ارتودنسی با بریس‌های سرامیکی و شفاف یا همرنگ دندان

اگر نیاز به درمان ارتودنسی  دارید، سیم‌کشی یا بریس‌ها  اولین چیزی هستند که به ذهن می‌آیند. تصور کنید که به مدت دو سال یا بیشتر در دهانتان بریس فلزی باشد. با اینکه بریس‌های معمول همچنان محبوب بوده و اغلب برای درمان انواع مشکلات ارتودنسی به کار می‌روند، اما پیشرفت‌های زیادی در این حوزه بوجود آمده است. به لطف این نوآوری‌ها، امروزه انتخاب‌های بیشتری وجود دارد. بریس‌های سرامیکی می‌توانند راه حل شما برای داشتن لبخندی زیبا باشند.

این بریس‌ها مانند بریس‌های معمول شامل براکت و سیم‌هایی هستند. هر چند براکت‌های سرامیکی شفاف یا همرنگ دندان‌ها می‌باشند و حتی سیم‌ها نیز می‌توانند مطابق با رنگ دندان‌ها باشند. در نتیجه، بریس‌های سرامیکی کمتر محسوس هستند اما با این حال به همان روش بریس‌های فلزی جهت اصلاح دندان‌ها عمل می‌کنند. طول درمان به همان میزان خواهد بود اما به اندازه بریس‌های معمول جلب توجه نمی‌کند.

اگر نیاز به درمان ارتودنسی دارید، بهترین روش برای تعیین موثرترین بریس مشاوره با متخصص ارتودنسی است. متخصصین ما در کلینیک ما، دندان‌های شما را با معاینه فیزیکی و تصاویر پزشکی بررسی کرده و بر اساس آن یک برنامه‌ی درمانی که برای شما موثر خواهد بود را تعیین می‌کنند. در نهایت متوجه خواهید شد که لبخند زیبایتان ارزش صبر کردن را داشته است.

با مشاوره با متخصص ارتودنسی، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا بریس‌های سرامیکی درمان مناسبی برای شما هستند یا خیر. متخصص ارتودنسی می‌تواند سوالات شما را پاسخ داده و اطلاعات لازم و مزایای هر درمان را برایتان توضیح دهد. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره بریس‌های شفاف، بریس‌های سرامیکی و تمام روش‌های موجود با شماره‌های ما تماس بگیرید تا یک وقت مشاوره با متخصص ارتودنسی  برایتان رزرو شود.

اجزای ارتودنسی سرامیکی


بریس‌های سرامیکی مانند بریس‌های فلزی متشکل از براکت‌ها، سیم‌ها و کش‌ها می‌باشند هرچند در این مورد چند گزینه‌ی اضافی وجود دارد. رنگ براکت‌ها را می‌توان مطابق با رنگ طبیعی دندان‌ها تهیه کرد و یا کاملاً شفاف ساخته شوند که حق انتخاب با خودتان است. همچنین می‌توانید از کش‌های به رنگ طبیعی یا شفاف جهت تکمیل ظاهر نامحسوس بریس‌ها استفاده کنید.

مزایا


بزرگ‌ترین مزیت ارتودنسی سرامیکی یا بریس‌های همرنگ دندان این است که مشخص نمی‌باشد که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اید. اگر خجالتی هستید، در یک حوزه‌ی کاری حرفه‌ای فعال هستید یا نمی‌خواهید تا زمان اصلاح دندان‌ها دیگران متوجه آن شوند، بریس‌های سرامیکی می‌توانند برای شما مناسب باشند. به این ترتیب نه تنها روشی نامحسوس برای برطرف کردن مشکلات ارتودنسی خود انتخاب می‌کنید بلکه از مزایای مرتب شدن صحیح دندان‌های خود نیز بهره‌مند خواهید شد.

پس از درمان دندان‌های خود با بریس‌های سرامیکی، متوجه خواهید شد که تمیز کردن دندان‌ها بسیار آسان‌تر خواهد شد. با مرتب شدن دندان‌ها کمتر در معرض اختلالات مفصل گیجگاهی و وقفه تنفسی در خواب می‌شوید. در نهایت ارتودنسی سرامیکی در کنار تضمین بهداشت دهان و دندان می‌توانند لبخندی را برای شما ایجاد کنند که همیشه به دنبال آن بوده‌اید. پس از اتمام درمان از نشان دادن دندان‌های زیبای خود لذت خواهید برد.

متقاضیان درمان


اگر استفاده از بریس‌ها را در نظر دارید و هنوز به دلیل ظاهر بریس‌های فلزی زیر بار درمان نرفته‌اید، بریس‌های سرامیکی یک گزینه‌ی بسیار مناسب برای شما خواهند بود. ارتودنسی سرامیکی می‌توانند برای بزرگسالانی که می‌خواهند لبخند زیبا داشته باشند اما ظاهر بریس‌های فلزی را نمی‌پسندند، مناسب باشند.

این بریس‌ها می‌توانند بیشتر انواع مشکلات ارتودنسی را اصلاح کنند. اگر دچار فاصله‌ی زیاد بین دندان‌های خود هستید یا دندان‌های بیش از حد شلوغی دارید، بریس‌های سرامیکی می‌توانند گزینه‌ای عالی برای شما باشند. همچنید این بریس‌ها در شرایط زیر نیز مناسب هستند:

  • دندان‌های بیرون زده یا چرخیده
  • اوربایت
  • آندربایت
  • اپن‌بایت
  • کراس‌بایت

ارتودنسی سرامیکی برای بیماران با گروه‌های سنی مختلف از جمله نوجوانان و بزرگسالان مناسب می‌باشند.

فرایند درمان


دستیار دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی دندان‌ها را تمیز و خشک کرده و از اسید اچ بر روی آنها استفاده می‌کند. اسید اچ سطح دندان‌ها را جهت چسباندن سیمانی که ارتودنسی سرامیکی را نگه می‌دارد، آماده می‌کند. بریس‌ها بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. نور پلاسمای پرتوان به سرعت بر روی سطح براکت تابانده می‌شود تا محل اتصال گرفته شود. سیم‌ها از میان بریس‌ها عبور داده می‌شوند. کش‌های لاستیکی کوچکی بر روی بریس‌ها قرار داده می‌شوند (مگر اینکه از بریس‌های دیمون استفاده شود). این فرایند برای هر ردیف دندان یک ساعت بطول می‌انجامد بنابراین اگر کل دندان‌ها تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته باشند، نصب آنها دو ساعت طول می‌کشد.

پس از قرار دادن بریس‌ها


پس از قرار دادن بریس‌های سرامیکی، کمی درد در دندان‌ها احساس می‌شود و ممکن است به مدت سه تا پنج روز دندان‌ها نسبت به فشار حساسیت داشته باشند. متخصص ارتودنسی در صورت نیاز داروهای مسکن تجویز خواهد کرد. لب‌ها، گونه‌ها و زبان ممکن است به مدت یک تا دو هفته تحریک شوند زیرا سفت شده و با سطح بریس‌ها تماس پیدا می‌کنند. موم ارتودنسی که بر روی براکت مالیده می‌شود می‌تواند به تسکین درد کمک کند. بطور کلی، درد و ناراحتی ارتودنسی کوتاه مدت بوده و به راحتی قابل کنترل است. پس از عادت کردن به بریس‌ها ممکن است حتی فراموش کنید که بر روی دندان‌ها قرار گرفته‌اند.

نگهداری از بریس‌ها


باید دقت کنید که در صورت خم شدن یا شکستن بریس‌ها یا مشکل پوسیدگی دندان‌ها، زمان درمان افزایش می‌یابد به همین دلیل مراقبت صحیح از بریس‌‌ها و وسایل ارتودنسی اهمیت زیادی دارد. دو بار مسواک زدن در روز و یک بار نخ دندان کشیدن جهت از بین رفتن ذرات غذا و پلاک‌ها از بین دندان‌ها و بریس‌ها ضروری است. استفاده از واترجت یا مسواک‌های بین دندانی می‌تواند به تمیز کردن دور بریس‌ها و نواحی که دسترسی به آنها سخت است موثر باشد. اگر برای نخ دندان کشیدن مشکل دارید می‌توانید از سوزن نخ دندان یا فلاس تریدر استفاده کنید که همراه با نخ دندان‌های مومی هستند.

نکته حائز اهمیت این است که با گذر زمان مینای طبیعی دندان سریع‌تر و عمیق‌تر از مواد سرامیکی که بروی بریس‌ها قرار گرفته‌اند، دچار لک می‌شوند. در صورت مصرف مقدار زیاد غذا و نوشیدنی، در نهایت دندان‌ها دچار لک شده و ظاهر طبیعی بریس‌ها از بین خواهد رفت. اگر می‌خواهید از مصرف نوشیدنی‌ها لذت ببرید، می‌توانید از نی برای نوشیدن آنها استفاده کنید یا بلافاصله پس از مصرف مسواک بزنید.

اگر دچار لک‌های جزئی شدید، می‌توانید اثر آنها را با مسواک زدن یا خمیر دندان‌های سفید کننده کاهش دهید. از اقدامات جدی‌تر باید پرهیز کرد زیرا می‌تواند موجب روشن‌تر شدن رنگ دندان‌ها در مقایسه با سرامیک‌ها شوند.

معایب بریس‌های شفاف


  • هزینه: ارتودنسی سرامیکی و شفاف نسبت به ارتودنسی فلزی معمول هزینه‌ی بیشتری می‌طلبند. ممکن است متخصص ارتودنسی روش‌های پرداخت مناسبی را برای کمک به کنترل هزینه‌های درمان پیشنهاد کند. برای بررسی روش‌های مختلف پرداخت هزینه با پزشک خود صحبت کنید.
  • زمان درمان: درمان ارتودنسی با بریس‌های شفاف یا سرامیکی ممکن است بیشتر از بریس‌های فلزی بطول بیانجامد. اگر مشکلی با صرف کردن زمان بیشتر برای این درمان ندارید، با متخصص ارتودنسی صحبت کنید تا مدت زمان درمان با بریس‌های شفاف یا سرامیکی را مشخص کند.
  • برداشتن بریس‌ها: هنگام برداشتن بریس‌ها، فرایند جدا کردن آنها نسبت به بریس‌های فلزی کمی طولانی‌تر خواهد بود.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است