اورژانس های ارتودنسی کدامند:آسیب براکت و سیم در قبل و بعد از درمان

اورژانس-های-ارتودنسی-کدامند

ارتودنسی یک روش علمی برای صاف کردن دندان‌ها به منظور بهبود عملکرد یا افزایش زیبایی دندان‌ها است. برای انجام ارتودنسی معمولا از بریس‌ها استفاده می‌شود. در دهان افرادی که از بریس استفاده می‌کنند، ابزارهای مختلفی از جمله نوارهای لاستیکی و قطعات فلزی نصب می‌شود. اما اینکه بریس‌ها می‌توانند به اصلاح لبخند کمک کنند به این معنی نیست که بریس‌ها و قطعات آنها بدون خطر هستند. در این مقاله، در مورد اینکه چگونه باید با یک وضعیت اورژانسی ارتودنسی روبرو شد، در چنین شرایطی چه کاری باید انجام داد، و چنین وضعیتی به چه دلیل ایجاد می‌شود، صحبت خواهیم کرد.

اگر فرد به زمین افتاده یا ضربه‌ای به صورت او وارد شود، به مراقبت‌ فوری نیاز خواهد داشت. در چنین مواقعی، معمولا برای تعیین وسعت آسیب و اینکه آیا ابزارهای ارتودنسی نیز دچار آسیب شده‌اند یا خیر، به عکس رادیوگرافی نیاز است. ممکن است محل قرارگیری دندان‌ها تغییر کرده و گاهی استخوان اطراف دندان‌ها نیز آسیب دیده باشند. اگر اتفاقی که باعث آسیب می‌شود رخ داد، سریع با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

آگاهی از عملکرد صحیح در موقعیت‌های اورژانسی باعث می‌شود تجربه ارتودنسی برای فرد به تجربه‌ای خوشایند تبدیل شود. در اکثر موارد، راه حل بسیار ساده است و می‌توان در منزل نیز اقداماتی انجام داد. هر چه سطح تحصیلات فرد بالاتر باشد، او و کودکانش راحت‌تر می‌توانند با شرایط اورژانسی روبرو شوند. مانند همیشه، اگر سوالی داشتید، تردید نکرده و با ما در تماس باشید. پزشک از کمک به شما خوشحال خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های  ما  تماس حاصل فرمایید.

یک موقعیت اورژانسی ارتودنسی مهم


از میان موقعیت‌های مختلف اورژانسی ارتودنسی، فقط تعدادی از آنها واقعا مهم هستند. مهم‌ترین شرایط اورژانسی ارتودنسی عبارتند از:

  • وارد شدن آسیب به دهان، صورت، یا دندان‌ها
  • عفونت یا تورم لثه‌ها، دهان، یا صورت
  • درد شدید و غیر قابل کنترل در دهان یا صورت

اگر کودک دچار هریک از این مشکلات شد، سریع به او کمک کنید. اگر فکر می‌کنید مراجعه به اورژانس مفید است، سریع کودک را به اورژانس برسانید. اما معمولا والدین کودک را نزد دندانپزشک می‌برند.

مشکلات جزئی دندان


خوشبختانه، اکثر مشکلات ارتودنسی، جزئی هستند- هرچند این گفته به این معنی نیست که مشکلات جزئی باعث ایجاد ناراحتی یا رنجش نمی‌شوند. بهترین اقدام در چنین شرایطی تلاش برای کاهش درد در محل و تماس با پزشک و تعیین وقت ملاقات می‌باشد.

انواع موقعیت‌های اورژانسی ارتودنسی


در قسمت زیر اطلاعات کلی در مورد برخی از رایج‌ترین موقعیت‌های اورژانسی ارتودنسی آمده است. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد مراقبت‌های مورد نیاز، با یک پزشک، دندان‌پزشک، یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

بریس‌های شکسته

بریس‌های-شکسته

معمولا شکستگی یا شل شدگی بریس‌ها مشکل اورژانسی در نظر گرفته نمی‌شود. با این حال، در برخی مواقع، شل شدگی بریس باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود، بنابراین بهتر است زمانی که بریس شل می‌گردد، بیمار با پزشک تماس گرفته و از او کمک بگیرد. هنگامی که براکتی از دندان جدا شود، باز هم توسط گره‌های لاستیکی به سیم‌ها متصل می‌ماند. این اتصال مانع بلعیدن براکت می‌شود اما ممکن است براکت حرکت کرده یا روی سیم دور خود بپیچد. اگر چنین مشکلی برای بیمار پیش آمد، استفاده از کمی موم بر روی براکت، مانع حرکت براکت به اطراف خواهد شد.

شل بودن باندهای لاستیکی

شل-بودن-باندهای-لاستیکی

زمانی که یک باند (حلقه‌ی دور دندان‌های عقب) شل شود، آسیب فوری به بیمار وارد نمی‌شود. اما، باندها معمولا توسط چسبی که قسمت داخلی باند را از بزاق دهان و پلاک‌ها جدا می‌کند، روی دندان‌ها محکم شده‌اند. اگر این باند مدتی شل بماند (۳ تا ۴ هفته)، بزاق دهان و باکتری وارد فضای بین دندان و باند می‌شود. باکتری باعث تولید ماده‌ای اسیدی شده و این ماده اسیدی مینای دندان را از بین می‌برد. در نتیجه مواد آهکی و کلسیم موجود کاهش یافته و نقاط سفید یا حفره‌هایی روی سطح دندان ایجاد می‌شود. این حفره نسبتا سریع ایجاد شده و باعث آسیب به مینای دندان می‌شود، بنابراین در چنین شرایطی بهتر است هر چه زودتر با پزشک تماس گرفته و به او مراجعه شود.

بیرون آمدن سیم

بیرون-آمدن-سیم

در اکثر مواقع با حرکت دندان‌ها در مراحل اولیه درمان، سیمی که برای صاف کردن دندان استفاده شده برای حرکت جایی به جز خارج از فضای پشت باند دندان آسیاب ندارد. همچنین، اگر این فضاها بسته شده و بایت اصلاح شود، سیم پشت بریس‌ها کم کم بلندتر می‌شود. خوشبختانه، در اکثر مواقع، با استفاده از کمی موم ارتودنسی می‌توان این مشکل را به راحتی در منزل برطرف کرد. برای این کار باید ابتدا محل را به وسیله دستمال خشک کرده، سپس مقداری موم را رول کرده و به شکل توپ در آورد. در مرحله بعد باید موم توپی شکل را در فضایی که سیم در آمده قرار داد. موم باعث نرمی محل و ممانعت از گیر افتادن بافت در قسمت انتهایی می‌شود. اگر استفاده از موم درد را کاهش نداد، باید برای کوتاه کردن سیم به متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.

ناراحتی و درد ارتودنسی

ناراحتی-و-درد-ارتودنسی

همانطور که گفته شد، وجود درد و ناراحتی بخشی طبیعی از درمان ارتودنسی است. با اینکه قبل از شروع درمان به بیمار گفته می‌شود که ممکن است ارتودنسی با درد همراه باشد اما برخی از بیماران از وجود درد متعجب می‌شوند. درد حدود ۴ تا ۶ ساعت پس از نصب بریس‌ها یا پس از جلسه تنظیم براکت‌ها شروع می‌شود. پس از یک تا دو روز، درد به تدریج تشدید می‌شود. سپس، پس از ۳ تا ۵ روز درد کاهش می‌یابد. اکثر متخصصین ارتودنسی توصیه می‌کنند که بیمار قبل و بعد از جلسه تنظیم براکت‌ها از داروهای مسکنی که بدون نسخه به فروش می‌رسند استفاده کند. مصرف این داروهای مسکن باعث می‌شود که قبل از شروع درد، دارو در بدن وجود داشته و در نتیجه اثر دارو بیشتر شود.

آسیب‌ها

زمانی که فرد از بریس استفاده می‌کند، وارد آمدن آسیب‌های دندانی قابل توجه باعث صدمه به بیمار می‌شود. در چنین مواردی باید برای رفع مشکل و مراقبت از بیمار فورا به پزشک یا دندانپزشک مراجعه شود. در برخی از موارد وجود بریس‌ها مانع کنده شدن دندان می‌شود زیرا وجود بریس‌ها و سیم‌ها باعث ثبات دندان می‌شود. معمولا در چنین مواردی انجام مراقبت‌های خانگی توصیه نمی‌شود.

شل شدن ابزار منبسط کننده‌ی آرواره

شل-شدن-ابزار-منبسط-کننده‌ی-آرواره

ابزار منبسط کننده‌ی سریع آرواره ابزاری است که در برخی از بیماران برای کمک به بزرگ شدن فک و دندان‌های بالا استفاده می‌شود. اگر این ابزار شل شود، فرد باید هر چه سریع‌تر به متخصص ارتودنسی مراجعه کند زیرا وجود ابزار برای فرد آزار دهنده خواهد شد. همچنین، اگر این ابزار در محل مناسب قرار نگرفته باشد، یا کاملا از جای خود در آید، دیگر تاثیری بر روی اصلاح دندان‌ها نخواهد داشت. در چنین مواقعی بهتر است بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و به توصیه‌های او عمل کند.

از دست دادن یا شکستن نگهدارنده‌ها

از-دست-دادن-یا-شکستن-نگهدارنده‌ها

عوامل بسیاری در تعیین اینکه یک وضعیت اورژانسی است یا خیر دخالت دارند. به عنوان مثال، اگر بریس‌ها اخیرا برداشته شده باشند، احتمال دارد که اگر فورا ریتینر یا نگهدارنده نصب نشود دندان‌ها حرکت کرده و تغییر مکان دهند. با این حال میزان برگشت مشکل در بیماران متفاوت است. همچنین، در برخی از انواع حرکات دندان، احتمال برگشت مشکل بیشتر است. برای مثال، احتمال باز شدن مجدد فضای بین دندان‌های بالای جلو در برخی از بیماران بیشتر است، بنابراین نصب ریتینر در این افراد از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگر بیمار دوره‌ای طولانی بریس نداشت و دندان‌ها در موقعیت ثابتی قرار گرفتند، احتمال تغییر و تحرک آنها کمتر خواهد شد.

قورت دادن بریس‌ها و دیگر قطعات ارتودنسی

قورت-دادن-بریس‌ها-و-دیگر-قطعات-ارتودنسی

قورت دادن بریس‌ها و دیگر قطعات ارتودنسی در طول دوره درمان اغلب اتفاق نمی‌افتد زیرا معمولا بریس‌ها و باندها اگر از دندان شل شوند هم هنوز به سیم متصل هستند. با این حال، اگر بریس یا قطعه‌ای قورت داده شد، بهتر است بیمار فورا با متخصص ارتودنسی تماس گرفته و به توصیه‌های او عمل کند. خوشبختانه، بریس‌ها و باندهای لاستیکی که برای ارتودنسی استفاده می‌شوند بسیار کوچک هستند و معمولا بیماران بدون هیچ مشکلی آنها را فرو می‌برند.

زخم‌های دهان

زخم‌های-دهان

هنگام تماس بریس‌ها با گونه‌ها، لب‌ها، و زبان، مخصوصا بلافاصله پس از نصب آنها، بیمار زبری و خشنی آنها را احساس می‌کند. این احساس زبری گاهی منجر به ایجاد زخم و ناراحتی می‌شود. این بافت زخمی به مرور زمان سفت می‌شود و با پیشرفت درمان، این زخم اهمیت خود را از دست می‌دهد. در مراحل اولیه‌ی درمان، می‌توان در قسمت‌های دردناک از موم استفاده کرد. اما کاهش مصرف موم باعث ایجاد بافت‌های سفت می‌شود. با استفاده از داروهای بی حسی موضعی نیز می‌توان به طور موقت درد را کاهش داد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است