بدون ارتودنسی دندان‌هایتان را زیبا و بدون عیب کنید

کلینیک دندان پزشکی تهران > مقالات > بدون ارتودنسی دندان‌هایتان را زیبا و بدون عیب کنید

بدون-ارتودنسی

برخی افراد بر این عقیده‌اند که داشتن لبخندی زیبا و دندان‌هایی مرتب بسیار مهم است اما همه افراد از ظاهر دندان‌های خود راضی نیستند. در حالی که استفاده از بریس‌ها معمولاً به عنوان بهترین راه برای مرتب کردن دندان‌ها محسوب می‌شوند اما همه دوست ندارند که از بریس‌های فلزی قدیمی در دهان خود استفاده کنند. خوشبختانه، روش‌های دیگری برای مرتب کردن دندان‌ها بدون استفاده از بریس‌ها وجود دارد که فقط به نیازهای دندانی شما بستگی دارد.

ممکن است شما خودتان تحقیقاتی کرده باشید اما تنها فردی که می‌تواند به شما دقیقاً بگوید که کدام روش مناسب‌تر است، متخصص ارتودنسی است. گاهی اوقات بریس‌ها تنها راه برای درمان دندان‌های شما هستند. در غیر این صورت در مورد روش‌های درمانی دیگر با دندانپزشک صحبت کرده و به توصیه‌های او توجه کنید. برخی سؤالات مفید عبارتند از:

 • چه چیز در طرح درمانی پیشنهاد شده است و اگر من آن را قبول نکنم چه عواقبی خواهد داشت؟
 • چگونه هزینه‌های درمان را تعیین می‌کنید و چه روش‌های برای پرداخت وجود دارد؟ همچنین شما با کدام بیمه‌ها همکاری می‌کنید؟
 • برای هر گزینه درمانی چه مراقبت‌هایی پس از درمان باید انجام شود؟
 • آیا شما به بیمار، مرجع یا تصاویر قبل و بعد از درمان را نشان می‌دهید؟

پزشک می‌تواند شما را در درمان ارتودنسی راهنمایی کند. اگر هر سؤالی دارید می‌توانید از وی بپرسید. او آماده پاسخگویی به شما است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

چگونه می‌توان بدون استفاده از بریس‌ها، دندان‌ها را مرتب کرد؟ 


چگونه-می‌توان-بدون-استفاده-از-بریس‌ها،-دندان‌ها-را-مرتب-کرد 

 از خوابیدن روی شکم خودداری کنید 

از-خوابیدن-روی-شکم-خودداری-کنید

دندان‌ها به دلیل فشار مستمر ملایم به شکل نامرتب و به هم ریخته می‌شوند. یکی از شایع‌ترین علل ایجاد دندان‌های نامرتب، خوابیدن روی شکم است که باعث می‌شود وزن زیادی روی صورت آمده و فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌شود. اگر دست یا یکشی سخت را در هنگام خوابیدن روی شکم و صورت زیر سر خود قرار دهید این فشار تشدید می‌شود. حتی اگر به این نوع خوابیدن عادت کرده باشید، سعی کنید روی کمر یا به پهلو بخوابید تا از جابجا شدن تدریجی دندان‌های شما جلوگیری شود.

 از گذاشتن دست در زیر چانه خود در هنگام روز خودداری کنید 

از-گذاشتن-دست-در-زیر-چانه-خود-در-هنگام-روز-خودداری-کنید

بسیاری از مردم در هنگام کار یا مطالعه طولانی مدت در طول روز، دست خود را زیر چانه قرار می‌دهند که شایع‌ترین نتیجه آن ایجاد وضعیت بدنی نامناسب است. هنگامی که روی میز خود به سمت جلو خم می‌شوید و سر خود را روی دست خود قرار می‌دهید باعث وارد آمدن فشار مستمر روی یک طرف فک شما می‌شود. این فشار به تدریج دندان‌ها را به سمت داخل هل می‌دهد و در نتیجه دندان‌ها در یک سمت صورت نامرتب و به هم ریخته می‌شوند. برای کمک به پیشگیری از بروز این عارضه، سعی کنید وضعیت بدنی خود را اصلاح کنید و به جای این که کمر خود را خم کنید، صاف بنشینید. تراز کردن قسمت پایین بدن باعث می‌شود که وضعیت بدنی در قسمت فوقانی بدن بهبود یافته و از خستگی گردن و نیاز به استراحت دادن آن با قرار دادن صورت روی دست جلوگیری می‌شود.

 مکیدن انگشت شصت و تثبیت‌های دهانی دیگر را متوقف کنید

مکیدن-انگشت-شصت-و-تثبیت‌های-دهانی-دیگر-را-متوقف-کنید

این کار علاوه بر این که باعث فشار مستمر بر دندان و نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود. با فشار دهان به سمت خارج نیز بر دندان‌ها اثر می‌گذارد. این کار در کودکانی که به میزان زیادی انگشت شصت خود را می‌مکند بسیار شایع است، به هر حال، بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان نیز این عادت را دارند که باعث فشار بیرونی می‌شود. استفاده از نی، جویدن نوک مداد و حباب درست کردن با آدامس، فشاری مانند مکیدن انگشت شصت بر دندان‌ها وارد کرده و باعث نامرتب شدن دندان‌ها می‌شوند. سعی کنید هر عادتی که باعث فشار آمدن به دندان‌های شما می‌شود را ترک کنید. اگر شما نمی‌توانید استفاده از نی را ترک کنید، حداقل نی را به گونه‌ای در دهان خود قرار دهید که پشت دهان شما قرار گیرد و باعث وارد آمدن فشار به دندان‌ها نشود.

 فاصله‌های بین دندانی و فواصل ناشی از افتادن دندان‌ها را پر کنید 

 فاصله‌های-بین-دندانی-و-فواصل-ناشی-از-افتادن-دندان‌ها-را-پر-کنید

 با این که افتادن دندان در کودکان عادی است و فضا را برای رشد دندان‌های دائمی فراهم می‌کنید اما افتادن دندان‌های دائمی در بزرگسالی باعث بروز مشکلاتی نظیر نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود. بزرگسالان ممکن است دندان خود را به دلیل کشیدن آن، مشکلات دندانی، آسیب‌دیدگی یا عدم رشد دندان دائمی پس از افتادن دندان‌های شیری از دست بدهند. فاصله دندانی که به دلیل افتادن یک دندان ایجاد می‌شود فشار بیشتری بر دندان‌های موجود وارد می‌کند زیرا در هنگام جویدن، توزیع نیرو نامتعادل خواهد بود. این می‌تواند باعث جابجایی دندان‌ها و نامرتب شدن آنها شود. بستن فاصله بین دندان‌ها با استفاده از بریس‌ها، بریج‌های دندانی، ایمپلنت‌ها دندانی یا دندان‌های مصنوعی جزئی باعث می‌شود که دندان‌های موجود جابجا نشده و نامرتب و کج نشوند. حرکت دندان‌های موجود به سمت فواصل موجود به دلیل یک فرایند طبیعی به نام مزیالیزاسیون اتفاق می‌افتد که بدان معنا است که دندان‌ها تمایل دارند به سمت جلو حرکت کنند.

آیا دندان عقل خود را در زمانش کشیده‌اید؟

آیا-دندان-عقل-خود-را-در-زمانش-کشیده‌اید

در حالی که برخی تحقیقات نشان می‌دهد، درآمدن دندان‌ها عقل به جای کشیدن آنها باعث نامرتب شدن دندان‌ها نمی‌شود. البته این برای همه صادق نیست. اگر دندان عقل شما در محل متفاوتی رشد کرد یا دندان‌های شما در حال حاضر نامرتب هستند، دندان‌های عقل می‌توانند به سرعت باعث جابجا شدن زیاد دندان‌ها شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک و عکس‌برداری از دهان و فک به وسیله اشعه ایکس می‌تواند احتمال بروز این عارضه را نمایان کند و شما باید در صورت تأیید دندانپزشک، دندان عقل خود را بکشید. کشیدن دندان عقل دردناک بوده و ممکن است باعث بروز عفونت و ایجاد اشکال در جویدن شود و احتمالاً باعث نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود.

 مشخص کنید که چه چیزی را در مورد دندان‌های خود دوست ندارید

مشخص-کنید-که-چه-چیزی-را-در-مورد-دندان‌های-خود-دوست-ندارید

مشخص کردن این که چه چیزی را دوست دارید در دهان خود تغییر دهید از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین اهداف خود را به طور دقیق برای متخصص ارتودنسی تبیین کنید. برخی روش‌های درمانی فقط می‌توانند برخی مشکلات دندانی را برطرف کنند بنابراین مشخص کردن دقیق این که می‌خواهید دندان‌های شما چگونه به نظر برسند یک نکته کلیدی است.

در مورد متخصص ارتودنسی دارای برد تخصصی در منطقه محل سکونت خود تحقیق کنید

در-مورد-متخصص-ارتودنسی-دارای-برد-تخصصی-در-منطقه-محل-سکونت-خود-تحقیق-کنید

دندانپزشک و متخصص ارتودنسی با هم تفاوت دارند: متخصص ارتودنسی علاوه بر دندانپزشکی در مورد پیچیدگی‌های رشد دندان و شکل‌گیری صورت نیز آموزش می‌بیند. برای تعیین برنامه درمانی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید نه به یک دندانپزشک. همچنین متخصص ارتودنسی باید دارای برد تخصصی باشد زیرا این نشان‌دهنده این است که وی در بالاترین سطوح در مورد روش‌های جامع درمانی آموزش دیده است. در موارد پیچیده، یک متخصص ارتودنسی به کمک جراح دهان و دندان یا جراح فک و صورت نیاز دارد تا بتواند برنامه درمانی را به طور کامل به انجام برساند.

 راه‌های دیگر را نیز بررسی کنید

راه‌های-دیگر-را-نیز-بررسی-کنید

توصیه می‌شود که قبل از شروع برنامه درمانی، دو یا سه روش دیگر را نیز بررسی کنید به خصوص اگر به شما توصیه شده که دندان‌ها خود را بکشید یا در مواردی که درمان پیچیده به نظر می‌رسد. بسیاری از متخصصین ارتودنسی حتی زمانی که می‌توان از روش‌های دیگر بهره گرفت، استفاده از بریس‌ها را توصیه می‌کنند اما متخصصین بر این عقیده‌اند که معمولاً همیشه یک راه وجود ندارد. مراجعه با چند متخصص ارتودنسی به یافتن راحت‌ترین راه کمک می‌کند.

تصمیم‌گیری در مورد متخصص ارتودنسی و انجام عمل‌های اولیه 

تصمیم‌گیری-در-مورد-متخصص-ارتودنسی-و-انجام-عمل‌های-اولیه

زمانی که متخصص ارتودنسی خود را انتخاب کردید به وی اعتماد کنید، یک قرار ملاقات برای مشاوره رزرو کنید. در این جلسه، متخصص ارتودنسی از دهان شما قالب‌گیری می‌کند و از صورت و فک شما به وسیله اشعه ایکس یک عکس پانورامیک می‌گیرد. با استفاده از قالب و عکس گرفته شده به وسیله اشعه ایکس، وی قادر به تعیین دقیق نیازهای شما برای ترمیم لبخند شما بوده و جزئیات روش‌های مختلف درمانی را برای شما توضیح خواهد داد. با استفاده از این اطلاعات، شما می‌توانید ملاحظات خود را نیز در نظر گرفته و بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی را انتخاب کنید.

 استفاده از الاینرهای شفاف و نامرئی 

استفاده-از-الاینرهای-شفاف-و-نامرئی

الاینرهای شفاف یک سری نگهدارنده یا ریتینرهای شفاف و سفارشی شده هستند که روی دندان‌ها قرار داده شده و به تدریج آنها را مرتب می‌کنند. از آنجا که دهان کودکان هنوز در حال رشد است، الاینرهای شفاف برای بزرگسالان و نوجوانانی که دهان آنها تغییر نمی‌کند مناسب است. این روش درمانی معمولاً برای بیمارانی که دندان‌های آنها به طور خفیف تا متوسط نامرتب بوده یا مشکلات فاصله بین دندانی دارند مناسب بوده و برای افراد مبتلا به اندربایت، آور بایت یا مشکلات پیچیده‌تر نمی‌توان از این روش‌ها کمک گرفت. معمولاً درمان با استفاده از الاینرها 10 تا 24 ماه طول می‌کشد. برخی ملاحظات دیگر در مورد این روش درمانی عبارتند از:

 • یکی از مزیت‌های الاینرهای شفاف این است که می‌توان آنها را درآورد که در این صورت تمیز کردن آنها و رعایت بهداشت دهان و دندان را ساده‌تر می‌کند.
 • یکی دیگر از مزایای این الاینرها این است که کمتر از بریس‌های معمولی جلب توجه می‌کنند. اگر شما ظاهر بریس‌های معمولی را دوست ندارید، این الاینرها می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند.
 • بیمارانی که می‌خواهند از الاینرهای شفاف استفاده کنند باید نسبت به استفاده مرتب از آنها متعهد باشند. اگر این الاینرها به اندازه کافی روی دندان‌ها قرار نگیرند باعث طولانی شدن روند درمان می‌شود.

 در مورد بریس‌های لینگوآل سؤال کنید

در-مورد-بریس‌های-لینگوآل-سؤال-کنید

بریس‌های لینگوال مشابه بریس‌های معمولی هستند با این تفاوت که پشت دندان نصب می‌شوند. در این بریس‌ها از سیستم مشابه شامل سیم‌ها که به تدریج سفت می‌شوند و صاف کننده‌های دندان استفاده می‌شود و معمولاً از 6 تا 24 ماه به طور دائمی در دهان قرار می‌گیرند که مدت زمان آن به شدت وضعیت بیمار بستگی دارد. این روش درمانی برای افراد 10 سال به بالا مناسب است که مشکلات متوسط تا شدید در فاصله بین دندانی دارند. این بریس‌ها همانند الاینرهای شفاف یک روش درمانی عالی برای افرادی هستند که به دنبال روش‌های مخفی هستند زیر بریس‌های لینگوآل را به سختی می‌توان در دهان مشاهده کرد. این بریس‌ها به مراتب نسبت به بریس‌های معمولی گران‌تر هستند و هزینه آنها به شدت مشکل و طول دوره درمان بستگی دارد. سعی کنید موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

 • یکی از دلایل گران‌تر بودن این بریس‌های این است که جنس آنها از طلا است که با شکل داخلی دندان سازگاری بالایی دارد.
 • در شروع دوره درمان، استفاده از آنها ناراحت‌کننده است و با گذشت زمان شما به آنها عادت می‌کنید. در بسیاری از افراد، تماس براکت ها با زبان باعث تحریک و سوزش می‌شود.
 • اختلالات گفتاری موقتی و نوک زبانی حرف زدن در هنگام استفاده از بریس‌ها لینگوآل عادی است.

 از توسعه‌دهنده یا اکسپندرهای کام استفاده کنید 

در-مورد-بریس‌های-لینگوآل-سؤال-کنید

این روش به عنوان توسعه سریع فک یا اکسپندر ارتودنسی، نیز شناخته می‌شود. اکسپندر کام برای پهن‌تر کردن فک بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دندان‌های بالا و پایین بهتر روی هم جفت شوند. این تجهیزات شامل پیچ‌هایی است که با باندهایی به دندان متصل شده و زمانی که با ابزار مخصوص چرخانده می‌شوند، فک بالا توسعه پیدا می‌کند. این پهن شدن باعث ایجاد فضا برای دندان‌های شده تا به طور طبیعی به محل درست خود انتقال یافته و نامرتب بودن دندان‌ها اصلاح شود. این تجهیزات برای کودکان و نوجوانانی که سن آنها کمتر از 15 سال است مناسب است زیرا استخوان‌های فک بالای آنها هنوز قابل انعطاف است. به یاد داشته باشید که:

 • زمانی که توسعه یافتن کام تمام شده، اکسپندر تا مدت 3 ماه در دهان باقی می‌ماند تا دندان‌ها و کام تثبیت شوند (به دلیل ساختار ضعیف استخوانی پس از گسترش فک)
 • در زمان استفاده از اکسپندرهای کام باید به طور مکرر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید زیرا او ابزار مخصوص برای باز کردن اکسپندر جهت توسعه بیشتر کام را دارد.
 • استفاده از این تجهیزات ممکن است بسیار دردناک بوده و در برخی موارد ممکن است باعث ایجاد اختلالات موقتی گفتار و تحریک دهان شود.

 یک ریتینر انتخاب کنید

یک-ریتینر-انتخاب-کنید

ریتینرها ممکن است ثابت یا متحرک باشند و برای قوس دهانی بالا یا پایین ساخته شده‌اند تا دندان‌ها را صاف و مرتب کنند. معمولاً ریتینرها برای حفظ موقعیت دندان‌های پس از اتمام درمان به وسیله بریس‌ها یا الاینرهای نامرئی به کار برده می‌شوند. به هر حال، ریتینرها برای ترمیم نامرتب بودن‌های جزئی دندان‌ها در هر سنی نیز ممکن است استفاده شوند.

 • ریتینرهای ثابت به پشت دندان می‌چسبند و در دهان پیدا نیستند
 • ریتینرهای متحرک به راحتی تمیز می‌شوند و به حفظ بهداشت دهان و دندان کمک می‌کنند.

 ونیرهای دندانی را انتخاب کنید 

ونیرهای-دندانی-را-انتخاب-کنید

به این ونیرها، ونیرهای پورسیلینی یا لامینر نیز گفته می‌شود که از یک کلاه پورسیلینی ساخته شده‌اند که روی دندان‌های موجود قرار داده می‌شود. این ونیریها برای بیمارانی که فاصله بین دندانی، شکستگی دندانی، دندان کج یا تغییر رنگ یافته دارند مناسب است. متخصص ارتودنسی یک لایه نازک از روی مینای دندان برمی‌دارد و سپس ونیزها را با استفاده از رزین روی دندان قرار می‌دهد. این فرایند معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود و نتایج حاصل از آن را می‌توان بلافاصله مشاهده کرد.

 • ونیرها بسیار گران هستند، معمولاً هزینه آنها برای هر دندان 500 تا 1300 دلار است.
 • این روش درمانی به ندرت برای افراد غیر بزرگسال مورد استفاده قرار می‌گریند زیرا شکل صورت غالباً تعیین کننده سایز ونیرها است و کودکان و نوجوانان هنوز در حال رشد هستند.

 در مورد کانتورینگ دندانی اطلاعات کسب کنید

کانتورینگ دندانی به شکل‌دهی دوباره دندان‌های اشاره دارد که برای بازیابی شکل دندان با استفاده از رزین‌های همرنگ دندان یا برداشتن قسمتی از مینای دندان انجام می‌شود. معمولاً این کار فقط برای بیماران بزرگسال انجام می‌شود زیرا باعث شکل‌دهی دائمی به دندان‌ها می‌شود که برای کودکان در حال رشد مناسب نیست. از آنجا که این روش، پر کردن جزئی دندان‌ها است فقط برای دندان‌های کوتاه یا دندان‌هایی که شکستگی‌ها، ترک‌خوردگی‌ها یا نامرتبی‌های جزئی دارند به کار برده می‌شود. همچنین به یاد داشته باشید که کانتورینگ با رزین کامپوزیتی اثری دائمی نداشته و ممکن است نیاز به شکل‌دهی دوباره داشته باشد.

 تجهیزات هربست را نیز مورد توجه قرار دهید

تجهیزات-هربست-را-نیز-مورد-توجه-قرار-دهید

این تجهیزات با ترمیم ناهنجاری‌های فک به مرتب شدن دندان‌ها کمک می‌کنند. این تجهیز شامل یک بسط فلزی است که به دندان‌های آسیا در فک پایین و در جهت جلو متصل شده و به اصلاح بایت کمک می‌کند. با این کار فک‌های بالا و پایین با هم جفت شده و دندان‌ها مرتب می‌شوند.

 • شما باید از این تجهیز به مدت یک سال استفاده کنید تا فک پایین شما به محل درست خود منتقل شود
 • این تجهیزات مخفی نیستند و برای دست‌یابی به نتایج مطلوب نیاز به زمان دارند.

از هدگیر استفاده کنید 

از-هدگیر-استفاده-کنید

یک تجهیز دیگر که برای مرتب کردن دندان‌ها به کار برده می‌شود، هدگیر است. این تجهیز به دندان‌ها و فک بالا فشار وارد کرده و به جابجایی فک و دندان‌های در موقعیت صحیحشان کمک می‌کند.

 • شما باید هر روز به تعداد ساعت معین از هدگیر برای دست‌یابی به نتایج مطلوب استفاده کنید.

 باندینگ های کامپوزیتی را مورد توجه قرار دهید 

باندینگ-های-کامپوزیتی-را-مورد-توجه-قرار-دهید

در این روش درمانی، موارد رزینی همرنگ دندان به کار برده می‌شود که به آنها شکل داده شده و با استفاده از چسب به دندان‌ها متصل می‌شوند. با این کار ظاهر دندان‌ها صاف و مرتب می‌شود. این روش درمانی برای اصلاح جزئی و موقتی نقص‌های دندانی به کار برده می‌شود. احتمال تغییر رنگ و لکه‌دار شدن دندان‌ها در این روش وجود دارد.

 لیفت لثه انجام دهید

لیفت-لثه-انجام-دهیداین روش درمانی به میزان چشمگیری لبخند شما را بهبود می‌دهد. در این روش درمانی، لثه بالا برده شده و تراشیده می‌شود تا دندان‌ها بیشتر نمایان شوند. اگر شما دندان کافی ندارید، لثه شما برهنه شده یا خط لثه شما تقارن ندارد می‌توانید انجام عمل لیفت لثه را مورد نظر قرار دهید. این روش درمانی برای همه افراد مناسب نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *