مدت زمان روش درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی بر روی دندان‌هایی انجام می‌شود که نامرتب و به هم ریخته هستند. بریس‌ها و سیم‌کشی دندان‌ها موجب می‌شود که دندان‌هایی که نامرتب هستند حرکت کنند و در موقعیت صحیح قرار بگیرند. مدت زمان میانگین برای درمان ارتودنسی برای هر یک از بیماران متفاوت است. بسته به شرایط دندان‌ها و لثه‌ها، فضای در دسترس در فک، شدت نامرتبی دندان‌ها، تعداد دندان‌هایی که باید ارتودنسی شوند و میزان همکاری بیمار در اجرای تمامی دستورات پزشک، طول زمان ارتودنسی فرق می‌کند. با این حال مدت زمان میانگین برای ارتودنسی به طور متوسط بین ۱ تا ۲ سال است. در برخی از بیماران ممکن است لازم باشد که بریس‌ها بیشتر از ۳ سال روی دندان‌ها باشند و برای برخی دیگر ممکن است این مدت زمان کمتر باشد.


بسیار مهم است که زمانی که ارتودنسی نامرئی دارید یا دندان‌های شما سیم‌کشی شده است، روند درمانی خود را با هیچ شخص دیگری مقایسه نکنید. صادقانه بگوییم که حتی متخصص ارتودنسی نیز به طور کاملاً دقیق نمی‌داند که دوره‌ی  درمان هر یک از بیمارانش چقدر طول می‌کشد. پزشک شما می‌تواند یک محدوده‌ی زمانی را به طور تخمینی به شما بگوید، اما نمی‌تواند یک روز یا هفته‌ی دقیق را به عنوان نقطه پایان درمان شما و موعد برداشتن بریس‌ها اعلام کند. این موضوع به این خاطر است که عوامل مختلفی در سرعت پیشروی درمان شما نقش دارند و برخی از این عوامل قبل از شروع درمان شما قابل پیش‌بینی نیستند. طی جلسه‌ی مشاوره‌ی ابتدایی، متخصصین ارتودنسی در کلینیک ما بهترین و نزدیک‌ترین تخمینی که می‌توانند از مدت زمان درمان ارتودنسی شما داشته باشند را به شما اعلام می‌کنند و بعد از آن  طی جلسات بعدی شما را از روند درمان آگاه می‌کنند تا شما به خوبی از چگونگی پیشروی درمان خود اطلاع داشته باشید. درمان ارتودنسی حتماً باید دوره‌ی خود را طی کند و نمی‌توان در انجام آن عجله کرد. هرچند ممکن است داشتن بریس روی دندان به مدت دو سال، ایده آل به نظر نیاید اما زمانی که در انتها لبخند زیبای خود را می‌بینید، متوجه می‌شوید که این تلاش و صبر ارزشش را داشته است.

برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی ارتودنسی در کلینیک و تخمین مدت زمان درمان ارتودنسی یا دریافت رزرو نوبت می‌توانید با همکاران ما شماره‌های ما  تماس حاصل نمایید .

 

عوامل مختلف در تعیین  مدت زمان ارتودنسی


مدت زمان میانگین برای انجام درمان ارتودنسی بین ۱۸ ماه تا ۲ سال است. اما ممکن است برخی از بیماران با شروع درمان خود متوجه شوند که کافیست تنها یک سال روی دندان‌های خود بریس داشته باشند در حالی که برای برخی دیگر این مدت زمان ممکن است بیشتر از ۲ سال باشد. عواملی که بر مدت زمان درمان ارتودنسی نقش دارند در ادامه بیان‌شده‌اند:

شدت بدشکلی دندان‌ها

اصلی‌ترین و مهم‌ترین عاملی که در تعیین طول دوره‌ی درمان ارتودنسی شما نقش دارد، میزان شدت نامرتبی دندان‌های شما است و این که دندان‌ها چقدر از موقعیت اصلی خود فاصله گرفته‌اند. هرچقدر لازم باشد که دندان‌ها حرکت بیشتری داشته باشند و تغییرات بیشتری روی آن‌ها انجام شود، طول درمان نیز بیشتر می‌شود. در افرادی که میزان نامرتبی دندان‌های آن‌ها خفیف است و فک بالا و پایین نسبتاً به طور مناسبی روی هم قرار می‌گیرند، طول درمان کوتاه است، در حالی که در افرادی که دندان‌هایشان به شدت نامرتب است و فک بالا و پایین به درستی روی هم قرار نمی‌گیرند، به زمان بسیار بیشتری برای درمان نیاز است.

مراقبت از بریس‌های ارتودنسی

عامل مهم بعدی در تعیین مدت زمان ارتودنسی، این است که شما در حین درمان چگونه از وسایل ارتودنسی و دندان‌های خود مراقبت می‌کنید. انجام درمان ارتودنسی ثابت و ارتودنسی نامرئی هر دو به کار تیمی و همکاری شما با پزشک بستگی دارد و بنابراین طول درمان شما به این موضوع بستگی دارد که شما به عنوان بیمار تا چه حد با پزشک همکاری می‌کنید. دندانپزشک شما به صورت منظم بریس‌های شما را تنظیم مجدد می‌کند و شما نیز در این حین باید به خوبی از بریس‌ها و دندان‌های خود مراقبت کنید.منظور از مراقبت‌های ارتودنسی این است که به طور منظم دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و طبق دستور پزشک از کش‌های لاستیکی ارتودنسی استفاده کنید، به موقع برای تمامی نوبت‌های ویزیت خود حاضر شوید و نهایت تلاش خود را بکنید که وسایل ارتودنسی خود را نشکنید و به آن‌ها آسیب نزنید. در صورتی که ارتودنسی نامرئی انجام می‌دهید، دندان‌های شما تنها در زمانی حرکت می‌کنند که پلاک مخصوص ارتودنسی در دهان شما است، بنابراین باید پلاک خود را ۲۲ ساعت در روز استفاده کنید. تمامی این کار‌ها موجب می‌شود که طول درمان شما به کمترین میزان ممکن برسد. بهداشت دهان و دندان نیز عامل مهمی در تعیین طول درمان ارتودنسی است. بروز هر گونه التهاب لثه یا پوسیدگی دندان‌ها، قبل یا در حین درمان ارتودنسی می‌تواند در روند انجام ارتودنسی اختلال ایجاد کند. بنابراین بسیار مهم است که به خوبی بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

سن

سن شما بر روی سرعت حرکت دندان‌های شما تأثیر می‌گذارد. هرچند برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها هیچ وقت دیر نیست، اما در کودکان دندان‌ها بسیار سریع تر از بزرگسالان حرکت می‌کنند و به این خاطر که فک کودکان در حال رشد است، معمولاً متخصص ارتودنسی نیز کنترل بیشتری بر نحوه‌ی اصلاح قرارگیری دندان‌های فک بالا و پایین روی هم دارد. توصیه ما این است که کودکان در سن ۷ سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند و دلیل این موضوع نیز این است که در این زمان ما می‌توانیم مشکلات احتمالی که ممکن است در آینده برای دندان‌ها پیش بیاید را پیش‌بینی کرده و یا مشکلات موجود را زودهنگام تشخیص دهیم و بنابراین بهینه‌ترین روش درمانی که شما را به سریع‌ترین و بهترین نتایج درمانی می‌رساند به شما پیشنهاد دهیم. درمانی که در سنین پایین‌تر انجام می‌شود موجب می‌شود که طول دوره‌ی درمان ارتودنسی شما در سن بالاتر بسیار کوتاه‌تر باشد.

نوع ارتودنسی انجام شده

نوع بریس و ارتودنسی که انتخاب می‌کنید نیز در طول درمان شما تأثیرگذار است. برخی از افراد ممکن است به خاطر داشتن ظاهر بهتر، ارتودنسی شفاف با بریس‌های بی‌رنگ سرامیکی را به ارتودنسی فلزی ترجیح دهند اما درمان با این بریس‌ها ممکن است کمی بیشتر طول بکشد چرا که این بریس‌ها با گذشت زمان نمی‌توانند به اندازه‌ی بریس‌های فلزی دندان‌ها را سرجای خود نگه دارند.  البته ارتودنسی شفاف با بریس‌های سرامیکی نیز می‌تواند در زمان کمی طولانی‌تر دندان‌های شما را کاملاً صاف و مرتب کند اما بریس‌های فلزی این کار را سریع‌تر انجام می‌دهند و به همین خاطر است که ارتودنسی فلزی با گذشت مدت زمان بسیار زیاد همچنان پرکاربرد است، چون این روش بسیار مؤثر است. مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی تقریباً مشابه با انواع دیگر ارتودنسی است اما در موارد خاصی با توجه به شرایط خاص هر بیمار ممکن است این روش برای یک نفر گزینه‌ی بهتر و مناسب‌تری باشد و برای شخص دیگر گزینه‌ی  درمانی سخت‌تری محسوب شود. شما می‌توانید رد این باره از متخصص ارتودنسی خود سؤال کنید تا بدانید که با توجه به شرایط خاص شما، ارتودنسی نامرئی روس مناسبی برای شما هست یا خیر.

حرکت دندان‌ها

در برخی از افراد به طور طبیعی، دندان‌ها دیرتر به درمان ارتودنسی پاسخ می‌دهند. در ارتودنسی، دندان‌ها بر اثر فشار مداوم و ملایمی که به دندان‌ها وارد می‌شود حرکت می‌کنند و دندان همه‌ی افراد به طور یکسان و با سرعت مشابه به این روش پاسخ نمی‌دهد. این موضوع را نمی‌توان قبل از شروع درمان ارتودنسی پیش‌بینی کرد و بنابراین مدت زمان درمانی که متخصص ارتودنسی شما برای درمان شما اعلام می‌کند تنها یک تخمین نسبی است.

استفاده از نگهدارنده بعد از ارتودنسی


بعد از آنکه بریس و سیم ارتودنسی از روی دندان‌ها برداشته شدند یک پلاک متحرک یا نگهدارنده برای شما ساخته می‌شود ریشه‌های دندان‌های شما به زمان بیشتری نیاز دارند تا در جای خود  و در استخوان فک ثابت شوند و بنابراین بسیار مهم است که برای حفظ نتایج درمان خود و داشتن لبخندی زیبا، بعد از اتمام درمان ارتودنسی دقیقه طبق دستور پزشک از نگهدارنده استفاده کنید.

مدت زمانی که لازم است از نگهدارنده استفاده کنید به میزان حرکت دندان‌های شما در طول درمان ارتودنسی بستگی دارد. اما به طور کلی، توصیه ما این است که تا یک سال نگهدارنده را ۲۴ ساعته و تا یک سال بعد از آن به صورت شبانه استفاده کنید. ما معمولاً تا جایی که بتوانیم نگهدارنده  فک پایین را از نوع ثابت درست می‌کنیم و آن را پشت دندان‌های جلویی فک پایین قرار می‌دهیم و این نگهدارنده بین ۳ تا ۵ سال در جای خود باقی می‌ماند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*