ارتودنسی-در-دوران-بارداری-و-شیردهی-یا-قبل-از-بارداری؟

حفظ سلامت و ایمنی دغدغه اصلی هر خانم باردار است. زن باردار اکنون مسئولیت زندگی فرد دیگری را هم به عهده دارد به همین دلیل نه‌تنها حاضر نیست زیر بار پذیرفتن هیچ خطر غیرضروری برود بلکه حتی می‌خواهد مطمئن شود که مراقبت‌های لازم را نیز از خود به عمل می‌آورد. برای زنی با دندان‌های نامرتب ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا استفاده از براکت‌ها درحین بارداری جایز است.

[shortcode-variables slug=”alert”]بسیاری از خانم‌هایی که تحت درمان ارتودنسی هستند ممکن است تصمیم به بارداری داشته باشند اما سوال اینجاست که آیا دوره درمان ارتودنسی مشکلی برای بارداری یا برای سلامت جنین ایجاد می‌کند؟ مادران باردار که تحت درمان ارتودنسی هستند باید بدانند که در صورت عدم مراجعه به موقع به پزشک درمان طولانی تری خواهند داشت و حتی ممکن است دچار برخی عوارض طولانی شدن مدت درمان از جمله لکه‌های سفید ناشی از بریس بر روی دندان شوند. [shortcode-variables slug=”name”] به عنوان متخصص درمان ارتودنسی می‌تواند با جدیدترین روش‌ها درمان ارتودنسی را برای مراجعان انجام داده و با آموزش برخی نکات مراقبتی به مادران باردار درمان ارتودنسی مناسب را برای آنان تجویز و اجرا نماید. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های [shortcode-variables slug=”number”] تماس حاصل فرمایید.[shortcode-variables slug=”alert1″]

ارتودنسی در بارداری


به صورت کوتاه و مختصر پاسخ مثبت است زنان باردار نیز می‌توانند از براکت‌ها استفاده کنند. در واقع از آنجا که دوره درمان ارتودنسی 24-12 ماه طول می‌کشد بسیاری از زنان باردار ترجیح می‌دهند پروسه درمان ارتودنسی با دوره بارداری‌شان همزمان باشد. با این وجود چند مسئله وجود دارد که باید از آن آگاهی داشته باشیم. به منظور تعیین نوع درمان، قبل از شروع درمان با براکت‌ها یا اینویزالاین فرد باید تحت عکس‌برداری اشعه ایکس قرار گیرد. اگرچه این اشعه ایکس برای بیماران بی‌خطر است اما مقادیر کمی تشعشعات ساطع می‌کند که می‌تواند برای جنین مضر باشد. اگرچه مطالعات نشان داده‌اند که این خطر تنها زمانی وجود دارد که شکم مادر درمعرض عکس‌برداری قرار گیرد با این‌وجود تعدادی از زنان ترجیح می‌دهند این ریسک را نپذیرند. چنانچه در حال حاضر قصد باردارشدن دارید و همچنین می خواهید در آینده نزدیک تحت درمان با براکت‌ها قرار بگیرید، بهترین کار انجام دادن عکسبرداری اشعه ایکس است و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

آیا انجام درمان‌های ارتودنسی طی بارداری بی‌خطر است؟


اگر شما طی چند ماه آینده در شرف زایمان هستید بهتر است توجه کافی را نسبت به وضعیت دندان‌ها و لثه‌های خود طی بارداری داشته باشید. در زمان بارداری سطح هورمون‌ها به شدت تغییر می‌کند که می‌تواند منجر به بوی بد دهان، ترشح بیش از حد بزاق و لق شدن دندان‌ها شود. اما چیزی که اکثر زنان باردار از آن مطلع نیستند این است که می توانند در حین بارداری درمان ارتودنسی خود را شروع کنند یا آن را طی بارداری ادامه دهند.

ارتودنتیست خود را در جریان باردار بودن خود قرار دهید


ارتودنتیست-خود-را-در-جریان-باردار-بودن-خود-قرار-دهید

پیش از برنامه‌ریزی برای پروسه درمانی ارتودنسی ارتودنتیست باید از بارداری یا قصد بارداری شما در آینده نزدیک مطلع باشد. برای مثال زمانی که زن باردار وزن زیادی به دست می‌آورد اندازه صورت و دهانش تغییر می‌کند. در زمان بروز این تغییرات باید یک قالب سفارشی جدید از دهان و دندان فرد ساخته ‌شود. زنان بارداری که از براکت‌ها استفاده می‌کنند به منظور تنظیم آنها باید دفعات بیشتری توسط ارتودنتیست ویزیت شوند چراکه وزن بدن فرد طی این دوره دچار نوسان می‌شود.

با متخصص زنان و زایمان خود درباره درمان ارتودنسی خود صحبت کنید


چنانچه قصد انجام ارتودنسی در بارداری را دارید پیش ازهمه، متخصص زنان و زایمان خود را در جریان قرار دهید. حتی درصورت عدم وجود مشکل در لثه‌ها یا دندان‌ها پیش از بارداری، تعدادی از زنان باردار دچار التهاب در دهان خود می‌شوند. این التهاب می تواند منجر به التهاب لثه یا تغییر موقعیت دندان‌ها شود. اگر پیش از باردارشدن از براکت‌ها یا الاینرها استفاده می‌کردید در صورت بارداری نیاز به برداشتن آنها نیست. اگر فرد از دستگاه‌های ارتودنسی استفاده می‌کند بهتر است در سراسر دوره بارداری درمان را ادامه دهد. به این طریق از برگشت دندان‌ها به مکان نادرست در دهان ممانعت به عمل می‌آید.

چطور می توان دوره درمان ارتودنسی را کوتاه کرد؟


اگر شما نگران میزان زمانی هستید که باید صرف ملاقات با ارتودنتیست خود کنید با انجام چند کار می‌توانید کار را برای خود و خانواده ساده‌تر کنید. هر روز، دستگاه‌های ارتودنسی جدیدی به بازار عرضه می‌شوند که طول دوره درمان را کوتاه می‌کنند. تعداد بسیاری از مراکز ارتودنسی به منظور انجام ارتودنسی از نرم‌افزار استفاده می‌کنند. این نوع تکنولوژی به فرد کمک می کند تا دندان‌هایش را سریع‌تر صاف کند. همچنین می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که ارتودنتیست و متخصص زنان و زایمان خود را در یک روز ملاقات کنید یا در کلینیک ارتودنسی همزمان با کودکانتان ویزیت شوید.

ارتودنسی چطور سلامت دهان و دندان را بهبود می‌بخشد؟


پوشیدن براکت‌ها صرفا سلامت و ظاهر لبخند را بهتر نمی‌کند. آیا می‌دانستید که این کار سالم غذا خوردن را نیز ساده‌تر می‌کند؟ مثلا اگر همیشه با جویدن مشکل داشته‌اید انجام ارتودنسی خوردن مواد غذایی مقوی را بسیار ساده‌تر می‌کند. چنانچه قصد دارید نوزادتان را با شیر خود تغذیه کنید پوشیدن براکت‌ها طی دوره بارداری عادات غذایی شما را بهبود می‌بخشد. زمانی‌که فرد مواد غذایی غنی از پروتئین و میوه و سبزیجات مصرف می‌کند بدن شیر بیشتری برای تغذیه نوزاد تولید می‌کند.

داروها و درمان ارتودنسی

برای نصب براکت‌ها نیاز به هیچ‌گونه جراحی یا بیهوشی نیست. ممکن است فرد به خاطر وجود وایرها (سیم‌ها) در لثه‌های خود کمی احساس درد داشته باشد، ارتودنتیست‌ها در این مواقع استفاده از ژل‌های مسکنی را توصیه می‌کنند که مصرف آنها هیچگونه خطری برای مادر و جنین به همراه ندارد. اغلب زنان باردار به دلیل اینکه صرفا مشکلات دندانی خفیف دارند از الاینرهای اینویزالاین استفاده می‌کنند. این الاینرها هیچ درد و ناراحتی را ایجاد نمی‌کنند.

درمان ارتودنسی را پیش از تولد نوزاد آغاز کنید


قبل از اینکه به این فکر کنید که در دوره بارداری آنقدر مشغله دارید که فرصت ملاقات ارتودنتیست خود را ندارید تصور کنید زمانی که مشغول مراقبت از یک کودک نوپا هستید چقدر این کار دشوارتر خواهد شد. چنانچه درمان ارتودنسی خود را در زمان بارداری آغاز کنید، ارتودنتیست احتمالا پیش از راه افتادن کودک شما، براکت‌ها را برمی‌دارد.اگر قصد دارید چند بارداری با فاصله نزدیک داشته باشید در انجام درمان ارتودنسی تردید نکنید چرا که ناهنجاری‌های دندان با گذشت زمان بدتر می‌شوند.

درمان ارتودنسی و موارد اورژانسی


چنانچه مبتلا به بیماری لثه هستید که منجر به لق شدن دندان‌ها شده است سریعا به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. ارتودنتیست می‌تواند دندان‌های آسیب دیده را تثبیت کرده و با همکاری با پریودنتیست (متخصص بیماری‌های لثه) عفونت‌هایی که منجر به لق شدن دندان‌ها شده‌اند را از بین ببرد.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست