ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی:مزایا و هزینه

بریس فلزی معمولاً آشناترین تصویری است که از درمان ارتودنسی به ذهن متبادر می‌شود. سیم‌کشی فلزی دندان از براکت‌های فلزی کوچکی تشکیل می‌شود که به تک تک دندان‌ها چسبانده می‌شود و سیمی فلزی از بین آنها عبور داده می‌شود. سیم قوسی فلزی ارتودنسی در دوران درمان فشار ملایمی را از طریق کش‌های کوچک بر دندان‌ها اعمال می‌کند و به این طریق دندان‌ها را به آهستگی به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد. اگرچه امروزه می‌توان به جای بریس فلزی از مواد مختلف دیگری برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده کرد، اما ارتودنسی با براکت‌های فلزی همچنان پرکاربردترین و پرطرفدارترین روش ارتودنسی است و بیشتر از روش‌های جایگزینی به کار برده می‌شود که فقط می‌توانند تعداد محدودی از نقص‌ها را اصلاح کنند.

تصور اکثر افراد از ارتودنسی وسیله فلزی حجیمی است که به جلوی دندان‌ها متصل می‌شود. اما امروزه بریس‌های فلزی دندان بسیار کوچک‌تر و راحت‌تر هستند و دندان‌ها را با کارآمدی و تاثیرگذاری قابل توجه ردیف و مرتب می‌کنند. متخصصین ارتودنسی در کلینیک ما بهترین نوع درمان ارتودنسی را با توجه به شرایط خاص هر بیمار توصیه می‌کنند. برای دریافت وقت یا کسب اطلاعات بیشتر درباره تاثیر ارتودنسی بر اصلاح طرح لبخند می‌توانید با شماره‌های ما تماس حاصل فرمایید.

انواع بریس فلزی


بریس فلزی معمولی

بریس‌های معمولی فلزی دندان از براکت‌های استیل ضدزنگی تهیه می‌شود که به سطح پیشین دندان‌ها چسبانده می‌شود. سیم قوسی فلزی از بین براکت‌ها رد می‌شود و با کش‌هایی ثابت می‌شود که در رنگ‌های مختلف قابل تهیه است.

بریس خودباز و بسته شونده

بریس خودبازو بسته شونده یا بریس دیمون "درب‌هایی" دارد که براکت‌های آن با سازو کار منحصر به فردی طراحی شده‌اند. "درب‌های" بریس دیمون جایگزین کش‌های رنگی می‌شود که سیم ارتودنسی را ثابت نگه می‌دارد.

بخش‌های بریس فلزی


بریس‌های فلزی دندان از تیتانیوم یا استیل ضدزنگ مرغوب تهیه می‌شود و دارای سه بخش اصلی زیر است:

 • براکت: براکت با چسب مخصوص به سطح پیشین دندان‌ها متصل می‌شود.
 • سیم قوسی ارتودنسی: سیم فلزی باریکی به هر براکت متصل می‌شود و دندان‌ها را با اعمال فشار ملایم به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد.
 • کش لیگاتور (رابر باند): کش‌های فلزی رنگارنگ سیم ارتودنسی و براکت‌ها را ثابت نگه می‌دارد. متخصص ارتودنسی کش‌ها را در هر جلسه عوض می‌کند. بیمار می‌تواند کش را به رنگ دلخواه خود انتخاب کند.

 مزایا


 • یکی از کم‌هزینه‌ترین درمان‌های ارتودنسی
 • دارای کاربرد برای درمان گستره وسیعی از عارضه‌های دندانی
 • سرعت بسیار بالاتر در مقایسه با دیگر بریس‌ها
 • بسیار کوچک‌تر و باریک‌تر بودن از بریس‌های فلزی قدیمی
 • ارائه پوشش‌های مختلف برای بریس مطابق با نظر بیمار
 • همه می‌توانند برای مدتی نامحدود از بریس فلزی استفاده کنند، برخلاف دیگر انواع بریس که معمولاً محدودیت‌هایی را دربردارد.

متقاضی مناسب


بریس فلزی به دلیل مناسب بودن برای همه پرکاربردترین نوع ارتودنسی است، برخلاف دیگر بریس‌ها و وسایل ارتودنسی که دندان‌ها را به میزان قابل توجهی حرکت می‌دهند و برای موارد پیچیده‌تر مناسب هستند. ارتودنسی با بریس‌های فلزی برای بیمارانی مناسب است که می‌خواهند نامرتبی‌های دندان را با صرف مبلغی پایین‌تر به شیوه‌ای سریع و کارآمد اصلاح کنند. البته متقاضیان ارتودنسی با براکت‌های فلزی نباید از مشخص بودن فلز خجالت بکشند و تحمل جلب توجه اطرافیان را برای مدتی طولانی داشته باشند. بیماران دچاراختلال‌ها و نقص‌های دندانی زیر می‌توانند از ارتودنسی فلزی بهره بگیرند:

 • فاصله‌دار بودن دندان‌ها
 • اوربایت
 • آندربایت
 • کراس بایت
 • دندان‌های کج و نامرتب
 • به‌هم فشردگی و بی‌نظمی دندان‌ها

مشاوره


متخصص ارتودنسی بریس مناسب را پس از ارزیابی وضعیت دهان و دندان‌های بیمار و تعیین مشکلات موجود توصیه می‌کند. معمولاً از دهان و دندان‌های بیمار قالب و عکس گرفته می‌شود. متخصص ارتودنسی پس از قالب‌گیری و گرفتن عکس مشکل را تشخیص می‎دهد و طرح درمانی مناسب را توصیه می‌کند. متخصص در مورد درمان پیشنهادی به بیمار توضیح می‌دهد و سوالات بیمار را درباره درمان احتمالی پاسخ می‌دهد. ارتودنسی معمولاً برای اصلاح مشکلات بسیار پیچیده دندانی توصیه می‌شود.

سازو کار تاثیرگذاری بریس فلزی


بریس ارتودنسی فشار مداومی را روی دندان‌ها وارد می‌کند و نیروی حاصل از این فشار دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت می‌دهد. متخصص ارتودنسی سیم ارتودنسی را در هر جلسه سفت می‌کند. برخی بیماران علاوه بر بریس باید از رابرباند یا هدگیر نیز استفاده کنند. بیماران تحت درمان ارتودنسی ممکن است حس کنند که دندان‌هایشان اندکی لق شده است. این عارضه موقتی و طبیعی است و پس از قرارگیری دندان‌ها در وضعیت مناسب برطرف می‌شود. دندان‌ها پس از شروع درمان ارتودنسی و پس از هر جلسه تنظیم بریس اندکی حساس و دردناک می‌شود و بیمار بیشتر میل به غذاهای نرم دارد. این درد و ناراحتی پس از چند روز برطرف می‌شود و بیمار می‌تواند به روال معمول غذا بخورد.

مراقبت از بریس فلزی


مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌ها

بیمار باید در دوران ارتودنسی نیز مسواک زدن و نخ کشیدن مرتب را جدی بگیرد و دندان‌ها را با دقت نخ بکشد تا هم از دندان‌ها و هم از بریس محافظت کرده باشد. بیمار باید اطراف سیم و بین دندان‌ها را با احتیاط و با حرکت‌های لغزشی ملایم نخ بکشد. بسیاری از متخصصین ارتودنسی مسواک زدن با خمیردندان فلوراید و شستن دهان با دهانشویه فلوراید را توصیه می‌کنند.

تغذیه در دوران ارتودنسی فلزی

بیمار می‌تواند اکثر خوراکی‌ها را بدون مشکل میل کند، فقط کافی است به غذا خوردن با سیم‌کشی دندان عادت کند. خوراکی‌های سفت و چسبناک و آب نبات در دوران ارتودنسی ممنوع است، چون این مواد به براکت‌ها می‌چسبد و آنها را از روی دندان جدا می‌کند.

ورزش کردن

ورزش کردن در دوران ارتودنسی هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، البته به شرطی که هنگام ورزش کردن از گارد دهان استفاده شود. محافظ یا گارد دهانی به طور سفارشی برای بیمار تهیه می‌شود تا به خوبی روی بریس قرار بگیرد.

جرم‌گیری منظم

جرم‌گیری منظم و معاینه مرتب بریس و دندان‌ها در دوران ارتودنسی بسیار مهم است. در واقع کودکانی که نمی‌توانند به خوبی از دندان‌هایشان در خانه مراقبت کنند، باید هر سه تا چهار ماه یک بار برای جرم‌گیری به دندانپزشک مراجعه کند.

مدت زمان ارتودنسی فلزی


مدت زمان ارتودنسی به عامل‌های متعددی بستگی دارد و از یک سال تا دو سال یا بیشتر متغیر است. اهداف خاص درمان و شرایط بیمار از قبیل گستردگی عارضه، شیوه درمان پیشنهادی متخصص و نتیجه مورد انتظار باید هنگام تعیین مدت زمان درمان ارتودنسی در نظر گرفته شود. عامل مهم دیگر سن بیمار است؛ هر چه سن بیمار کمتر باشد، درمان سریع‌تر نتیجه خواهد داد.

نقاط ضعف


 • بریس فلزی به سادگی خراش برمی‌دارد و لکه می‌شود، بنابراین رعایت بهداشت و جرم‌گیری مرتب بسیار مهم است.
 • بریس فلزی اطراف لثه‌ها و لب‌ها را حساس می‌کند.
 • ارتودنسی با بریس فلزی سطح دندان‌ها را لک می‌کند.
 • ارتودنسی با براکت‌های فلزی به بیماران دچار آلرژی به نیکل توصیه نمی‌شود.

جایگزین‌ها


اگر مشکل مربوط به مرتب بودن دندان‌ها پیچیده باشد، دامنه انتخاب روش درمانی مناسب محدود می‌شود، چون بسیاری از روش‌های جدید درمان علی‌رغم ظاهر زیباتر برای اصلاح مشکلات پیچیده‌ مناسب نیستند. ارتودنسی دیمون جایگزین احتمالی بریس دیمون به شمار می‌رود، چون نوعی ارتودنسی ثابت با ظاهر نامشخص‌تر است.

هزینه


ارتودنسی با توجه به صلاحدید متخصص ارتودنسی و ترجیح بیمار سفارشی می‌شود. هزینه ارتودنسی به سن، قرارداد بیمه، نوع بریس و مدت زمان درمان بستگی دارد.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است