بریس نامرئی آخرین پیشرفت در ارتودنسی نامرئی  (زبانی) است و براکت‌های طلایی آن به صورت سفارشی ساخته شده است تا در داخل سطح دندان‌های شما ( زبانی ) قرار بگیرد، و آن را کاملا نامرئی کند. این روش همه مزایای یک بریس ثابت را ارائه می‌دهد که برای شما بهترین نتایج ممکن را به همراه دارد و براکت‌های راحت آن نیز به یکی از راحت ترین اتصالات زبانی در دسترس در شما کمک می‌کند.

[shortcode-variables slug=”alert”]

یکی از دلایلی که مردم در صاف کردن دندان‌های خود تردید دارند، این است که پس از استفاده از بریس، دندان‌های آن‌ها چگونه دیده می‌شود. بریس‌های نامرئی یک روش ظریف برای داشتن یک لبخند صاف را به شما ارائه می‌دهند. براکت‌های فلزی (لینک به براکت فلزی) و سیم‌ها در پشت دندان‌ها پنهان می‌شوند، بنابراین بسیار دشوار است که کسی متوجه آن‌ها شود.

بریس‌های لینگوئال چیست؟


ابزار دندانپزشکی زبانی همانند سیستم سیم و براکت و مشابه با بریس‌های فلزی سنتی هستند؛ تفاوت اصلی این ابزار این است که براکت‌ها در پشت دندان و جایی که زبان هنگام استراحت حضور دارد، قرار می‌گیرند.
قرار دادن آنها در سطح داخلی دندان ها به این معنی است که آنها معمولا توسط افراد دیگر تشخیص داده نمی‌شوند. فقط اگر شما دهان خود را به صورت بسیار وسیع باز کنید، مشخص خواهد شد که شما در حال استفاده از این نوع بریس‌ها هستید.
بریس‌های زبانی برای بیماران در سنین مختلف و با تقریبا هر نوع موقعیت نادرست دندانی، مناسب هستند.
با این حال، دو نکته قابل توجه وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید:
1. آنها گران تر از انواع دیگر بریس هستند
2. از آنجا که آنها تماس بیشتری با زبان دارند، می‌توانند روی حرف زدن شما تاثیر بگذارند
بیماران معمولا دو هفته طول می‌کشد تا بتوانند به راحتی از بریس‌های زبانی استفاده کنند. در طول این مدت ممکن است مشکلاتی در هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن در آن‌ها ایجاد شود.
با این حال، بریس‌های زبانی از مزایای بسیاری برای افرادی که مایلند دندان‌های صاف را بدون نشان دادن دهانی پر از فلز در محل کار یا مدرسه داشته باشند، ارائه می‌دهند.

بریس زبانی در مقابل بریس‌های فلزی سنتی


به طور کلی، بریس‌های زبانی هزینه بیشتری نسبت به بریس‌های معمول فلزی دارند. این امر مخصوصا برای کسانی که به صورت سفارشی برای هر دندان بریس زبانی خاص را سفارش می‌دهند، صادق است. علاوه بر هزینه‌های تولید، بریس‌های زبانی مدت زمان بیشتری برای هر دوره آزمایشی تنظیمی نیاز دارند تا به دندانپزشک مراجعه کنند و این امر باعث افزایش هزینه‌های پرداختی به دندانپزشک می‌شود.
بریس‌های سنتی برای واجدین شرایط زیر 18 سال و بزرگسالان با موارد شدید خاص که نیاز به درمان ارتودنسی دارند (لینک به ارتودنسی دندان کج) در دسترس هستند. بچه هایی می‌توانند از بریس‌های زبانی استفاده کنند که بستر دندان هایشان به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانند براکت‌ها را به آنها وصل کرد.

مزایای ارتودنسی لینگوال نسبت به بریس فلزی


به نسبت بریس‌های سنتی، هر گونه آسیب به دندان کمتر قابل مشاهده است. ممکن است در اثر استفاده از بریس‌های ثابت، پلاک ها یا نقاط سفید ( دکلسیفیکاسیون) (لینک به دلاکسیفیکاسیون) بر روی دندان‌ها به علت ضعف بهداشت دهان (لینک به بهداشت دهان حین ارتوددنسی) وجود داشته باشد. اگر این اتفاق هنگام استفاده از بریس‌های زبانی نیز وجود داشته باشد، حداقل آسیب وارد شده به دندان دیده نمی‌شود.

بریس‌های لينگوال در مقابل Invisalignهااگر شما خواهان بریس‌هایی هستید که بلافاصله در اولین نگاه قابل تشخیص نباشد، دو انتخاب اصلی شما عبارتند از بریس‌های پنهان و بریس‌های غیر قابل مشاهده مانند اینویزیلاین‌ها. (لینک به اینویزیلاین)

بریس‌های نامرئی بدون استفاده از سیم یا براکت، دندان‌های شما را با روشی کاملا متفاوت مرتب می‌کند. در عوض، آنها از یک سری از پلاک‌های پلاستیکی شفاف (لینک به پلاک متحرک) استفاده می‌کنند تا به آرامی دندان‌ها را به موقعیت مورد نظر هدایت کنند.

اگر چه این نوع بریس‌ها با نام “نامرئی” خوانده می‌شوند، شما می‌توانید آنها را در افرادی که از آن استفاده می‌کنند ببینید، اگر بدانید که واقعا دنبال چه چیزی باشید. با این حال، بریس‌های طراحی شده در پشت دندان، به طور کامل پنهان شده است، مگر اینکه دهان شما زیاد باز شده باشد.

از آنجا که این مرتب کننده ها قابل جابجایی هستند، بریس‌های نامرئی برای تمیز کردن بسیار آسان تر هستند و هیچ محدودیتی برای آنچه که می‌توانید بخورید یا بنوشید (تا جایی که دندان هایتان را قبل از جایگزینی آنها تمیز کنید) وجود ندارد. با این حال، این نوع بریس‌ها نیاز به درجه ای از نظم و انضباط دارند.

میزان نامرتب بودن دندان شما همچنین ممکن است بر روی نوع بریسی که می‌توانید استفاده کنید تأثیر می‌گذارد. به طور کلی، اینویزیلاین و دیگر بریس‌های نامرئی تنها می‌تواند برای درمان مشکلات جزئی تا متوسط استفاده شود.

انواع بریس زبانی


هنگامی که این نوع بریس مورد نظر شما باشد، شما باید بین مارک‌ها و سبک‌های مختلف، بریس مناسب برای خود را انتخاب کنید.

بریس‌های Incognito

نام تجاری Incognito با استفاده از فن آوری پیشرفته طراحی کامپیوتری، در کشور آلمان تولید می‌شود. هر براکت به صورت اختصاصی برای هر دندان طراحی شده و تا حد امکان به صورت مسطح ساخته شده است. این کار به این معنی است که شانس کمتری برای تداخل آنها با حرف زدن شما وجود دارد و التهاب کمتری در دهان ایجاد می‌شود.
بریس‌های زبانی Incognito از یک آلیاژ طلا که به شدت احتمال آلرژی را کاهش می‌دهد، ساخته شده است.
شرکت مادر، 3M، همچنین تولید کننده Braces Incognito Lite می‌باشد. این نوع بریس راه حل ارزان تر برای بیمارانی است که تنها نیاز به مرتب کردن شش یا هشت دندان جلویی خود دارند و تقریبا نصف قیمت یک مجموعه کامل را دارند.

سیستم‌های زبانی که به صورت خود به خود بسته می‌شوند

کاربران بریس‌های مخفی می‌توانند از تکنولوژی خود بسته شونده با سیم استفاده کنند که به تدریج خود را تنظیم می‌کند. این امر به تجربه راحت تر در مقایسه با روش سنتی سفت تر کردن بریس هر چند هفته یکبار منجر می‌شود.

سیستم‌های غیر سفارشی

برای بیمارانانی که مایل به مراقبت از بریس‌های مخفی هستند، اما نمی‌توانند هزینه‌های بالای برند‌های دندانی که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند را بپردازند، گزینه‌های دیگری نظیر بریس‌های Forestadent وجود دارد. این سیستم در آلمان از قطعات استاندارد شده ساخته شده و ادعا می‌شود که “صافترین براکت زبانی در جهان است”. براکت‌ها مستقیما در پشت دندان‌ها بدون هیچگونه سفارشی سازی آزمایشگاهی گران قیمت کار گذاشته می‌شوند.

این سبک ارزان تر برای دندان‌هایی که به صورت جزئی کج هستند، بسیار مناسب است. برای ارتودنسی پیچیده تر (لینک به ارتودنسی دندان کج) یک برند سفارشی موثرتر خواهد بود.

بهترین مارک بریس زبانی چیست؟


برخی از مارک‌های بریس‌های زبانی، از براکت‌های پیش ساخته استفاده می‌کنند، در حالی که دیگر مارک‌ها به صورت سفارشی برای هر یک از دندان‌های شما، براکت مناسب را می‌سازند. جدول زیر خلاصه‌ای از نکات مثبت و منفی هر سبک را بیان می‌کند:

نوع بریس زبانی طراحی شده استاندارد ساخته شده به صورت سفارشی
ظاهر به صورت کامل پشت دندان‌ها مخفی است به صورت کامل پشت دندان‌ها مخفی است
راحتی براکت‌های از پیش ساخته شده ممکن است دارای بیرون زدگی‌هایی
باشد که باعث آزار و اذیت زبان شما می‌شود
براکت‌ها معمولا بسیار راحت تر هستند زیرا به صورت سفارشی
برای دندان‌های شما ساخته شده‌اند
موثر بودن در بیشتر موارد به همان میزان که بریس‌های سنتی موثر هستند،
این نوع بریس‌ها نیز تاثیر مثبت دارند
می‌تواند زمان درمان را سرعت بخشیده و نتایج دقیق تری داشته
باشد
تولید برای اینکه به صورت مناسب روی دندان‌های شما نصب شود، نیاز به
مهارت ارتودنتیست شما دارد
همه براکت‌ها و سیم‌ها در آزمایشگاه طراحی و تولید شده‌اند
زمان شروع درمان قسمت‌های استاندارد شده می‌توانند فورا روی دندان کار گذاشته
شوند
چهار تا 6 هفته طول می‌کشد تا بریس‌ها ساخته شوند
هزینه گران تر از بریس‌های سنتی هستند اما از بریس‌های سفارشی ساخته
شده ارزان تر هستند
به صورت عمومی، گران ترین نوع بریس موجود در بازار هستند که
به صورت کاملا اختصاصی برای دندان‌های شما ساخته می‌شوند

در تصمیم گیری برای این که چه نوع بریسی برای شما بهترین است، شما باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

آیا می خواهید براکت‌های سفارشی داشته باشید یا براکت‌های از پیش ساخته شده را انتخاب کنید؟

آیا شما نیاز دارید تمام دندان هایتان را مرتب کنید یا فقط 6-8 دندان جلویی شما نیاز به مرتب شدن دارند؟

هر دو این تصمیمات در انتخاب بهترین برند برای شما و هزینه بریس‌ها تاثیر می‌گذارد. بقیه این مقاله بر روی بریس‌های Incognito تمرکز می‌کند که به صورت اختصاصی ساخته شده و در دو سطح درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جایگزینی برای بریس زبانی


اگر شما نمی‌توانید هزینه‌های بریس‌های زبانی Incognito را بپردازید، یا احساس می‌کنید که به دلایل دیگری برای شما مناسب نیستند، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید دندان‌هایتان را مرتب کنید بدون آنکه بیش از حد قابل تشخیص باشند.

بریس‌های اینویزیلاین از یک سیستم نگهدارنده شفاف استفاده می‌کند که به خوبی برای مشکلات دندانی خفیف تا متوسط عمل می‌کند. شما همچنین ممکن است به دنبال استفاده از بریس‌های سرامیکی (لینک به بریس سرامیکی) باشید. اگر چه این نوع بریس‌ها به جلو دندان وصل می‌شوند، رنگ آنها باعث می‌شود که آنها نسبت به بریس‌های سنتی فلزی کمتر قابل تشخیص باشد.

هر کدام از راه هایی که برای مرتب کردن دندان هایتان انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که در طول و بعد از درمان خود مراقبت های لازم از آن‌ها را خواهید داشت. بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید و از یک نگهدارنده که توسط دندانپزشک شما تنظیم شده است، استفاده کنید.

آیا هر کسی قادر به دیدن بریس زبانی من خواهد بود؟


اکثریت قریب به اتفاق دوستان، خانواده و همکاران شما هیچ نظری ندارند که شما در حال استفاده از بریس هستید یا خیر، مگر اینکه خودتان به آنها بگویید. با این حال، اگرچه بریس‌های مخفی زبانی نامرئی نیستند ،اما تا زمانی که شخصی دنبال چیزی در دهان شما نباشد، قابل تشخیص و دیدن نیستند.

آیا بریس‌های Incognito بر حرف زدن من تاثیر می گذارد؟


برخی از بیماران هیچ مشکلی هنگام حرف زدن ندارند، اما ممکن است در ابتدای استفاده از آن‌ها مشکلات جزئی با برخی کلمات داشته باشید.

مزایای براکت از جنس طلا چیست؟


براکت‌های ساخته شده با آلیاژ طلا یک انتخاب عالی برای هر کسی است که از آلرژی به نیکل رنج می برد.

آیا آنها ناراحت کننده هستند؟


پس از استفاده از این ابزار، ممکن است دندان های شما حساس شوند و بعضی از ناراحتی‌ها (لینک به درد ارتودنسی)، همزمان با اینکه دندان‌ها شروع به حرکت می‌کنند، ایجاد کنند. با این وجود این علائم معمولا در عرض چند روز برطرف می‌شوند، در صورت نیاز شما می‌توانید مسکن‌هایی که به طور معمول برای سردرد استفاده می‌شود، مصرف کنید. عادت کردن به براکت در سطح داخلی دندان‌ها ممکن است کمی طول بکشد و ممکن است شما یک مشکل جزئی در تلفظ برخی کلمات داشته باشید، با این حال زبان شما تنظیم خواهد شد و گفتار عادی شما برمی‌گردد.

هنگامی که بریس نصب شده است


پس از نصب بریس روی دندان، شما باید هر 6-10 هفته یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا پیشرفت بریس را بررسی کنید و سیم را در صورت لزوم تنظیم کنید. بعد از هر بازدید شما یک ناراحتی جزئی را متوجه می‌شوید زیرا دندان به سمت موقعیت نهایی مورد نظر حرکت می‌کند. زمان درمان برای هر فرد متفاوت خواهد بود. به طور متوسط دوره درمان بین 12 تا 24 ماه است.

در پایان درمان، دکتر شما از یک نگهدارنده مناسب استفاده می‌کند. این دستگاه نامرئی و قابل جابجایی است که کمک می‌کند تا دندان‌های شما را در موقعیت جدید خود حفظ کنید. گاهی اوقات ممکن است از یک نگهدارنده ثابت استفاده شود، اطلاعات بیشتر در مورد نگهدارنده‌ها را می‌توان در وبلاگ Retainers پیدا کرد.

اگر بریس خود را بشکنم، چه اتفاقی می‌افتد؟


اگر یکی از براکت‌ها از دندان خارج شود، شما باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید، بسته به اینکه وقت ملاقات بعدی شما در آینده نزدیک قرار دارد یا خیر، ممکن است پزشک شما نیاز داشته باشد که این قرار ملاقات را زودتر کند تا براکت درآمده در محل خود دوباره نصب شود. لطفا قبل از هر چيزي براکت درآمده را نگه دارید، چون اين قبيل موارد به صورت سفارشی ساخته شده است، و اگر پزشک براکت قبلی را پاک نکرده و مجددا نصب نکند، قبل از اينکه بتوانيم درمان شما را ادامه دهیم، نياز به خريد يک جايگزين از آلمان است و اين ممکن است چند هفته طول بکشد.

اگر سیم دندان شما بیرون بیاید و یا از بین برود، دوباره باید بسته به قرار ملاقات بعدی شما، یک ویزیت مجدد صورت گیرد تا دوباره در محل خود نصب شود، اگر سیم از جای خود درآمده است، لطفا آن را پیش خود نگه دارید، هر گونه سیم جایگزین ممکن است نیاز باشد مجددا از آلمان تنظیم شده فرستاده شود که این روند نیز زمان بر است.

معمولا این اتفاقات تنها حوادثی هستند که ممکن است اتفاق بیافتد، گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید سیم در پشت دندان شما به گونه شما چسبیده است، در صورتی که این مورد پیش بیاید، با دندانپزشک خود تماس گرفته و یک قرار ملاقات ترتیب دهید تا شما را ببیند، در عین حال می‌توانید برای محافظت از گونه خود از موم در انتهای سیم استفاده کنید. برای محافظت از انتهای سیم، از موم هنگام نصب بریس روی دندان شما استفاده می‌شود.

پس از استفاده از بریس زبانی، چگونه دیده می‌شوم؟


شما باید اطمینان حاصل کنید که ما 3 مرحله ساده را دنبال می‌کنید تا بریس شما تمیز بماند، این  3 مرحله را می‌توان در وبلاگ Oral Hygiene یافت. از غذاهای سخت و چسبناک اجتناب کنید و مصرف نوشیدنی ها، آبمیوه ها و میان وعده‌ها را بین وعده های غذایی کاهش دهید.

آیا تمیز کردن  بریس‌های زبانی از تمیز کردن بریس‌های معمول مشکل تر است؟


بله و خیر. در داخل دهان به علت عمل سائش طبیعی زبان و افزایش جریان بزاق در سطح داخلی دندان، بخش داخلی دندان به طور طبیعی ناحیه‌ای تمیزتر می‌باشد. با این حال، چون بریس‌های زبانی “نامرئی” هستند، افراد اغلب از مسواک زدن خودداری می‌کنند زیرا نمی‌توانند چیزی در دندان هایشان ببینند. در موارد دیگر، بریس‌های زباني، همانند یک دام، غذا را در خود گیر می‌اندازند و شایسته همان نوع مراقبت و توجه هستند که در بریس‌های سنتی انجام می‌شود. مسواک برقی و دهان شوی‌ها  سلاح‌های انتخابی هستند.

آیا بریس زبانی می‌تواند همانند بریس‌های معمول، موثر باشد؟


بله، ما نتایج مشابه بین دو روش را دریافت می‌کنیم. بریس زبانی برای برخی موارد موثرتر است و در برخی موارد تاثیر کمتری داشته است.. هر دو روش درمان اساسا یک کار را انجام می‌دهند: حرکت دادن دندان‌های شما. دندان‌ها اهمیتی نمی‌دهند که دسته ” نگهدارنده” را در خارج یا داخل دندان قرار می‌دهید. تا زمانی که بتوانید با دندان‌های خود گاز محکمی بزنید، آنها قادرند به هر جایی که دلخواه شماست حرکت کنند.

آیا موارد دندانی وجود دارد که از بریس های زبانی پشتیبانی نمی‌کنند؟


در حالی که بسیار نادر است، گاهی اوقات دندان‌هایی که خیلی کوچک هستند، یک کاندید خوب برای بریس‌های زبانی نیستند. به طور کلی، با این حال، اغلب موارد با بریس های زبانی قابل درمان هستند.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست