نحوه صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان در حین درمان ارتودنسی

هدف از انجام ارتودنسی، مرتب و ردیف کردن دندان‌ها است. اگر در طول درمان، سلامت دندان‌ها نادیده گرفته شود، نتایج حاصل از درمان ممکن است به شکل قابل‌ توجهی تحت تأثیر قرار بگیرند. در نتیجه آموزش مسواک زدن به کودکان و حتی بزرگسالان و استفاده از نخ دندان مناسب از جمله اساسی‌ترین اقدامات لازم برای  افرادی است که دندان‌های خود را سیم‌کشی می‌کنند. مراجعه‌ی مرتب به متخصص ارتودنسی برای معاینه و جرم‌گیری نیز اهمیت زیادی دارد.

در طول ارتودنسی، باید به ‌خوبی از سلامت دندان‌های خود مراقبت کنید. با مسواک زدن و استفاده‌ی مرتب از نخ دندان، لثه‌های شما در بهترین وضعیت ممکن باقی‌مانده و زیباترین لبخند را برای شما به ارمغان می‌آورند. متخصصین ارتودنسی در کلینیک ما، چگونگی تمیزی دندان‌ها و براکت را برای شما توضیح خواهند داد. وقتی که ارتودنسی خود را باز کردید، خواهید دید که تلاش مضاعف شما در این زمینه اثر مناسبی را به جای گذاشته و لبخند زیبایی را برای شما ایجاد می‌کند. در صورتی‌که در طول ارتودنسی به مشکلی برخورد کردید و برای تمیز کردن و رعایت بهداشت دندان و بریس‌ها نیاز به مشاوره دارید می‌توانید با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید. همکاران ما در کلینیک آماده‌ی ارائه‌ی خدمات مشاوره و یا رزرو نوبت برای شما هستند.

مشکلات ناشی از عدم رعایت بهداشت در حین ارتودنسی


رعایت بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورت عدم رعایت بهداشت، پلاک‌ها و تکه‌های غذا می‌توانند در اطراف براکت تجمع پیدا کنند. باکتری‌های موجود در پلاک می‌توانند با قندها و نشاسته‌ی موجود در مواد غذایی واکنش داده و اسیدی را تولید کنند که باعث خوردگی مینای دندان می‌شود. این مشکل سبب ایجاد لکه‌های سفیدرنگ، پوسیدگی دندان‌ها و یا بیماری‌های لثه خواهد شد.

 • اگر پلاک‌ها در اطراف براکت شما تجمع پیدا کنند می‌توانند لکه‌های دائمی بر روی آن‌ها ایجاد کنند که به این لکه‌ها نقاط دکلسیفیه گفته می‌شود. خطوط و نقاط ایجاد شده بر روی دندان‌ها به دلیل دکلسیفیه شدن همیشگی بوده و تا آخر عمر فرد باقی خواهند ماند.
 • بیماری‌های لثه که در اثر تجمع پلاک‌ها ایجاد می‌شوند، در سه مرحله بروز پیدا می‌کنند. در مرحله‌ی اول، تجمع پلاک‌ها باعث آسیب دیدن لثه می‌شود. ممکن است لثه‌های شما متورم شوند. همچنین ممکن است لثه‌ها به هنگام مسواک زدن و یا استفاده از نخ دندان دچار خونریزی شوند. به این عارضه ورم لثه گفته می‌شود.
 • با گذشت زمان، پلاک‌های تجمع یافته سخت شده و ماده‌ای به نام جرم را تولید می‌کنند. با تجمع جرم دندان، شکاف‌هایی در بین دندان‌ها و لثه‌ها به وجود می‌آیند. این شکاف‌ها خود محل رسوب جرم بیشتری خواهند بود. به این عارضه پریودنتیت گفته می‌شود.
 • باکتری‌ها در عمق لثه‌های شما شکل گرفته و در آن جا پیشروی می‌کنند. سپس این باکتری‌ها به استخوان دربر گیرنده‌ی دندان حمله کرده و آن را از بین می‌برند. این مشکل حتی می‌تواند باعث شود تا دندان‌های سالم شل شده و در نهایت بیفتند. به این عارضه پریودنتیت پیشرفته گفته می‌شود.

بیماری‌های اولیه‌ی لثه را می‌توان با کمک متخصص و مراقبت‌های خانگی مناسب درمان کرد ولی این بیماری‌ها در صورت نادیده گرفته شدن بدتر می‌شوند. بیماری‌های لثه معمولاً همراه با درد نبوده و بنابراین باید علائمی چون خونریزی و یا ورم لثه‌ها را تحت نظر داشته باشید.

چه زمانی باید دندان‌ها را تمیز کرد؟


پس از هر وعده‌ی غذایی یا میان وعده باید دندان‌های خود را به‌طور کامل مسواک بزنید. اگر نمی‌توانید بلافاصله پس از صرف غذا مسواک بزنید، حداقل تا زمانی که بتوانید مسواک بزنید، دهان خود را با مقداری آب بشویید. یک مسواک مسافرتی به همراه داشته باشید تا زمانی که در خانه نیستید بتوانید دندان‌های خود را مسواک کنید. حداقل یک بار در روز، دندان‌ها و براکت آن‌ها را به‌طور کامل مسواک بزنید تا کاملاً تمیز شوند. پس ‌از آن از نخ دندان استفاده کنید. استفاده از نخ دندان ممکن است کمی زمان‌بر باشد بنابراین می‌توانید این کار را به هنگام شب و قبل از خوابیدن انجام دهید. ارزش زمان صرف شده برای پاک‌سازی دندان‌ها زمانی مشخص می‌شود که براکت باز شده و شما از دیدن لبخند زیبای خود تعجب می‌کنید.

ارتودنسی موفق و لبخند زیبا و سالم نتیجه‌ی یک کار گروهی بین شما و متخصص ارتودنسی می‌باشد. شما به‌عنوان بیمار نقش کلیدی را ایفا کرده و مشخص می‌کنید که برنامه‌ی درمانی با موفقیت سپری شود. شما باید در زمان استفاده از براکت دندان‌های خود را تمیز نگه داشته و بهداشت دهان و دندان را به نحو احسن رعایت کنید. رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است کمی وقت‌گیر بوده و نیازمند تلاش باشد ولی این زمان و انرژی صرف شده ارزشمند بوده و باعث می‌شود تا شما بتوانید بهترین لبخند را پس از اتمام دوره‌ی ارتودنسی در خود مشاهده کنید.

نحوه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی


در ادامه یک تکنیک مسواک زدن را معرفی می‌کنیم که در صورت داشتن براکت می‌توانید از آن استفاده کنید، در ابتدا باید از یک مسواک نرم و خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. مسواک زدن را بر روی سطح خارجی دندان شروع کنید. به ‌آرامی حرکات دایره‌ای کوچکی را برای پاک‌سازی دندان انجام دهید. برای تمیز کردن ناحیه‌ی بین لثه و براکت، مسواک را به ‌طرف خط لثه متمایل کنید و حرکات دایره‌ای را ادامه دهید. سپس به سراغ سطوح درگیر در فرایند جویدن رفته و با انجام حرکات محکم به‌ طرف عقب و جلو، این سطوح را تمیز کنید. در آخر، سطوح داخلی دندان‌ها را با استفاده از تکنیک مورداستفاده برای سطوح خارجی مسواک کنید.

نکات قابل‌ توجه در زمان مسواک زدن

در طول درمان ارتودنسی، باید اصول مسواک زدن دندان‌ها را دوباره یاد بگیرید. بازآموزی این کار روزانه می‌تواند به شما کمک کند تا توجه بیشتری را به شکاف‌های بین دندان‌ها و همچنین شکاف‌های بین براکت و سیم‌کشی‌های دندان اختصاص دهید. به هنگام مسواک زدن دندان‌های خود، نکات زیر را به یاد داشته باشید

 • از آنجایی‌که براکت‌ها باعث می‌شوند مسواک خیلی زود فرسوده شود، به ‌محض مشاهده‌ی نشانه‌های فرسودگی در مسواک خود آن را جایگزین کنید.
 • زبان و کام خود را حتماً مسواک بزنید. یکی از نشانه‌های مسواک زدن صحیح، براق و تمیز بودن براکت و دیده شدن لبه‌های آن است.
 • لثه‌های خود را به ‌آرامی و به ‌طور کامل مسواک کنید.
 • پس از مسواک زدن به ‌طور کامل دهان خود را با آب بشویید.

نحوه‌ی صحیح استفاده از نخ دندان در ارتودنسی


در ابتدا، یک انتهای نخ دندان را از قلاب مخصوص رد کنید. حال قلاب را از زیر سیم‌کشی دندان عبور دهید. سپس دو انتهای نخ دندان را گرفته و آن را به کناره‌های دو دندان و زیر لثه‌ها بکشید. باید این کار را تا زمانی ادامه دهید که صدای جیرجیر مانندی به گوش برسد. حال نخ دندان را خارج کرده و تکه‌ی دیگری از آن را برای قسمت بعدی دهان استفاده کنید.

نکات زیر در مورد استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی می‌توانند این کار را برای شما آسان‌تر کنند:

 • هر شب قبل از خوابیدن از نخ دندان استفاده کنید. در این صورت عجله‌ای در کار نخواهد بود.
 • برای استفاده از نخ دندان در زمانی که براکت بر روی دندان‌های شماست، ممکن است لازم باشد تا از قلاب مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. این ابزار چند بار مصرف شما را قادر می‌سازد تا نخ دندان را به زیر سیم‌کشی دندان‌های خود ببرید.
 • اطمینان حاصل کنید که به‌خوبی خط لثه و زیر لثه‌ها را تمیز کرده‌اید.
 • استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی ممکن است کار دشواری به نظر برسد ولی اهمیت بسیار زیادی دارد. همانند کارهای دیگر، مقداری تمرین می‌تواند این کار را برای شما بسیار آسان و سریع کند.

با استفاده از قلاب مخصوص ارتودنسی می‌توانید فرایند استفاده از نخ دندان به هنگام وجود سیم‌کشی دندان را بسیار آسان‌تر کنید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است

Leave a Reply

Required fields are marked*