ارتودنسی لینگوال یا مخفی:مزایا،روش و هزینه

ارتودنسی لینگوال یا مخفی یک نوع سفارشی از ارتودنسی است که در آن از براکت‌های صاف و سیم‌های فلزی شبیه به ارتودنسی فلزی استفاده می‌شود. اما بریس‌های ارتودنسی لینگوال به سطح داخلی یا زبانی (طرف مخفی) دندان‌ها متصل می‌شوند. این وضعیت خاص جایگذاری بریس‌ها باعث می‌شود که بریس‌های لینگوال عملاً از دید کسی که از روبرو به فرد نگاه می‌کند یا با او صحبت می‌کند، پنهان باشد. اما ارتودنسی مخفی نیز قادر است بسیاری از همان مشکلات دندان‌ها که با ارتودنسی سنتی فلزی درمان می‌شود را درمان نماید. متخصصین ارتودنسی معمولاً ارتودنسی لینگوال را به عنوان بهترین گزینه برای افرادی که با شکل ظاهری بریس‌های فلزی مشکل دارند، توصیه می‌کنند.

در صورتی که شکل ظاهری بریس‌های فلزی برای شما ناخوشایند است، ارتودنسی لینگوال می‌تواند یک گزینه کاملاً مخفی و مناسب برای شما باشد. متخصصین ارتودنسی کلینیک ما، ارتودنسی لینگوال را به عنوان یک روش ارتودنسی کارآمد که قادر به درمان طیف وسیعی از مشکلات دهان و دندان از قبیل فاصله بین دندان‌ها، شلوغی دندان‌ها، اوربایت، آندربایت و بسیاری دیگر ازناهنجاری‌ها و بی‌نظمی دندان‌ها می‌باشد، توصیه می‌کنند. در صورتی که شما هم قصد دارید نسبت به استفاده از ارتودنسی لینگوال به عنوان راهکاری محافظه‌ کارانه‌تر برای دستیابی به طرح لبخندی زیبا و بی‌نقص اقدام کنید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری در مورد روش‌های مختلف ارتودنسی کسب کنید یا نوبت مشاوره با متخصصین ما را تعیین کنید، لطفاً با شماره‌های ما تماس حاصل نمایید.

مزایای ارتودنسی لینگوال


مسلماً بزرگ‌ترین مزیت بریس های لینگوال آن است که بریس‌های آن در پشت دندان‌ها پنهان است و با استفاده از آن دیگر نیازی به کنار آمدن با ظاهر ناخوشایند بریس‌های فلزی نخواهد بود. براکت‌های لینگوال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که امکان تمیز کردن بهتر دندان‌ها را فراهم می‌کنند و با وجود آنها نیازی به برداشتن براکت‌ها در هنگام غذا خوردن یا نوشیدن مایعات وجود نخواهد داشت. علاوه بر آن، سطح صاف و پرداخته بریس‌ها باعث می‌شود که به راحتی در دهان جای بگیرند و مشکلی برای قطعات دهانی نداشته باشند. در واقع علاوه بر مخفی بودن، بریس‌های لینگوال یکی از راحت‌ترین انواع ارتودنسی ثابت برای دندان‌های شما می‌باشد. سطح پشتی دندان‌های شما در برابر دکلسیفه شدن و تغییر رنگ مقاوم‌تر است. بنابراین بریس‌های مخفی که به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند، از این نظر خیلی بهتر و ایمن‌تر از بریس‌های فلزی هستند.عملکرد بریس‌های لینگوال به طریقه‌ای کاملاً مشابه با بریس‌های ثابت فلزی می‌باشد و بنابراین برای درمان مشکلات شدید ارتودنسی که مستلزم جابه‌جایی اساسی در موقعیت دندان‌ها می‌باشد نیز بسیار مناسب هستند.

انواع ارتودنسی لینگوال

انواع مختلفی از الاینرهای لینگوال وجود دارد که متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین نوع آن را متناسب با شرایط و نیازهای خاص شما به شما توصیه نماید. به طور کلی انواع مختلف بریس‌ها که متخصصین ما توصیه می‌کنند، عبارتند از:

  • بریس‌های مخفی اینکوگنیتو (Incognito) که به صورت سفارشی و از جنس طلا ساخته می‌شوند. این بریس‌ها با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز ساخته می‌شوند تا به بهترین و دقیق‌ترین شکل ممکن با اندازه دندان‌های شما مطابقت داشته باشد.
  • بریس‌های مخفی اس تی بی لایت (STB Light) که یک جایگزین ارزان قیمت‌تر برای بریس‌های اینکوگنیتو محسوب می‌شود، اما از نظر راحتی و کارآیی به همان خوبی می‌باشد.
  • بریس‌های مخفی فوراستندنت (Forestadent 2D) که به شکل بسیار صاف و با ضخامتی برابر با ۳/۱ تا ۶۵/۱ میلی‌متر ساخته می‌شوند. شکل کاملاً صاف این بریس‌ها همراه با لبه‌های گرد و سطوح صیقلی آنها باعث شده است که به گزینه شماره یک از نظر راحتی برای متقاضیان ارتودنسی لینگوال تبدیل شود.

آیا ارتودنسی لینگوال برای همه افراد مناسب است؟


به طور کلی از ارتودنسی لینگوال می‌توان برای اغلب افرادی که قصد دارند یک درمان ارتودنسی پنهان و ناپیدا داشته باشند، استفاده کرد. اما بیمارانی که از مشکلات شدید فک و دندان رنج می‌برند یا اندازه دندان‌ها یا فک آنها خیلی کوچک است، فرد مناسبی برای ارتودنسی لینگوال نخواهند بود.هر بیماری برای انجام ارتودنسی شرایط متفاوت و خاص خود را دارد. بنابراین ابتدا متخصصین ارتودنسی وضعیت شما را به طور کامل ارزیابی می‌کند و سپس روش‌های مناسب بر اساس وضعیت دندان‌ها را برای شما توضیح می‌دهد. نتایج معاینات انجام شده توسط متخصص ارتودنسی نشان خواهد داد که آیا شما فرد مناسبی برای استفاده از این نوع از ارتودنسی هستید یا خیر.

ارتودنسی لینگوال چگونه عمل می‌کند؟


بریس‌های ارتودنسی لینگوال با استفاده از جدیدترین فناوری‌های موجود در بازار و کاملاً منطبق با وضعیت دهان شما ساخته می‌شوند. براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی لینگوال به صورت خودتنظیم شونده است و امکان حرکت راحت‌تر و ساده‌تر دهان‌ها در طول دوره درمان را فراهم می‌کند. این بریس‌ها در واقع به شیوه‌ای مشابه با بریس‌های فلزی ثابت عمل می‌کنند، اما مزیت بسیار بزرگ آنها این است که کاملاً مخفی و ناپیدا هستند. طراحی و نصب بریس‌های لینگوال معمولاً در طی دو جلسه انجام می‌شود. در جلسه اول متخصص ارتودنسی قالب‌هایی از دندان‌های شما تهیه می‌کند تا آنها را به آزمایشگاه بفرستد و در آنجا براکت‌های شما به صورت سفارشی ساخته می‌شود. در جلسه دوم، براکت‌های ساخته شده را به پشت دندان‌های شما می‌چسباند. برای این منظور ابتدا براکت‌ها را با چسب مخصوصی به سطح پشتی دندان‌ها می‌چسباند و سپس سیم‌ها را بر روی براکت‌ها متصل می‌کند. در پایان، سیم‌ها به اندازه کافی کشیده و محکم می‌شوند و روند صاف و مرتب شدن دندان‌های شما شروع می‌شود.

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟


براکت‌های ارتودنسی لینگوال که به صورت اختصاصی برای دندان‌های شما طراحی می‌شوند، سطح نسبتاً صاف و صیقلی دارد که برای زبان شما مشکلی به وجود نمی‌آورد. در واقع گاهی اوقات این بریس‌ها را بیشتر شبیه به یک پلیت می‌دانند که می‌تواند در مقایسه با بریس‌های فلزی سنتی بسیار راحت‌تر باشد. با این حال ارتودنسی لینگوال نیز مانند هر درمان ارتودنسی دیگر ممکن است در ابتدا که فشار ثابت و مداومی بر روی دندان‌های شما وارد می‌شود، کمی ناراحت کننده باشد. اما این وضعیت بعد از حدود ۴ تا ۵ روز کاهش پیدا می‌کند و بعد از آن دیگر احساس ناراحتی نخواهید داشت. زبان و لب‌های شما نیز باید به بریس‌های تازه نصب شده عادت کنند. وقتی که دهان شما به طور کامل با این بریس‌ها سازگاری پیدا کرد، احساس ناراحتی ناشی از آنها نیز تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. البته بعد از هر جلسه‌ای که تنظیم بریس‌ها انجام می‌شود باز هم بیمار ناراحتی مختصری را احساس می‌کند، اما هرگز به شدت آن درد و ناراحتی اولیه نخواهد بود. نصب براکت‌های لینگوال ممکن است در ابتدای دوره درمان ارتودنسی باعث اختلالات جزئی در نحوه تکلم یا اشکال در ادا کردن بعضی حروف و کلمات شود. اما وقتی که زبان و لب‌ها به وجود براکت‌ها عادت کردند، این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

شرایط مورد انتظار در طول دوره درمان ارتودنسی لینگوال چگونه است؟


از آنجایی که بریس‌های لینگوال به سطح پشتی دندان‌ها متصل می‌شوند، افرادی که از این نوع ارتودنسی استفاده می‌کنند، ممکن است ناراحتی مختصر ناشی از آن را به مدت طولانی‌تری در مقایسه با سایر روش‌های ارتودنسی احساس کنند، اما بعد از آنکه این دوره کوتاه اولیه طی شد، این بریس‌ها بسیار راحت‌تر خواهند بود.رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان در طول مدتی که از ارتودنسی لینگوال استفاده می‌شود، همانند هر روش دیگر ارتودنسی کاملاً ضروری است و نقش حیاتی در حفظ سلامت دندان‌ها و انجام بهترین مراقبت‌های ممکن خواهد داشت. ذرات غذا به راحتی می‌تواند در پشت دندان‌ها گیر کند، بنابراین اکیداً توصیه می‌شود که بعد از هر وعده غذایی حتماً دندان‌های خود را مسواک بزنید. نوع برنامه غذایی شما می‌تواند کاملاً عادی و مطابق معمول همیشه شما باشد، اما از مصرف غذاهای چسبنده، خشک و قنددار خودداری کنید. مراجعه منظم به دندانپزشک در طول دوره درمان ارتودنسی نیز باعث می‌شود که از صحت عملکرد بریس‌ها اطمینان کامل حاصل شود و شما بتوانید در پایان به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنید.به افرادی که ورزش‌های تماسی و پُربرخورد انجام می‌دهند، توصیه می‌شود که حتماً از یک محافظ دهانی برای محافظت از دهان و دندان‌های خود استفاده کنند. البته بهتر است در هنگام انجام سایر فعالیت‌های ورزشی و تفریحی از قبیل دوچرخه‌سواری، اسکیت و اسکی نیز از محافظ دهانی استفاده شود. همچنین ممکن است در اوایل دوره ارتودنسی لینگوال، نواختن سازهای موسیقی هم کمی برای شما مشکل باشد، اما وقتی که دهان شما به بریس‌های لینگوال عادت کرد، این کار نیز برایتان مثل گذشته راحت خواهد شد.

معایب ارتودنسی لینگوال


هزینه ارتودنسی لینگوال معمولاً بیشتر از ارتودنسی فلزی و الاینرهای شفاف می‌باشد. زیرا هزینه خود بریس‌ها در این روش معمولاً بالاتر است، مخصوصاً اگر مانند بریس‌های اینکوگنیتو از نوع سفارشی و از جنس طلا باشد. علاوه بر آن، متخصصین ارتودنسی باید دوره‌های آموزشی کلینیکی بیشتری را برای اجرای ارتودنسی لینگوال طی کنند و از آنجا که بریس‌های لینگوال به اندازه بریس‌های فلزی سنتی متداول و رایج نیستند، جلسات لازم برای تنظیم این بریس‌ها نیز ممکن است طولانی‌تر باشد.با وجود آنکه ممکن است برخی افراد، ارتودنسی ثابت را یک مزیت به حساب می‌آورند اما خیلی از افراد هم آن را یک عیب می‌دانند، زیرا بریس‌های متحرک را می‌توان در هنگام غذا خوردن از دهان خارج کرد. یعنی با استفاده از ارتودنسی متحرک، شما می‌توانید هر نوع غذایی که دوست دارید را در طول دوره درمان ارتودنسی میل کنید. اما با استفاده از ارتودنسی لینگوال، شما ناچارید از خوردن غذاهای خشک، سخت، جویدنی و ترد خودداری کنید. زیرا این غذاها ممکن است باعث کنده شدن براکت‌ها از روی دندان‌های شما شود. در صورتی که یکی از براکت‌هایی که به صورت سفارشی برای شما ساخته شده است از روی سطح دندان شما کنده شود، باید یک جلسه اضافی برای ترمیم و جایگزینی آن برنامه‌ریزی شود و همین امر موجب طولانی‌تر شدن دوره درمان شما خواهد شد.

هزینه ارتودنسی لینگوال


هزینه این نوع ارتودنسی برای موارد مختلف، متفاوت است و بستگی به طول دوره درمان و مقدار جابه‌جایی لازم برای دندان‌ها بستگی دارد. متخصص ارتودنسی در جلسه مشاوره اولیه وضعیت دندان‌ها و طرح لبخند شما را بررسی می‌کند و برآوردی از طول دوره درمان و هزینه آن به شما ارائه می‌نماید.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است