تشخیص نیاز به ارتودنسی دندان با بررسی چند علامت ساده

تشخیص-نیاز-به-ارتودنسی-دندان-با-بررسی-چند-علامت--ساده

ردیف مرتب دندان‌های سپید و درخشان نماد سلامت و زیبایی است. البته اگر دندان‌ها به طور طبیعی مرتب نباشد، می‌توان دندان‌ها را برای افزایش زیبایی یا رفع مشکلات دهان و دندان ارتودنسی کرد. اما چطور می‌توان متوجه شد که چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارد. و اگر ارتودنسی لازم باشد، چه اقدامی باید انجام داد؟ اگر می‌خواهید جواب این سوالات را بدانید، در ادامه با ما همراه باشید.

ارتودنسی و سیم‌کشی کردن دندان‌ها تقریباً برای هر فردی ایمن است، هرچند شاید گاهی ناراحت کننده باشد. البته چون ارتودنسی با خطراتی نیز همراه است، بهتر است برای دریافت اطلاعات بیشتر با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مشورت کنید. برخی بیماران پس از ارتودنسی با کوتاه شدن ریشه‌های دندان مواجه می‌شوند. هرچند این مورد تقریباً هیچ‌گاه مشکل‌ساز نمی‌شود، اما گاهی باعث لق شدن دندان‌ها می‌شود. اگر دندان‌ها قبل از ارتودنسی، برای مثال در اثر وارد شدن ضربه و حین تصادف، آسیب دیده باشد، حرکت کردن دندان در طول درمان ارتودنسی تغییررنگ دندان یا تحریک شدن عصب دندان را در پی خواهد داشت. اگر توصیه‌های متخصص ارتودنسی را رعایت نکنید، ارتودنسی تاثیر لازم را به جا نخواهد گذاشت و دندان‌ها پس از اتمام درمان و باز کردن بریس، دوباره نامرتب نمی شود.

پزشک قبل از انجام ارتودنسی شما را ازمزایا و عوارض درمان ارتودنسی دندان هایتان آگاه می سازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های ما تماس حاصل فرمایید.

چه دندان‌هایی نیاز به ارتودنسی دارد؟


با در نظر گرفتن چند نکته ساده می‌توانید تشخیص دهید که آیا دندان‌هایتان نیاز به ارتودنسی دارد یا خیر.

آیا دندان‌هایتان کج و نامرتب یا شلوغ و به‌هم فشرده است؟

کج و نامرتب بودن دندان‌ها در اصطلاح مال اکلوژن گفته می‌شود و از نشانه‌های هشدار آن می‌توان به کج بودن دندان‌ها، روی هم قرار گرفتن دندان‌ها و جلوتر بودن  بعضی دندان‌ها نسبت به دندان‌های کناری اشاره کرد. شلوغی و به هم فشردگی دندان‌ها شایع‌ترین مشکلی است که با ارتودنسی اصلاح می‌شود.

برای بررسی به هم فشردگی دندان‌ها کافی است که از نخ دندان استفاده کنید. اگر نمی‌توانید نخ دندان را به راحتی بین دندان‌ها بلغزانید، احتمالاً دندان‌هایتان بیش از حد به هم نزدیک است.

آشنایی با عوارض مال اکلوژن

آشنایی-با-عوارض-مال-اکلوژن

اگر دندان‌ها به هم فشرده و بیش از حد به هم نزدیک باشد، دندانپزشک نمی‌تواند آنها را به خوبی جرم‌گیری کند. انباشته شدن پلاک روی دندان‌ها باعث ساییدگی غیرعادی مینای دندان، پوسیدگی دندان و بیماری لثه می‌شود. بیماری لثه یکی از عامل‌های اصلی التهاب و عفونت لثه است. به هم فشرده بودن دندان‌ها احتمال ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد.

عامل‌های بسیاری موجب به هم فشردگی و نامرتب شدن دندان‌ها می‌شود. استخوان‌های فک برخی افراد کوچکتر از آن است که بتواند تمام دندان‌ها را به خوبی در خود جای دهد، در نتیجه دندان‌ها جابجا می‌شود و بیش از حد به هم نزدیک می‌شود. کوچک بودن استخوان‌ها معمولاً ارثی است، یعنی این که ما فرم فک بالا را از یکی از والدین و فرم فک پایین را از والد دیگر به ارث می‌بریم. درآمدن دندان عقل گاهی اوقات باعث کج و به هم فشرده شدن دندان‌های پیشین می‌شود، چون ریشه‌ها و قدرت استخوان‌های دندان‌های جلویی کمتر از دندان‌های عقب دهان است.

آیا دندان‌هایتان بیش از حد فاصله‌دار است؟

دندان‌هایتان-بیش-از-حد-فاصله‌دار-است

شلوغی و به هم فشردگی دندان‌ها تنها مشکلی نیست که نیاز به ارتودنسی دارد. کوچک بودن دندان‌ها، دندان غائب یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها عملکرد بایت و فک را مختل می‌کند. فاصله‌دار بودن دندان‌ها یکی از مشکلات شایعی است که با ارتودنسی اصلاح می‌شود.

بررسی بایت و شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها

بررسی-بایت-و-شیوه-روی-هم-قرار-گرفتن-دندان‌ها

زمانی که دهان را می‌بندید، دندان‌ها باید روی هم قرار بگیرد. اگر بین دندان‌های بالا و پایین فاصله وجود داشته باشد، یا دندان‌های بالا یا پایین بسیار جلوتر از دندان‌های فک مقابل قرار بگیرد، اختلال بایت دارید و برای اصلاح آن باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

  • اگر  زمانی که دهان را می‌بندید، دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین باشد و  بیش از نیمی از سطح دندان‌های پایین را بپوشاند، اختلال اوربایت وجود دارد.
  • اگر هنگامی که دهان را می‌بندید، دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا باشد، اختلال آندربایت وجود دارد.

نوع دیگری از اختلال بایت نیز وجود دارد که در آن دندان‌های پیشین پایین با دندان‌های پیشین بالا تماس ندارد و فاصله ساجیتالی بین آنها دیده می‌شود، این اختلال اورجت نامیده می‌شود. اگر دندان‌های بالا به نحو نامناسبی داخل دندان‌های پایین قرار بگیرد، با اختلال کراس بایت مواجهیم که اگر درمان نشود، باعث عدم تقارن صورت خواهد شد.

آشنایی با عوارض اختلالات بایت

آشنایی-با-عوارض-اختلالات-بایت

در صورت وجود ناهنجاری بایت، احتمال جمع شدن پلاک و گیر کردن ذرات غذا بین دندان‌ها افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. همچنین جمع شدن پلاک و ذرات غذا زمینه را برای ابتلا به بیماری لثه، عفونت و التهاب لثه، آبسه دندان و حتی از دست دادن فراهم می‌کند. مسواک زدن و جرم‌گیری دندان‌های نامرتب دشوارتر است و معمولاً کامل انجام نمی‌شود.

  • ناهنجاری بایت جویدن را برای بیمار دشوار می‌کند، که به نوبه خود باعث احساس درد در فک و حتی مشکلات گوارشی می‌شود.
  • انحراف فک و روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها موجب گرفتگی و انقباض عضلات می‌شود که سردردهای مکرر را به دنبال دارد.
  • اوربایت شدید باعث می‌شود که دندان‌های قدامی بالا به بافت لثه سقف دهان آسیب بزند و جویدن دردناک شود.

تعیین گیر غذایی بین دندان‌ها

تعیین-گیر-غذایی-بین-دندان‌ه

گیر کردن غذا بین دندان‌ها محیط مساعدی را برای رشد باکتری‌هایی ایجاد می‌کند که عامل بیماری لثه و پوسیدگی دندان هستند. ارتودنسی مشکل فاصله بین دندانی یا پاکت‌ها را حل می‌کند تا دیگر محلی برای گیر کردن ذرات غذا و جمع شدن باکتری‌ها وجود نداشته باشد.

دهان بدبو

دهان-بدبو

بدبو بودن مکرر یا دائمی دهان، حتی پس از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان نشانه گیر کردن باکتری‌ها بین دندان‌های کج و به هم فشرده است. همچنین بوی بد دهان علامت وجود پاکت‌هایی است که باعث عفونت لثه‌ها شده است.

بررسی شیوه گفتار

بررسی-شیوه-گفتار

نوک زبانی حرف زدن می‌تواند علامت مال اکلوژن یا نامرتب بودن دندان‌ها باشد. در این شرایط پس از آن که دندان‌ها و فک‌ها با انجام ارتودنسی مرتب شد، مشکلات گفتاری نیز از  بین می‌رود.

درد فک مداوم

درد-فک-مداوم

انحراف فک فشار شدیدی را به مفاصل فکی ـ گیجگاهی وارد می‌کند؛ این مفصل‌ها فک را به سر متصل می‌کنند. اگر دائماً در این ناحیه احساس درد و ناراحتی دارید، احتمالاً لازم است که انحراف فک و ناهنجاری بایت را به کمک ارتودنسی برطرف کنید تا تنش نابرابر روی مفصل فکی ـ گیجگاهی از بین برود.

چرا می‌خواهید دندان‌هایتان را ارتودنسی کنید؟

چرا-می‌خواهید-دندان‌هایتان-را-ارتودنسی-کنید

دلایل بسیاری برای انجام ارتودنسی وجود دارد. برخی افراد صرفاً برای داشتن دندان‌هایی زیباتر تصمیم به ارتودنسی می‌گیرند. بسیاری دندان‌های سپید و مرتب را علامت سلامتی و زیبایی می‌دانند و داشتن لبخندی زیبا با دندان‌های مرواریدگون را برای پیشرفت روابط خود ضروری به شمار می‌آورند. البته ارتودنسی دلایل پزشکی نیز دارد.

ناهنجاری بایت و مال اکلوژن (کج و یا به هم فشردگی دندان‌ها) متداول‌ترین علت ارتودنسی دندان‌ها است.

آیا آماده زندگی کردن با دندان‌های سیم‌کشی شده هستید؟

آیا-آماده-زندگی-کردن-با-دندان‌های-سیم‌کشی-شده-هستید

ارتودنسی دندان‌ها بزرگسالان به طور متوسط ۲۰ ـ ۱۲ ماه زمان می‌برد. دندان‌های اکثر کودکان و نوجوانان باید حدود دو سال سیم‌کشی باشد. همچنین پس از اتمام ارتودنسی لازم است که چند ماه از پلاک ریتینر (نگهدارنده) استفاده شود. اگر متقاضی ارتودنسی صبور و مصمم نباشد، تحمل کردن این زمان طولانی برایش دشوار خواهد بود. بنابراین ابتدا مطمئن شوید که آماده یک درمان درازمدت هستید.

از یاد نبرید که درمان ارتودنسی بزرگسالان معمولاً طولانی‌تر از خردسالان و نوجوانان است.

به علاوه چون رشد استخوان‌های صورت بزرگسالان متوقف شده و غلظت مواد معدنی در استخوان‌ها در گذر سالیان کاهش یافته است، بعضی مشکلات بزرگسالان، مانند آپنه یا وقفه تنفسی در خواب، با ارتودنسی درمان نمی‌شود.

با دوستانی که ارتودنسی کرده‌اند، مشورت کنید

با-دوستانی-که-ارتودنسی-کرده‌اند،-مشورت-کنید

این توصیه به ویژه برای بزرگسالانی مفید است که تا به حال ارتودنسی نکرده‌اند. آشنا شدن با مراحل ارتودنسی از زبان دوستی که این درمان را تجربه کرده است، کمک می‌کند که تصمیم مناسبی بگیرید.

درباره وضعیت دندان‌هایتان با دندانپزشک مشورت کنید

درباره-وضعیت-دندان‌هایتان-با-دندانپزشک-مشورت-کنید

هرچند تخصص دندانپزشک با ارتودنتیست متفاوت است، اما مسلماً دندانپزشک می‌تواند راهنمایی‌های ارزشمندی را برای شروع درمان ارائه دهد. دندانپزشک ضرورت انجام ارتودنسی را پس از معاینه دندان‌ها و فک‌ها بررسی می‌کند. همچنین دندانپزشک می‌تواند شما را به متخصص ارتودنسی مطمئنی معرفی کند یا درمان‌های لازم، مانند پر کردن و کشیدن دندان یا اصلاح مشکلات دهان و دندان را پیش از شروع ارتودنسی انجام دهد.

درباره مناسب بودن ونیر با دندانپزشک مشورت کنید

درباره-مناسب-بودن-ونیر-با-دندانپزشک-مشورت-کنید

اگر نامرتب بودن دندان‌هایتان به اندازه‌ای نیست که نیاز به ارتودنسی داشته باشید، می‌توانید ونیر را برای داشتن لبخندی زیبا امتحان کنید. ونیر ورقه سرامیکی نازکی است که به جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود تا دندان‌ها زیباتر شود. به علاوه ونیر به سرعت دندان‌ها را سپید و مرتب می‌کند و لبخندی بی‌نقص را ظرف مدت کوتاهی روی لب‌هایتان می‌نشاند.

آشنایی با روش‌های مختلف ارتودنسی

آشنایی-با-روش‌های-مختلف-ارتودنسی

روزگار هدگیر و سیم کشی‌های فلزی ترسناک سپری شده است. امروزه می‌توانید با توجه به بودجه، وضعیت دندان‌ها و ترجیح خود از میان بریس‌ها و تجهیزات ارتودنسی مختلف، نوع مناسب را انتخاب کنید. بریس فلزی استاندارد معمولاً ارزان‌ترین و در عین حال کارآمدترین نوع بریس است. بااین حال تحمل این سیم‌کشی فلزی برای بسیاری دشوار و خجالت‌آور است.

بریس سرامیکی شفاف، مانند بریس فلزی جلوی دندان‌ها قرار داده می‌شود، اما به اندازه نوع فلزی جلب توجه نمی‌کند. تاثیرگذاری بریس سرامیکی اندکی کمتر از بریس فلزی است و در برابر لک شدن و شکستن آسیب‌پذیرتر است. به علاوه بریس سرامیکی گران‌تر از بریس فلزی است.

بریس نامرئی کاملاً با بریس‌های قدیمی تفاوت دارد. اینویزیلاین متداول‌ترین نوع بریس نامرئی است. در روش اینویزیلاین از مجموعه‌ای از پلاک‌های سفارشی استفاده می‌شود که به تدریج دندان‌ها را حرکت می‌دهند و مرتب می‌کنند. چون لازم است که چند سری پلاک برای حرکت دادن تدریجی دندان‌ها ساخته شود، بریس اینویزیلاین گران‌ترین روش ارتودنسی است که محدودیت‌هایی نیز دارد و به دلیل اعمال کردن نوع متفاوتی از نیروها، به اندازه بریس‌های معمولی موثر نیست. از این گذشته ارتودنسی نامرئی راهکار مناسبی برای اصلاح ناهنجاری‌های بایت نیست.

مشاوره با متخصص ارتودنسی درباره رعایت بهداشت دهان و دندان

مشاوره-با-متخصص-ارتودنسی-درباره-رعایت-بهداشت-دهان-و-دندان

اگر تصمیم خود را برای انجام ارتودنسی و گرفته‌اید، باید در طول درمان بیشتر مراقب دندان‌هایتان باشید تا دچار بیماری لثه، پوسیدگی دندان و دیکلسیفیکاسیون نشوید و

باید بدانید که تمیز کردن و جرم‌گیری دندان‌ها در دوران ارتودنسی سخت‌تر می‌شود، به ویژه اگر براکت‌های فلزی یا سرامیکی شفاف روی دندان‌ها چسبانده شده باشد.

اعتماد به نفس و ارتودنسی

بحث زیبایی دندان هایتان بدیهی ترین موضوعی است که روی اعتماد به نفس شما تاثیر گذار است. اما نامرتبی دندان ها می تواند روی توانایی شما در غذا خوردن، صحبت کردن و حتی تنفس طبیعی تاثیر منفی بگذارد و باعث کاهش اعتماد به نفس شما حتی در روابط عاطفیتان شود. بسیاری از بیماران فقط زمانی متوجه اثر این موضوع روی اعتماد به نفسشان می شود که درمان ارتودنسی آنها کامل شده. خیلی از بیماران میگویند که بعد از ارتودنسی اعتماد به نفس بیشتری در موقعیت های اجتماعی دارند. با دوستان و همکاران راحت تر میخندند و صحبت میکنند. در عکس ها لبخندشان را پنهان نمیکنند و باورها و نظرانشان را راحت تر اظهار میکنند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است