ارتودنسی متحرک چیست؟ هزینه، مزایا و انواع بریس متحرک

ارتودنسی متحرک یک روش سریع برای ردیف کردن دندان‌ها در افرادی است که نمی‌توانند به طور تمام وقت از سیم‌کشی دندان استفاده کنند. شما باید بریس متحرک دندان را فقط در ۷۰ درصد از اوقات روز استفاده کنید. این بریس‌ها همان قابلیت‌های ارتودنسی ثابت را داشته و سیم‌های آن به گونه‌ای طراحی شده است که شما می‌توانید بریس را در هنگام غذا خوردن یا در هر وضعیت دیگری که نمی‌خواهید آنها در دهان شما باشند از دهان خارج کنید. با داشتن ارتودنسی متحرک نیازی نیست که شما به طور مداوم از آنها استفاده کنید تا به نتایج مطلوب ارتودنسی دست یابید. شما همچنین می‌توانید بریس‌های فلزی یا بریس‌های همرنگ دندان را انتخاب کنید.

 اگر شما تمایل به استفاده از بریس‌های ثابت را ندارید، می‌توانید از روش‌های جایگزین آن استفاده کنید. نامرتبی‌های جزئی دندان را می‌توان به راحتی با استفاده از بریس‌های متحرک درمان کرد. متخصصین ارتودنسی در کلینیک ما در خلال جلسه مشاوره و معاینه اولیه وضعیت دندان‌های شما را ارزیابی کرده و استفاده از ارتودنسی متحرک را برای رفع مشکلات جزئی دندان مانند جلو آمدن دندان‌ها بالایی یا پایینی یا نامرتب بودن دندان‌ها به شما پیشنهاد می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره ما  تماس حاصل نمایید.

مزایا


ارتودنسی متحرک علاوه بر این که برای اصلاح مشکلات جزئی دندان‌ها به کار برده می‌شوند می‌توان از آنها برای حفظ موقعیت جدید دندان‌ها پس از انجام ارتودنسی ثابت نیز استفاده کرد.

مزایای استفاده از ارتودنسی‌های متحرک امروزی عبارتند از:

 • در هنگام غذا خوردن، ورزش کردن، انجام مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان و موارد دیگر می‌توان آنها را به راحتی از دهان خارج کرد.
 • توصیه می‌شود از آنها ۲۲ ساعت در شبانه‌روز استفاده شود، دو ساعت می‌توان آنها را از دهان خارج کرد.
 • طراحی‌های پیشرفته در آنها باعث شده که استفاده از این بریس متحرک دندان بسیار راحت باشد.
 • این ارتودنسی متحرک طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را به راحتی تمیز کرد.
 • طرح‌های جدید همرنگ دندان به سختی در دهان قابل ‌تشخیص هستند.
 • استفاده از ارتودنسی متحرک یک روش مقرون‌به‌صرفه است.

چه کسانی می‌توانند از ارتودنسی متحرک استفاده کنند؟


به دلایل مختلفی ارتودنسی متحرک معمولاً در دندانپزشکی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرند و در برخی مواقع، با اعمال فشار آرام قبل از درآمدن دندان‌های اصلی می‌توان از نیاز به ارتودنسی ثابت پیشگیری کرد. با هدایت آرام دندان‌ها در هنگام رشد شما می‌توانید با فشار کمتر به نتایج بهتری دست یابید و برای این منظور و در حالی که استخوان‌ها هنوز نرم هستند و دندان‌ها را می‌توان به راحتی جابجا کرد، استفاده از بریس‌های متحرک کافی است. تمیز نگه داشتن دندان‌ها در کودکان سخت‌تر است زیر آنها هنوز نمی‌توانند به درستی مسواک بزنند اما باید دندان‌های خود را در حد امکان تمیز نگه دارند.

استفاده از ارتودنسی متحرک یک بخش بزرگ از ارتودنسی را در بزرگسالان نیز در برمی‌گیرد. در بسیاری از مواقع از الاینرها یا ردیف کننده‌هااستفاده می‌شود که اساساً ارتودنسی متحرک شفاف بوده و از نظر زیبایی نیز خوشانید به نظر می‌رسند اما کم‌ و بیش با اصول مشابهی کار می‌کنند. مهم‌ترین نکته در ارتودنسی بزرگسالان میزان همکاری و مشارکت این افراد است زیرا از آنجا که این بریس‌ها قابل برداشته شدن هستند بدان معنا نیست که شما نباید از آنها استفاده کنید! بزرگسالان باید حدود ۲۲ ساعت در شبانه‌روز از این ارتودنسی متحرک استفاده کنند یعنی زمان کمی اجازه برداشتن آنها را دارند، بنابراین یا شما باید آنها را به موقع استفاده کنید یا باید همیشه درمان را ادامه دهید. فقط در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن دندان‌ها یا سخنرانی‌های عمومی می‌توانید آنها را بردارید.

انواع


بریس‌های فانکشنال

 • یک نوع از این بریس‌ها، بریس‌هایی هستند که به دندان وصل می‌شوند. این بریس‌ها شامل یک صفحه پلاستیکی با گیره‌های فلزی هستند که آنها را در محل نگه می‌دارند و فنرها یا پیچ‌های فلزی که دندان را جابجا می‌کنند. این بریس‌ها به دلیل این که کنترل کمتری می‌توان بر حرکت دندان‌ها با استفاده از آنها داشت کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بریس‌ها به خصوص برای اصلاح مشکل جلو آمدن دندان در کودکان مناسب هستند.
 • این نوع ارتودنسی متحرک برای تأثیر بر رشد فک‌ها و تغییر وضعیت دندان‌های جلویی به کار برده می‌شوند. معمولاً این نوع ارتودنسی برای اصلاح دندان‌های غیرعادی به کار برده می‌شوند. چندین نوع از این بریس‌ها وجود دارد.

اینویزیلاین‌

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین‌ها یک روش جدید برای ردیف کردن دندان‌ها بدون استفاده از بریس‌های معمول هستند. یک سری از الاینرهای یا ترازکننده‌های شفاف پلاستیکی برای جابجا کردن و حرکت دادن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. جابجا کردن دندان‌ها به کمک ارتودنسی نامرئی یک روش جدید نیست. به هر حال، با استفاده از برنامه کامپیوتری می‌توان یک سری از این ارتودنسی نامرئی را با تغییرات اندک نسبت به هم ساخت. اینویزیلاین‌ها برای اصلاح دندان‌هایی که روی هم قرار گرفته یا از هم فاصله دارند به کار برده می‌شوند. این بریس‌ها واقعاً غیرقابل تشخیص هستند و استفاده از آنها راحت و ساده است.

استفاده از ارتودنسی متحرک


متخصص ارتودنسی، بریس‌ها را روی دندان شما قرار می‌دهد و آنها را به خوبی روی دندان‌ها محکم می‌کند تا در دهان حرکت نکنند. در چند روز اول پس از قرار دادن بریس‌ها ممکن است کمی احساس درد داشته باشید تا این بریس‌ها تنظیم شوند و دندان‌ها و لثه‌های شما به وجود آنها عادت کنند. استفاده از بریس‌ها را متوقف نکنید زیرا در این صورت باید درمان را از اول شروع کنید. در صورت لزوم می‌توانید از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه پزشک استفاده کنید. اگر بریس‌ها باعث ایجاد درد شدید شدند به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. شما باید به طور منظم برای تنظیم بریس‌ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

چه موقع می‌توان بریس‌های متحرک را از دهان خارج کرد؟


این نوع از بریس‌ها باید همیشه در دهان قرار داشته باشند حتی در زمان غذا خوردن یا در هنگام خوابیدن تا بتوان به نتایج مطلوب دست یافت.

برخی اوقات خاص می‌توان ارتودنسی متحرک را از دهان خارج کرد که عبارتند از:

 • در هنگام تمیز کردن دندان
 • پس از غذا خوردن برای تمیز کردن با مسواک
 • در هنگام انجام ورزش‌های پربرخورد یا شنا
 • در هنگام نواختن آلات موسیقی بادی

معایب


 1. این بریس‌ها به خصوص در چند روز یا چند هفته اول پس از قرار دادن آنها به راحتی در دهان جابجا می‌شوند به طوری که ممکن است مجبور شوید آنها را از دهان خارج کرده و دوباره کار بگذارید.
 2. این بریس‌ها برای جابجایی‌های محدود دندان‌ها مفید هستند (مثل دندان‌هایی که کج هستند). جابجایی‌هایی که نیاز به اعمال فشار بیشتر دارند باید به کمک ارتودنسی ثابت انجام شوند.
 3. برای جابجایی چندگانه دندان فرد متناسب نیستند.
 4. انجام آن مستلزم وجود یک دندانپزشک متبحر است.
 5. بر کلام و صحبت کردن فرد تأثیر می‌گذارند.
 6. بریس‌های متحرک پایینی به سختی قابل تحمل هستند زیرا معمولاً به درستی ساخته نمی‌شوند.

مراقبت


 • شما باید بدانید که چگونه آنها را از دهان خارج کرده و دوباره به درستی جایگذاری کنید.
 • بریس‌ها باید مطابق دستور متخصص ارتودنسی و توسط وی تنظیم شوند تا روند درمان به درستی پیش رود.
 • ناراحتی‌های به وجود آمده در چند روز اول پس از قرار دادن بریس‌ها در دهان عادی است و پس از چند هفته دهان و دندان به وجود آنها عادت می‌کند.
 • این بریس‌ها باید مطابق نظر متخصص ارتودنسی به کار برده شوند و فقط در هنگام تمیز کردن دندان‌ها یا مشارکت در ورزش‌های پربرخورد می‌توان آنها را از دهان درآورد. شما باید بریس‌ها را بلافاصله در جعبه نگهدارنده قرار دهید تا از آسیب‌دیدگی یا گم شدن آنها جلوگیری شود.
 • بریس‌ها باید حداقل دو مرتبه در روز تمیز شوند. این کار را می‌توان با استفاده از مسواک و خمیردندان انجام داد و باقیمانده غذا را از لابه‌لای آن تمیز کرد. (شما باید سینک را پر از آب کنید تا در صورتی که بریس‌ها از دست شما افتاد نشکنند). شما همچنین می‌توانید از برخی از محلول‌ها برای شستشوی بریس‌ها استفاده کنید.
 • پس از مصرف قرص‌های جویدنی باید دندان‌ها را دوباره مسواک کرده تا هر گونه پلاک و لکه‌ای از روی دندان پاک شده و دهان را باید به وسیله دهان‌شویه شست.
 • از خوردن برخی غذاها مانند غذاهای چسبنده، سفت و غذاهای بسیار شیرین و همچنین از جویدن آدامس باید خودداری کرد. این غذاها ممکن است باعث آسیب‌دیدگی بریس‌ها شده یا به آنها بچسبند و باعث ایجاد پوسیدگی دندان‌ها شود.
 • از نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار و اسیدی پرهیز کنید. این نوشیدنی‌ها شامل بسیاری از نوشیدنی‌های بدون الکل و آبمیوه‌ها می‌شود. نوشیدن نوشابه‌های گازدار و اسیدی باعث ایجاد آسیب‌های دائمی بر مینای دندان می‌شود.
 • نباید به طور مرتب بریس‌های را از دهان خارج کرده و دوباره در دهان قرار داد زیرا این کار باعث لق شدن و شل شدن آنها شده و در نهایت باعث طولانی شدن دوره درمان می‌شود.

هزینه


هزینه ارتودنسی متحرک بر اساس میزان مشکل، هزینه متخصص و مدت زمان درمان تعیین می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است