ارتودنسی برای درمان اختلالات خواب در شب ناشی و مشکلات تنفسی

ارتودسی-برای-درمان-اختلالات-خواب-در-شب-ناشی-و-مشکلات-تنفسی

معمولاً افراد از ارتودنسی – ارتودنسی معمولی یا روش‌های مدرن ارتودنسی، گزینه‌های راحت به نام اینویزیلاین ها – برای دست‌یابی و خلق یک لبخند زیبا استفاده می‌کنند. برای برخی از بیماران، ارتودنسی علاوه بر صاف کردن و اصلاح دندان‌های کج، فرصتی برای رها شدن و متوقف کردن اختلالات مهلک که به آن اختلالات یا آپنه خواب گفته می‌شود فراهم می‌کند. وقتی یک بیمار دچار اختلالات خواب است، تنفس او به دلیل شکل دهان، گلو و زبان وی دچار محدودیت می‌شود. این محدودیت به طور خطرناکی سطح اکسیژن خون را در هنگام خواب کاهش می‌دهد. با رشد طبیعی بدن و با استفاده از تکنولوژی اینویزیلاین ها یا روش‌های دیگر ارتودنسی، فضای داخلی دهان افزایش یافته و جریان هوا به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد و علل زمینه‌ای ابتلا به اختلالات خواب کاهش پیدا می‌کند.

بیماران با هم تفاوت دارند و تعیین بهترین روش برای درمان اختلالات خواب آنها به مطالعات دقیق، آزمایش‌ها، مشاوره و معاینه‌های مختلف نیاز دارد. برای آن دسته از افرادی که به نوع خاصی از مال اکلوژن مبتلا هستند، بهترین روش که می‌تواند بیمار را از تجهیزات و دستگاه‌های دهانی بی‌نیاز کند، ارتودنسی است. راحت‌ترین روش برای انجام ارتودنسی، استفاده از اینویزیلاین ها است. مشاوره با پزشک برای دریافت پیشنهادهای دندان‌پزشکی و درمان اختلالات خواب می‌تواند به شما کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت جهت درمان اختلالات خواب با شماره تلفن‌های ما  تماس حاصل فرمایید.

اختلالات انسدادی خواب چیست؟


آپنه انسدادی خواب نوعی اختلال است که در آن تنفس فرد به طور دوره‌ای در هنگام شب به دلیل مسدود شدن فیزیکی مسیر عبور هوا قطع می‌شود. این قطع تنفس معمولاً حدود ۱۰ ثانیه طول می‌کشد و غالباً با خروپف، بریده‌بریده نفس کشیدن یا صدای خفگی ادامه می‌یابد مانند این حالت که فرد در حال مبارزه برای ادامه نفس کشیدن است.

زمانی که شما خواب هستید، عضلات بدن شما شل می‌شود بنابراین شروع به ترمیم خود کرده تا سلامت و فعالیت‌های روزانه شما حفظ شود. به هر حال، عضلات دهان و گلو نیز در هنگام خواب شل می‌شوند و این عضلات در برخی افراد با بافت‌های چرب نرم همراه هستند که زمانی که شل می‌شود پشت قسمت بالایی مسیر عبور هوا افتاده و مسیر جریان اکسیژن را مسدود می‌کند.

زمانی که تنفس شما در هنگام شب قطع می‌شود، مغز شما به صورت نیمه بیدار واکنش نشان داده و سیگنال‌هایی به سیستم تنفسی ارسال می‌کند که برای عبور از این سد سخت‌تر کار کنند.

 عوارض جانبی اختلالات انسدادی خواب


برخی عوارض جانبی اختلالات انسدادی خواب عبارتند از:

 • بالا رفتن فشار خون
 • آریتمی قلب
 • بیماری‌های قلبی
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی
 • افزایش احتمال ابتلا به دیابت
 • و حتی مرگ

ابتلا به اختلالات خواب باعث می‌شود که فرد در طول روز خواب‌آلوده باشد زیرا زمانی که مغز باید بیدار مانده و به بدن برای ادامه تنفس سیگنال ارسال کند، زمان کافی برای انجام عملکردهای ضروری دیگر برای تأمین کیفیت خواب را از دست می‌دهد. خستگی در طول روز باعث کاهش عملکرد در محل کار و مدرسه شده و باعث ایجاد برخی مشکلات حافظه و مشکلات شناختی دیگر، افسردگی و حتی تصادف در هنگام رانندگی یا در محل کار می‌شود.

شدت اختلالات خوب توسط تعداد آپنه های واقع شده اندازه‌گیری می‌شود (قطع تنفس).

 • اختلالات خفیف انسدادی خواب – افراد مبتلا ممکن است ۵ تا ۱۴ مرتبه در ساعت دچار قطع تنفس شوند
 • اختلالات متوسط انسدادی خواب – افراد مبتلا ممکن است ۱۵ تا ۳۰ مرتبه در هر ساعت دچار قطع تنفس شوند
 • اختلالات شدید انسدادی خواب- افراد مبتلا ممکن است ۳۰ مرتبه یا بیشتر در هر ساعت دچار قطع تنفس شوند

 ارتباط دندانپزشکی و ارتودنسی با اختلالات خواب


مطالعات فراوان نشان می‌دهد که کوچک بودن اندازه فک ممکن است بر عبور جریان هوا تأثیر گذاشته و منجر به ابتلا به اختلالات انسدادی خواب شده یا آن را تشدید کند. برخی از بیماران مبتلا به اختلالات انسدادی خواب که اندازه فک آنها کوچک است در زمان کودکی تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند زیرا دندان‌های آنها بسیار نامرتب می‌شود. در گذشته نه چندان دور برای اصلاح شلوغی و نامرتبی دندان‌ها برخی از دندان‌ها به خصوص دندان‌های دو پایه‌ای کشیده می‌شدند. با این که این روش باعث می‌شد که فضای بیشتری در دهان و روی فک‌ها ایجاد شود، اما کمکی به حل مشکل اصلی– فکی که برای تعداد استاندارد دندان‌ها کوچک است - نمی‌کرد. امروزه دندانپزشکان دریافته‌اند که چشم‌پوشی از حل مشکلات زمینه‌ای – کوچک‌تر بودن قوس فک – یک اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده توسط دندانپزشکان، بین اختلالات خواب و ارتودنسی ارتباط وجود دارد، آنها کشف کرده‌اند که کشیدن ۴ دندان دوپایه‌ای در دوران کودکی یک نشانه قوی از ابتلا به اختلالات خواب در هنگام بزرگسالی است.

زمانی که به تفاوت قوس می‌پردازیم، دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که از کشیدن دندان‌ها برای اهداف ارتودنسی اجتناب کنند. به جای آن، آنها با استفاده از اینویزیلاین ها به نتایج خوبی برای بزرگ‌تر شدن فک دست پیدا می‌کنند. این فرایند فضای بیشتری برای دندان‌ها در دهان ایجاد کرده و همچنین فضای بیشتری برای ارگان‌های دیگر مانند زبان که در ابتلا به اختلالات خواب نقش دارند نیز ایجاد می‌کند.

 اختلالات خواب و زبان


زبان هم در ابتلا به اختلالات انسدادی خواب نقش دارد. خوابیدن روی کمر باعث می‌شود که زبان به طور طبیعی به دلیل وجود نیروی جاذبه زمین به سمت پایین بیفتد. اگر فضای کافی در دهان و پشت گلو وجود داشته باشد احتمال بروز مشکل به میزان زیادی کاهش می‌یابد. زمانی که فضا کم باشد، زبان به سمت پایین افتاده و مسیر عبور هوا را مسدود می‌کند. این قطع جریان هوا باعث بیدار شدن بیمار، خروپف کردن یا اختلال در خواب بیمار می‌شود.

بیماری که فضای دهان او کوچک است ممکن است علاوه بر بروز آپنه های مکرر گاهی اوقات زبانش نیز بپیچد. زبان بیمار به دلیل فشار دادنان به دندان‌ها، دندانه‌دندانه می‌شود. در یک دهان معمولی، زبان فضای زیادی داشته و تماس کمی با دندان‌ها پیدا می‌کند. در دهان‌های کوچک، فشار زبان بر دندان‌ها باعث بدشکلی زبان، نامرتب شدن دندان‌ها و بروز مشکلات دیگر می‌شود: سندرم مفصل تمپروماندیبولار، اختلالات فشار و تنش، مسائل مرتبط با بلع و حتی دندان قروچه. از بروز همه این مشکل‌ها با افزایش سایز قوس به روش‌های ارتودنسی می‌توان پیشگیری کرد.

روش‌های درمانی برای رفع اختلالات خواب


روش‌های-درمانی-برای-رفع-اختلالات-خواب

الاینرهای ساده اینویزیلاین ممکن است برای درمان اختلالات خواب مورد استفاده قرار گیرند.

پزشکان روش‌های درمانی زیر را برای درمان اختلالات خواب به کار می‌گیرند:

 • ابزارهای استاندارد برای درمان‌های دهانی: این ابزارها به راحتی خروپف یا علائم اختلالات خواب را با تغییر وضعیت زبان، دندان‌ها یا فک در ارتباط با همدیگر کاهش می‌دهند. این ابزارها مشکلات ساختاری زمینه‌ای را که باعث ابتلا با اختلالات خواب می‌شود اصلاح نمی‌کنند اما باعث تسکین مشکل می‌شوند.
 • سیستم تجهیزات DNA: سیستم تجهیزات DNA یک روش برای درمان اختلالات خواب است که در آن حفره دهان عریض‌تر می‌شود اما لزوماً به طور همزمان باعث بهبود بایت نمی‌شود. این روش بهترین روش درمانی برای بیمارانی است که بایت و لبخند آنها مشکلی نداشته و رضایت‌بخش است.
 • روش‌های ارتودنسی مانند اینویزیلاین ها: روش‌های ارتودنسی به خصوص اینویزیلاین ها باعث می‌شوند که سایز حفره دهان افزایش یافته و مشکلات ارتودنسی که معمولاً باعث ایجاد اختلالات خواب می‌شوند برطرف گردند. دندان‌های شلوغ و نامرتب که غالباً نشان‌دهنده کوچک بودن فک و کاهش فضای هوا است با استفاده از اینویزیلاین ها قابل‌ترمیم و اصلاح است. یکی دیگر از مزایای این روش ارتودنسی برای بیماران این است که اگر برای درمان اختلالات خواب به کار برده شوند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند. این به معنی کاهش هزینه بیماران است به خصوص برای آن دسته از بیمارانی که بیمه دندانی نداشته یا بیمه آنها اقدامات ارتودنسی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است