ارتودنسی همرنگ دندان با بریس سرامیکی بدون نیاز به کش الاستیک

ارتودنسی-همرنگ-دندانبسیاری از افراد به دلیل ابداع روش‌های جدید و خلاقانه‌ی امروزی، تصمیم به انجام درمان ارتودنسی می‌گیرند.  بریس های سرامیکی همرنگ دندان بوده و نسبت به بریس های فلزی سنتی بسیار نامحسوس‌ترند. درمان ارتودنسی وضعیت سلامت دهان و عملکرد آن را بهبود بخشیده و با بهبود شکل ظاهری لبخند، به تقویت اعتماد به نفس کمک می‌کند.

بسیاری از مردم برای رفع مشکلات قرار گیری دندان‌های خود درمان ارتودنسی را انتخاب می‌کنند تا در نهایت ترتیب قرارگیری منظم و زیبایی داشته باشند اما در این بین داشتن ظاهر مناسب در طول مدت درمان نیز برای برخی مسئله‌ی مهمی است. روش‌های درمانی نوآورانه‌ای که در علم ارتودنسی ارائه شده تا حد ممکن خواسته‌های بیماران را مد نظر قرار می‌دهد. یکی از این روش‌ها استفاده از بریس های سرامیکی است که باعث می‌شود ظاهر دندان‌ها در مدت درمان ناخوشایند نباشد.

پزشک به عنوان متخصص ارتودنسی در محیطی آرام و با جدیدترین تجهیزات و علم روز آماده کمک به مراجعان در زمینه ارتودنسی می‌باشد.

برای دریافت مشاوره و مراجعه حضوری می‌توانید با شماره تلفن‌های ما  تماس حاصل فرمایید.

در مورد بریس های سرامیکی


در-مورد-بریس-های-سرامیکی

بریس های سرامیکی شبیه به بریس های فلزی سنتی هستند که دارای براکت های چسبیده به دندان و سیم‌های قوسی بوده و به تدریج موقعیت دندان‌ها را اصلاح می‌کنند و لازم است هر ۴ تا ۶ هفته تنظیم شوند. این بریس ها با استفاده از مواد کامپوزیتی بسیار مستحکم ساخته می‌شوند. بریس های سرامیکی در سطوح شفافیت مختلف وجود دارند و می‌توان آن‌ها را همرنگ با دندان و یا به شکل کاملاً شفاف تهیه کرد. همانند بریس های فلزی، بریس های سرامیکی نیز نیازمند یک سیم قوسی هستند که بر روی دندان‌ها کشیده شده و به کمک بندهای لاستیکی محکم می‌شود. سیم استفاده شده در بریس های سرامیکی به رنگ سفید نیز وجود دارد که نسبت به سیم‌های نقره‌ای می‌تواند ظاهر بهتری داشته باشد. براکت ها با استفاده از یک چسب محکم و نور پلاسما، به دندان متصل می‌شوند.

بریس سرامیکی در برابر بریس فلزی


بریس-سرامیکی-در-برابر-بریس-فلزی

راحتی

بریس های سرامیکی و فلزی هر دو به یک شکل دندان‌ها را مرتب می‌کنند. براکت های بریس های سرامیکی در گوشه‌های خود گرد شده‌اند و بیماران گزارش داده‌اند که استفاده از بریس های سرامیکی نسبت به بریس های فلزی برای آن‌ها راحت‌تر بوده است و ناراحتی کمتری را در اثر ساییده شدن لثه‌ها احساس کرده‌اند.

لکه دار شدن

بریس های سرامیکی لکه دار نمی‌شوند و افراد می‌توانند بدون هرگونه رنگ پریدگی به خوردن انواع غذاها ادامه دهند. با این حال بریس های فلزی و پلاستیکی در برابر برخی از غذاها لکه دار می‌شوند. نکات زیر می‌توانند به شما در محدود کردن میزان لکه‌ها کمک کنند:

  • پس از هر وعده‌ی غذایی مسواک بزنید.
  • به طور مکرر از نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید.
  • سیگار نکشید.
  • از خوراکی‌های دارای رنگ غلیظ مثل رب گوجه فرنگی، سس خردل، شراب قرمز، قهوه و نوشیدنی‌های با رنگ تیره استفاده نکنید.
  • نوبت‌های ارتودنسی خود را به طور منظم حفظ کنید چراکه در طول هر ویزیت لیگاتورهای ارتودنسی تعویض می‌شوند.

مقاومت و ماندگاری

بسیاری از افراد به طور غلط تصور می‌کنند که بریس های سرامیکی شکننده بوده و به راحتی می‌شکنند. بریس های سرامیکی زمانی که با استفاده از نور پلاسما به دندان چسبانده شوند مقاومتی برابر با بریس های فلزی خواهند داشت.تحقیقات نشان داده‌اند که داشتن لبخند زیبا در هر سنی می‌تواند مزایای اجتماعی داشته باشد. درمان ارتودنسی می‌تواند سلامت دندان‌ها و به طور کلی سلامت دهان را بهبود بخشد. به همین دلیل امروزه درمان ارتودنسی در بین کودکان و بزرگسالان تا حد زیادی افزایش یافته است. بریس های سرامیکی روشی جایگزین برای افرادی است که می‌خواهند دندان‌های خود را به طور نامحسوس ارتودنسی کرده و نتایج قابل قبولی دریافت کنند.

روشی نامحسوس برای مرتب کردن دندان‌های شما


بریس های سرامیکی همرنگ دندان یک روش جایگزین با ظاهری بهتر برای بریس های فلزی سنتی می‌باشند. این روش همچنین مزایا و اثرات روش‌های قبلی را حفظ خواهد نمود. بریس های سرامیکی می‌توانند برای بیماران زیر گزینه‌ای بسیار مناسب باشند:

  • افرادی که در محیطی کار می‌کنند که احساس می‌کنند ظاهر آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • افرادی که استفاده از بریس های عادی را دوست ندارند.
  • افرادی که دندان‌های آن‌ها نامرتب است.
  • افرادی که دو فک آن‌ها میزان نیست.

استفاده از بریس های سرامیکی


همانند نصب بریس های فلزی، نصب بریس های سرامیکی نیز روندی آسان داشته و زمان زیادی را از شما نخواهد گرفت.

مشاوره‌ی اولیه: قبل از نصب بریس، متخصصان ما به طور جامع و کامل با شما مشاوره کرده و موقعیت دندان‌های شما را بررسی می‌کنند. این کار به ما این امکان را می‌دهد تا یک برنامه‌ی درمانی مطابق با نیازهای شما طراحی کنیم.

چسباندن: برای نامحسوس بودن روند درمان، می‌توان به جای براکت های فلزی، براکت های سرامیکی را به دندان‌ها چسباند. یک سیمان مخصوص بر روی دندان شما زده شده و سپس براکت بر روی آن قرار گرفته و به دندان می‌چسبد.

سیم کشی: زمانی که براکت ها در محل خود محکم شدند یک سیم مخصوص ارتودنسی از داخل آن‌ها عبور کرده و براکت ها را به یکدیگر متصل می‌کند. به منظور نگه داشتن سیم ارتودنسی در محل خود، در اطراف هر براکت از کش های لاستیکی شفافی استفاده می‌شود.

نوبت‌های تنظیم و سفت کردن بریس: معمولاً هر ۶ تا ۸ هفته یک بار لازم است تا فرد به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند تا بریس او سفت شده و حرکت بیشتر دندان‌ها تقویت شود. در این نوبت روند کار نیز بررسی و نظارت خواهد شد.

مدت زمانی که لازم است از بریس های سرامیکی استفاده کنید به طور کلی به نیازهای خود شما بستگی خواهد داشت. مدت زمان درمان معمولاً بین ۱۲ تا ۲۴ ماه می‌باشد.

آیا بریس های سرامیکی بهتر از بریس های فلزی هستند؟


در اکثر موارد این بریس ها می‌توانند همانند روش‌های سنتی دندان‌ها را مرتب کنند ولی استفاده از آن‌ها برای برخی از موارد توصیه نمی‌شود. بریس های سرامیکی ممکن است ظاهر بهتری داشته باشند ولی نمی‌توانند فشار زیادی را تحمل کنند بنابراین در صورتی که دندان‌های شما باید مقدار زیادی حرکت کنند به شما توصیه می‌شود تا از بریس های فلزی استفاده کنید. همچنین بسیاری از افراد می گویند که استفاده از بریس های سرامیکی برای لثه‌ها راحت‌تر است در صورتی که این امری ذهنی است.

عیب اصلی سرامیک این است که این هزینه‌ی بیشتری در بر خواهد داشت چراکه نصب و تنظیم آن در نوبت‌های متوالی به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. این بریس ها همچنین مقاومت کمتری نسبت به شوک و ضربه دارند که این می‌تواند به دلیل محدود بودن فشار وارد شده بر روی آن‌ها به جهت جلوگیری از ترک خوردن و شکستن باشد. این فشار کمتر به معنی مدت زمان بیشتر برای تکمیل دوره‌ی درمان در مقایسه با بریس های فلزی می‌باشد.

آیا بریس های نامرئی من زرد خواهند شد؟


آیا-بریس-های-نامرئی-من-زرد-خواهند-شد

بریس های نامرئی ثابت در دو نوع شفاف و همرنگ دندان وجود دارند که به خوبی بر روی دندان استتار می‌شوند. براکت ها به گونی‌ای طراحی شده‌اند که نسبت به لکه مقاوم‌اند با این حال کش های لاستیکی که برای اتصال سیم قوسی به براکت مورد استفاده قرار می‌گیرند ممکن است نسبت به لکه آسیب پذیر باشند.

شما می‌توانید خطر لکه دار شدن بریس را با انجام اقداماتی کاهش دهید. برای مثال می‌توان به دوری از خوراکی‌های پررنگ مثل کاری، توت، خردل و سس گوجه فرنگی و همچنین مسواک زدن منظم و عدم استفاده از دخانیات اشاره کرد. در صورتی که کش لاستیکی بریس شما لکه دار شد نگران نباشید. شما می‌توانید در نوبت بعدی خود آن را تعویض کنید. انواعی از بریس های خود باز شونده (self ligating) وجود دارند که در آن‌ها از کش های لاستیکی استفاده نشده و بنابراین گزینه‌ی مناسبی برای افرادی است که نگران لکه دار شدن بریس خود هستند. همچنین برخی از بریس ها هر دو هفته یک بار به طور کامل تعویض شده و زمانی برای لکه دار شدن آن‌ها وجود ندارد.

آیا پس از پایان ارتودنسی نامرئی دندان‌های من مرتب خواهند ماند؟


نتایج درمان ارتودنسی را می‌توان با استفاده از ریتینر های ثابت و یا متحرک حفظ نمود و بریس های نامرئی از این قاعده مستثنی نیستند. نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت جدید همانند روند اصلی درمان مهم بوده و باید تا پایان عمر از ریتینر استفاده کنید تا مطمئن شوید دندان‌های شما حرکت نخواهند کرد. خوشبختانه استفاده از ریتینر بسیار ساده و آسان بوده و سریعاً به یکی از عادات روزمره‌ی شما تبدیل می‌شود.

آیا این بریس ها پرهزینه‌ترند؟


هزینه‌ی ساخت بریس در هر بیمار متفاوت است و در موارد خفیف استفاده از بریس های سرامیکی (مثل six month smile) می‌تواند به صرفه‌تر از بریس های نامرئی جایگزین (مثل damon brace) باشد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است