی در تکلم کمک کند.

امروزه ردیف کردن دندان‌ها بطور فزاینده‌ای در بزرگسالانی که به دنبال بهبود ظاهر دندان‌های خود هستند، محبوب شده است. بسیاری از افراد هیچ گاه از درمان ارتودنسی در دوران کودکی بهره نبرده‌اند و یا به علت نیاز به چندین سال استفاده از بریس‌های فلزی قابل مشاهده و ناراحت کننده اقدام به درمان نکرده‌اند. سایر افراد پی می‌برند که درمان ارتودنسی که در کودکی انجام داده‌اند در طول زمان دچار برگشت شده است.

در حال حاضر بریس‌های فلزی ثابت دیگر تنها روش برای دستیابی به دندان‌هایی زیبا و مرتب نیستند. در مقابل سیستم‌های بسیار با دقت و ظریفی وجود دارند. در برخی از آنها از مواد سفید یا شفافی استفاده می‌شود بطوری که مشابه با رنگ طبیعی دندان‌ها می‌باشند و برخی دیگر نیز بطور کامل نامحسوس هستند مگر اینکه خودتان به آن اشاره کنید.

امروزه چندین درمان جدید و عالی وجود دارند که می‌توانند به شما برای لذت بردن از لبخندی که همیشه می‌خواستید و نیز ردیف کردن دندان‌های کج و بدشکل کمک کنند. متخصصین ما در کلینیک ارتودنسی از سیستم‌های مختلف برای ردیف کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. هر روش از نظر نتیجه‌ای که ارائه می‌کند، مدت زمان درمان و هزینه‌ی آن متفاوت عمل می‌کند. متخصصین ارتودنسی ما به شما برای انتخاب درمانی که مناسب نیازهای شما هستند کمک خواهند کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و یا جهت رزرو نوبت از متخصصین می‌توانید با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

درمان ارتودنسی ردیف کردن دندان‌ها چیست؟


درمان ارتودنسی جهت ردیف کردن دندان‌ها به معنی مرتب کردن یا حرکت دندان‌ها به منظور ایجاد لبخندی زیبا است. انواع مختلفی از بریس‌ها بخش اصلی از ارتودنسی هستند. ارتودنسی چیزی بیشتر از ظاهر دندان‌ها است؛ این درمان مرتبط با محل قرارگیری دندان‌ها و نحوه‌ی کار آنها نیز می‌باشد. این روش با اطمینان از پخش شدن فشار یکنواخت بر روی تمام دندان‌ها به دستیابی به سلامت بلند مدت دندان ها، لثه‌ها و فک کمک می‌کند.

مزایا


مزایای بسیاری برای درمان ردیف کردن دندان‌ها وجود دارد. چه دندان‌ها بصورت خفیف کج باشند و چه دچار مشکلات نامرتبی اساسی باشید، درمان‌های ردیف کردن دندان‌ها می‌توانند به بهبود اعتماد بنفس و سلامت کلی کمک کنند. برخی از مزایای این درمان‌ها عبارتند از:

 • افزایش اعتماد بنفس: درمان ردیف کردن دندان‌ها می‌تواند با اصلاح ظاهر دندان‌های کج به افزایش اعتماد بنفس کمک کند.
 • بهبود زیبایی: این درمان موجب بهبود زیبایی کلی لبخند می گردد.
 • بهبود عملکرد دندان‌ها: ناهنجاری‌های اساسی می‌توانند بر عملکرد دندان‌ها تاثیر بگذارند و جویدن و گاز زدن را دردناک یا دشوار کنند. درمان ردیف کردن دندان‌ها باعث اصلاح مشکلات نامرتبی و در نتیجه بهبود عملکرد آنها می‌شود.
 • افزایش سلامت دهان و دندان: اصلاح دندان‌های کج در واقع می‌تواند منجر به بهبود سلامت دهان و دندان شود. علت آن این است که دندان‌های نامرتب اغلب روی هم قرار می‌گیرند و مسواک زدن و کشیدن نخ دندان دشوار می‌شود. مرتب کردن دندان‌ها باعث حذف این مشکل شده و امکان مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بطور مناسب و موثر را فراهم می‌کند.

گزینه‌های درمانی ردیف کردن دندان‌ها


روش‌های درمانی بسیاری برای ردیف کردن دندان‌ها جهت برآورده کردن نیازهای هر بیمار وجود دارند. برخی از این درمان‌ها بیشتر برای افراد با مشکلات نامرتبی خفیف مناسب هستند در حالی که بیماران مبتلا به مشکلات شدید ممکن است نیاز به درمان‌های قدیمی ارتودنسی داشته باشند. انجام یک معاینه‌ی کامل از دندان‌ها برای تعیین اینکه کدام روش برای نیازهای هر بیمار مناسب است، ضروری می‌باشد. برخی از روش‌های درمانی محبوب برای مرتب کردن دندان‌ها عبارتند از:

بریس‌های ثابت

 • متداول‌ترین نوع بریس مورد استفاده
 • بریس‌های ثابت معمولاً موثرترین نتایج را به همراه دارند.
 • به منظور حرکت دندان‌های زیاد بصورت بسیار دقیق استفاده می‌شوند.
 • برای انواع مختلفی از اصلاحات خفیف تا پیچیده مناسب هستند.

بریس‌های ثابت متشکل از براکت‌های فلزی هستند که بطور مستقیم با یک چسب دندانی به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند. سیم‌های فلزی نازک از میان براکت‌ها عبور داده شده و با کش‌هایی در جای خود نگه داشته می‌شوند. در طول زمان این سیم برای افزایش حرکت دندان‌ها خم شده یا تغییر شکل داده می‌شود. با برگشت تدریجی سیم به شکل اولیه‌ی خود، دندان‌ها را نیز با خود می‌کشد و آنها را به آرامی به موقعیت مطلوب هدایت می‌کند. در سال اول درمان ابتدا تاج دندان حرکت می‌کند در حالی که در سال‌های بعد، دمان بر ریشه‌ها تمرکز دارد تا در یک امتداد قرار بگیرند.

در یک نوع نامحسوس‌تر از بریس‌های ثابت، بریس‌های لینگوال را می‌توان به سطح داخلی دندان‌ها متصل کرد، یا می‌توان از براکت‌های سرامیکی برای مرتب شدن سریع دندان‌ها استفاده کرد.

بریس‌های متحرک

 • مناسب برای مشکلات با پیچیدگی کمتر
 • بطور کلی تنها برای دندان‌های بالا استفاده می‌شود.
 • اغلب بر روی دندان‌های شیری یا زمانی که نیاز به یک تغییر در رشد فک باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بریس‌های متحرک یک قوس پلاستیکی همراه با سیم‌هایی در بالای دهان قرار می‌گیرد. در حالی که سیم‌ها دندان‌ها را نگه می‌دارند، قوس پلاستیکی به تدریج باز شده و دندان‌ها را به طرف موقعیت مناسب هدایت می کند. مهم است که بریس‌های متحرک تا جای ممکن در طول روز داخل دهان قرار گیرند (حداقل ۲۲ ساعت). تنها باید هنگام تمیز کردن، خوردن، ورزش یا نواختن آلات موسیقی آنها را جدا کنید.

بریس‌های فلزی

بریس‌های فلزی متداول‌ترین نوع بریس‌ها بوده و امروزه راحت‌تر از قبل هستند. بریس‌های فلزی که از فولاد ضد زنگ با کیفیت ساخته شده‌اند دندان‌ها را با استفاده از براکت‌های فلزی و سیم ارتودنسی مرتب می‌کنند. استفاده از بریس‌های فلزی امکان اضافه کردن کش‌های رنگی را برای ایجاد لبخندی منحصر بفرد و رنگارنگ فراهم می‌کند.

بریس‌های خود باز شونده

بریس‌های خود باز شونده (دیمون) از همان وسایل بریس‌های معمول ساخته می‌شوند. هرچند این بریس‌ها نیازی به استفاده از کش ندارند و در نتیجه تعداد جلسات تنظیم کمتر بوده و اصطکاک کمتری بر روی دندان وارد می‌شود. بریس‌های خود باز شونده همراه با براکت‌های فلزی، سرامیکی یا شفاف وجود دارند. اندازه‌ی آنها مانند بریس‌های فلزی است اما به جای کش‌ها از گیره‌های مخصوصی برای کمک به هدایت دندان‌ها توسط سیم ارتودنسی استفاده می‌شود. گیره‌ها به کاهش میزان فشار وارده به دندان کمک می‌کند و نیاز به تنظیمات کمتری دارد زیرا نیازی به تعویض کش نخواهد بود.

بریس‌های سرامیکی

بریس‌های سرامیکی از مواد شفافی ساخته شده‌اند و بنابراین کمتر از بریس‌های فلزی بر روی دندان‌ها قابل مشاهده هستند. به همین دلیل، بریس‌های سرامیکی عمدتاً برای نوجوانان و بزرگسالان که دغدغه‌ی زیبایی دارند استفاده می‌شوند. با اینکه این بریس‌ها کمتر قابل توجه هستند اما نیاز به توجه بیشتری برای حفظ بهداشت دهان و دندان دارند زیرا بریس‌های سرامیکی بزرگ‌تر بوده و شکننده‌تر از بریس‌های فلزی می‌باشند. در نتیجه بریس‌های سرامیکی بیشتر بر روی دندان‌های جلو در بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پلاک‌های شفاف

پلاک‌های شفاف مجموعه‌ای از تری‌های اکریلیک نامحسوس، متحرک و راحتی هستند که مانند بریس‌ها دندان‌ها را ردیف می‌کنند. این پلاک‌ها نه تنها غیر قابل مشاهده هستند بلکه متحرک نیز می‌باشند، بنابراین می‌توانید در طول درمان هر آنچه که می‌خواهید را بخورید و بنوشید و علاوه بر آن مسواک زدن و کشیدن نخ دندان کمتر باعث زحمت خواهد بود. پلاک‌ها راحت بوده و فلزی که باعث سایش در دهان شود، وجود ندارد.

قبل از درمان


دندان‌ها قبل از نصب بریس‌ها بطور کامل برای کنترل هر گونه پوسیدگی یا مشکلات لثه معاینه می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که همگی سالم و قوی هستند. احتمال دارد که قبل و در حین درمان از رادیوگرافی، تصاویر و قالب‌هایی استفاده شود.

در صورتی که نیاز به کشیدن دندان یا دندان‌ها باشد این کار قبل از قرارگیری بریس‌ها انجام می‌گیرد. جدا کننده‌های الاستیک نیز ممکن است به منظور ایجاد فضا در اطراف دندان‌ها استفاده شوند.

در حین درمان


شما نیاز به معاینات منظمی خواهید داشت (حداقل هر ۴ تا ۸ هفته یک بار) تا بریس‌ها کنترل شده و اصلاح شوند. معاینات منظم همچنین باعث اطمینان از طبق برنامه بودن درمان جهت دستیابی به نتایج مورد انتظار در زمان مناسب خواهد شد.

بعد از درمان


در حالی که هر موردی متفاوت است، اما متوسط زمان درمان برای بریس‌های ثابت بین ۲ تا ۳ سال است. هنگامی که درمان به اتمام رسید طی یک جلسه بریس‌های ثابت جدا خواهند شد. بعد از اینکه براکت‌ها و سیم‌ها جدا شدند، دندان‌ها تمیز شده و صیقل داده می‌شوند. بخاطر داشته باشید که باید از نگهدارنده تا زمان توصیه شده استفاده کنید تا لبخند زیبای خود را تا آخر عمر حفظ نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*