ارتودنسی در اختلات و ناهنجاری های گفتاری: عدم توانایی کامل در تکلم

ارتودنسی-در-درمان-اختلات-و-ناهنجاری-های

هنگام مواجه شدن با نقص یا اختلال گفتاری ممکن است هیچ‌گاه به ارتودنسی فکر نکنید و یا تصورتان این باشد که ارتودنسی را نباید آن‌طور که دیگران تصور می‌کنند دربین حرفه‌های برتر قرار داد. اکثر افراد بدون درنظر گرفتن این حقیقت که دندان‌ها در شکل‌گیری واژگان و کاربرد زبان یا به‌عبارتی گفتار نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند به متخصص گفتار، روانشناس و حتی متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند.

هنگامی که فردی دارای نوعی نقص گفتاری است به گونه‌ای که الگوهای گفتاری او با مشکل مواجه شده و یا حتی موجب کندشدن سرعت گفتار او می‌شود این حالت به اختلال گفتاری معروف است. این ناهنجاری که در بین کودکان شایع‌تر می‌باشد به دلایل مختلفی نظیر مشکلات شنوایی، اختلالات عصبی و اختلالات یادگیری و روانشناسی رخ می‌دهد. اما با این وجود یکی از دلایلی که اغلب نادیده گرفته می‌شود این است که مشکلات گفتاری در برخی افراد ناشی از وضعیت دندان‌ها است.

یکی از دلایل علاقه متخصصین ارتودنسی به حرفه خود این است که می‌توانند شاهد تحولاتی باشند که بیمار در طول درمان ارتودنسی تجربه می‌کند. دستیابی به یک لبخند زیبا و همچنین افزایش اعتماد به‌نفس بخشی از این تحولات است. اما با این حال، مزایای درمان ارتودنسی فراتر از جنبه زیبایی است و یکی از فواید عمده آن در  ترازکردن دندان‌ها و فک‌ها، بهبود گفتار فرد است.

انواع خاص مال اکلوژن‌ها یا به‌عبارتی عدم تراز یا وضعیت قرارگیری غیرطبیعی دندان و فک‌ها می‌توانند نقش عمده‌ای در اختلالات گفتاری ایجاد کنند. از آن‌جایی که متخصصین ارتودنسی تخصص کافی در تشخیص، پیشگیری و درمان مال اکلوژن‌ها را دارند باید بتوانند مشکلات رایج گفتاری را درمان کنند. اگر سوالی در این زمینه دارید پزشکآماده کمک و پاسخگویی به سوالات شما می‌باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های  ما  تماس حاصل فرمایید.

مال‌اکلوژن دندانی و ارتودنسی


از طریق ارتودنسی نمی‌توان مشکلات شنوایی و یا عصبی را درمان کرد اما متخصصین ارتودنسی با اصلاح وضعیت دندان‌ها می‌توانند یکی از مشکلات رایج گفتاری را که همان مال‌اکلوژن دندانی است درمان کنند.

مال‌اکلوژن دندانی اصطلاحی است که دندانپزشکان از آن به عدم تراز دندان‌ها اشاره می‌کنند. طراحی دندان‌ها باید به گونه‌ای باشد که کاملا تراز بوده و فرد بتواند به درستی صحبت کرده و مشکلی در خوردن و جویدن نداشته باشد.

هنگامی که دندان‌ها در وضعیت غیرطبیعی قرار می‌گیرند و یا به درستی تراز نیستند این امر می‌تواند منجربه مشکلات گفتاری شود. وقتی فردی به مال اکلوژن دندانی مبتلا باشد به دلیل نحوه قرارگیری دندان‌ها در دهان این ناهنجاری به‌وضوح قابل رویت خواهد بود.

برای تشخیص شدت مال اکلوژن باید بیمار توسط دندانپزشک به یک متخصص ارتودنسی ارجاع داده شود. مال اکلوژن دندانی موقعیت زبان را تحت تاثیر قرار داده و به نوبه خود موجب اختلال در تولید آواهای آرواره‌ای نظیر ن (n)، د( d )و  ت (t  ) می‌شود.

شدت  این نوع ناهنجاری دندان‌ها می‌تواند به‌طور مستقیم تولید چنین آواهایی را تحت تاثیر قرار داده و موجب اختلال شدید در گفتار فرد شود. اما باید خاطر نشان کرد که مال‌اکلوژن با استفاده از بریس‌ها به‌طور موثر قابل اصلاح است. قبل از شروع به درمان، برای تشخیص این‌که چه میزان از مشکلات گفتاری ناشی از عدم تراز دندان‌ها است باید برای ویزیت به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

در طول جلسه ویزیت پزشک می‌تواند شدت مال‌اکلوژن را بررسی کند، تاثیر آن روی گفتار و سلامت دهان بیمار را شرح دهد و راه اصلاح آن را توصیه نماید. در بسیاری از موارد استفاده از بریس‌ها توصیه می‌شوند اما در موارد حاد معمولا به جراحی نیاز است.

استفاده از بریس‌ها برای رفع مشکل عدم تراز دندان‌ها مستلزم زمان طولانی است. امروزه پزشکان برای اصلاح مال‌اکلوژن دندانی به بریس شفاف و یا تقریبا نامرئی روی آورده و به‌طور بالقوه هر گونه مشکل گفتاری ناشی از چنین نقصی را برطرف می‌کنند.

بعد از ارتودنسی و اصلاح ناهماهنگی دندان‌ها بیمار باید برای تولید آواها و صحبت کردن بدون مشکل به یک متخصص گفتار مراجعه کند.

علل مشکلات گفتاری


البته این موضوع به نوع مشکل بستگی دارد. اختلالات گفتاری می‌توانند به دلایل مختلفی ازجمله مشکل مرتبط با تولید آواهای خاص  وابسته به حرکت عضلانی، آسیب مغزی، نقص‌های تولد نظیر شکاف کام، مشکلات شنوایی و ژنتیک رخ دهند.

با وجود این‌که با ارتودنسی مشکل گفتاری بسیاری از افراد برطرف شده و می‌توانند به وضوح صحبت کنند اما این درمان یک فرایند پیچیده‌ای است که مستلزم زمان، کنترل اعصاب و عضلات و توانایی پردازش مغز  است. زبان، لب‌ها، طناب صوتی، ریه‌ها، سخت کام و زبان کوچک، حفره بینی، لبه آلوئولار، دندان‌ها و فک‌ها نقش مهمی را در تولید آواها ایفا می‌کنند.

برخی از مشکلات صوتی را می‌توان از طریق خدمات ارتودنسی درمان نمود. با وجود این‌که برخی از مشکلات فراتر از  محدوده عمل پزشک هستند اما برخی به‌طور مستقیم به دندان‌ها و فک مربوط می‌شوند. برای تولید برخی آواها زبان باید با دندان‌ها در تماس باشد و در تولید برخی صداهای دیگر باید فضای کافی برای حرکت آزادانه در دهان داشته باشد.

علاوه‌بر این دندان‌ها با توانایی کنترل جریان هوا می‌توانند آواهای پیوسته و گوش خراش ( نظیر بژ، جامپ و...) را به‌طور صحیح تولید کنند. اگر این دندان‌ها در جای صحیح خود قرار نداشته باشند مشکل تولید آوا رخ می‌دهد.

اوربایت، اوپن بایت و فاصله بین دندان‌های جلو شایع‌ترین علل اختلالات گفتاری هستند. البته آندربایت و کراس بایت می‌توانند زبان را محدود کرده و نحوه صحبت کردن را تحت تاثیر قرار دهند. این نوع مال اکلوژن‌ها با سیم‌کشی دندان‌ها و اینویزیلاین و در موارد حاد با ارتودنسی جراحی قابل درمان هستند.

بهبود گفتار با بریس‌ها، اینویزیلاین‌ یا سایر خدمات ارتودنسی


همانطور که قبلا اشاره کردیم، اگر ریشه اختلال گفتاری ناشی از مشکل مرتبط با موقعیت دندان یا ساختار فک باشد درمان‌های ارتودنسی می‌توانند مفید باشند. برخی از رایج‌ترین مشکلات گفتاری که با ارتودنسی درمان می‌شوند عبارتند از:

نوک زبان حرف زدن/ سوت زدن

افرادی که نوک زبانی حرف می‌زنند معمولا در تولید آواهای س (s) و ز(z) مشکل داشته و اغلب به جای آن‌ها حرف ذ (th) را بکار می‌برند.  صداهای سوت دار معمولا با صداهای نوک زبانی در یک مقوله گنجانده می‌شوند اما در صداهای سوت دار لزومی به اتصال زبان به دندان‌های فوقانی نیست. درعوض، این صداها ناشی از خروج نادرست هوا می‌باشد. افراد مبتلا به مال اکلوژن‌هایی نظیر اوربایت، اوپن بایت و فاصله بین دندان‌های قدامی که با بریس‌ها و یا اینویزیلاین قابل درمان هستند  معمولا نوک زبانی صحبت می‌کنند و یا هنگام تولید برخی آواها سوت می‌زنند.

مشکل تولید آواهای بی‌صدا 

به‌غیر از صداهای s و z که با نوک زبانی تولید می‌شوند، صداهای دیگر را چگونه تولید می‌کنیم. حروف بی‌صدا و یا آواهایی که نیاز به تاکید خاص دارند ممکن است تحت تاثیر مال اکلوژن‌ها قرار گیرند. به‌عنوان مثال، صداهای آرواره‌ای ( t،d وn) ممکن است تحت تاثیر آندربایت، کراس بایت، کراودینگ  یا اوپن بایت قرار گیرند. به شکرانه نوع‌آوری در خدمات ارتودنسی امروزه چنین مشکلاتی را با کمک بریس‌ها یا اینویزیلاین به تنهایی و یا در ترکیب با تجهیزات دیگر می‌توان برطرف نمود.

لکنت زبان 

نبودن فضای کافی در دهان موجب می‌شود آواهای گفتاری بریده بریده ادا شوند. با تشخیص زودهنگام و اجرای ۲ فاز درمانی، قبل از تراز دندان‌ها با بریس در دوره نوجوانی می‌توان رشد فک را هدایت کرده و فضای کافی برای رشد دندان‌های دائمی را ایجاد نمود. لکنت زبان حتی در بزرگسالی نیز قابل درمان است.

ملاحضات بیشتر


بسیاری از اوقات، هنگامی که افراد به بریس و صحبت کردن با ارتودنسی فکر می‌کنند نگران مشکلات احتمالی ارتودنسی در گفتار خود می‌شوند. حرف زدن در روزهای اول درمان با بریس و یا اینویزیلاین ممکن است جالب به نظر برسد و افرادی که مشکل اختلال گفتاری دارند ممکن است احساس کنند که مشکل آن‌ها در حال حاد شدن است.

درحقیقت، عادت کردن به الاینرها و یا سخت‌افزار دیگر در دهان مستلزم زمان است.  به محض عادت کردن، نحوه صحبت کردن به حالت طبیعی باز می‌گردد. بعد از اتمام درمان، بیمار واضح‌تر از قبل صحبت خواهد کرد.

درمان‌های ارتودنسی به تنهایی ممکن است برای رفع کامل مشکلات گفتاری کافی نباشند.  این امر برای نوجوانان و بزرگسالانی که سابقا واژه‌ها را به نحو خاص تلفظ می‌کردند صحت دارد. گفتاردرمانی همراه با ارتودنسی می‌تواند موجب کسب بهترین نتایج شده و به بیمار کمک کند تا بیاموزد چگونه صداها را به نحو صحیح تلفظ کند.

اگر فرزند خود را تا سن ۷ سالگی برای ارزیابی وضعیت دندان‌هایش به یک متخصص ارتودنسی ببرید می‌توانید شاهد تفاوت بزرگی باشید چراکه در این سنین به دلیل رشد فک و دندان‌ها مداخله و درمان می‌تواند نتایج قابل‌توجه و پایداری را به همراه داشته باشد.

در این سنین، مشکلات گفتاری نمی‌تواند منجربه اضطراب و حس خجالتی شود که در سن بالاتر رخ می‌دهد. اگر شما و یا فرزندتان دچار نوعی اختلال گفتار هستید حتما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا بریس‌ها و اینویزیلاین می‌توانند کمکی به شما کنند یا خیر.

تصحیح عادات بد


در یک دوره زمانی هر فردی ممکن است یک عادات بد را انجام دهد. شرایطی وجود دارد که در آن عادات پارافانکشنال (مضر برای سلامتی) یک نوجوان می‌تواند در رشد و عملکرد دندان‌ها، فک، دهان و نحوه گفتار او تاثیر بگذارد. برخی از نمونه‌های عادات پارافانکشنال شامل: مکیدن انگشت شصت، بلع معکوس و تنفس از راه دهان است.

  • بازتاب بلع: موردی است که در دوران کودکی کاملا طبیعی است و معمولا در سنین بین ۲ تا ۴ سالگی برطرف می‌شود. اما در صورت تداوم، فشار دندان‌های جلو و فک بالا موجب می‌شود دندان‌ها از هم جدا شده و فک تغییر شکل دهد. این شرایط می‌تواند منجربه مشکلات دندانی به نام " اوپن بایت" شده و در گفتار اختلال ایجاد نماید. ناهنجاری اوپن بایت می‌تواند ناشی از فشاری باشد که زبان به دندان‌ها وارد می‌کند. (بلع معکوس)
  • تنفس از راه دهان: الگوی تنفسی غیرطبیعی است که در طی آن دهان همیشه باز است و هوا به‌طور مستقیم از ریه‌ها عبور می‌کند. علت این امر به تغییرات در عملکرد عضلانی زبان و صورت مربوط است. این شرایط موجب میشود فک بالا و پایین به‌صورت غیرطبیعی رشد کرده و در نهایت منجربه مشکلات دندانی حاد شود. گرچه تنفس از راه دهان ممکن است با یک مشکل فیزیکی شروع شود اما می‌تواند به یک عادتی که ترک آن سخت است تبدیل شود.

برای اصلاح چنین عاداتی درمان‌های ارتودنسی مختلفی وجود دارد. هرچه زودتر اقدام کنید، آسیب کمتری رخ خواهد داد. لازم به ذکر است که تشخیص این مشکلات بالقوه همیشه کار راحتی نیست. به‌همین دلیل توصیه می‌شود کودکان را در سنین کمتر برای غربالگری ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی ببرید.

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی چه موقع است؟


بهترین-زمان-برای-شروع-ارتودنسی-چه-موقع-است

گرچه یک متخصص ارتودنسی با درمان میتواند لبخند زیبا را برای بیمار به ارمغان بیاورد اما نکته مهم این است که شروع  این درمان یک دوره بهینه دارد. شروع درمان در دوره مناسب علاوه‌بر این‌که موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود دستیابی به نتایج بهتر را تضمین می‌کند.

طبق توصیه متخصصین ارتودنسی هنگامی که اولین نشانه‌های مشکلات دندانی در کودک ظاهر شد باید ارزیابی‌های اولیه از دندان‌ها صورت گیرد و این موضوع نباید به بعد از سن ۷ سالگی موکول شود. در سنین خیلی کم ممکن است نیازی به درمان ارتودنسی نباشد اما معاینه دقیق می‌تواند بهترین زمان شروع درمان را تعیین کند.

فواید ارزیابی زودهنگام دندان‌ها چیست؟


از مزایای معاینه به موقع دندان‌ها می‌توان به تشخیص زودهنگام مشکلات و داشتن فرصت کافی برای درمان موثرتر اشاره کرد. مداخله سنجیده و محتاطانه رشد و نمو دندان‌ها و فک‌ها را هدایت کرده و از بروز مشکلات آتی پیشگیری خواهد کرد. در صورتی که نیازی به مداخله دندانی نباشد متخصص ارتودنسی می‌تواند با دقت پروسه رشد را کنترل کرده و در فرصت مناسب درمان را شروع کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است