علت و درمان نامرتبی، به هم ریختگی وشلوغی دندان ها

نامرتبی دندان‌ها به معنی ارتباط نامناسب بین فک بالا و پایین و یا بی‌نظمی و شلوغی دندان ها می‌باشد. نامرتبی دندان ها بسیار شایع است بطوری که بیشتر افراد تا حدودی آن را تجربه می‌کنند. این مشکل به نظر ناشی از ترکیب عوامل ژنتیکی و عادات نامناسب بهداشت دهان و دندان یا سایر عوامل در سال‌های اولیه است. نامرتبی و به هم ریختگی دندان کودکان و بزرگسالان اغلب نیاز به درمان توسط یک متخصص ارتودنسی دارد. متخصص می‌تواند این مشکلات را با استفاده از بریس‌های ثابت و متحرک اصلاح کند.

اگر دچار نوعی از نامرتبی دندان‌ها هستید، متخصصین ما در کلینیک ما در حین معاینه منظم دندان‌ها، مشکل شما را تشخیص می‌دهند و پس از آن درمان مناسب پیشنهاد می‌شود. در صورتی که نیاز به بریس‌های ثابت یا متحرک باشد، بهترین انواع بریس مورد بحث قرار می‌گیرند. اگر نامرتبی شدید باشد، ممکن است نیاز به سیم‌کشی، کشیدن دندان و جراحی باشد. پس از درمان، دندان‌های مرتب خواهید داشت و می‌توانید با اعتماد به نفس صحبت کنید، بخورید و لبخند بزنید. درمان ارتودنسی خود را به عقب نیندازید زیرا شما مستحق داشتن لبخندی زیبای می‌باشید.

برای کسب اطلاع از ساعات کار کلینیک و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با ما از طریق شماره‌های ما تماس حاصل نمایید.

انواع نامرتبی دندان‌ها


جلوآمدگی دندان‌های بالایی (اورجت)

جلوآمدگی دندان‌های بالایی زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی در بالا به طرف بیرون آمده باشند و حالتی تحت عنوان buck teeth ایجاد شود. این وضعیت می‌تواند در اثر کوچک بودن فک پایین، استفاده از پستانک یا مکیدن انگشتان ایجاد شود که گاهی اوقات دندان‌های جلویی را به طرف جلو فشار داده و موجب تغییر شکل سقف دهان می‌گردد.

فاصله بین دندان‌ها یا شلوغی دندان‌ها

فاصله بین دندانی یا شلوغی دندان‌ها در صورتی رخ می‌دهد که فضای بیش از حد زیاد یا کم برای دندان‌ها وجود داشته باشد. این مشکل باید اصلاح شود زیرا می‌تواند از بیرون آمدن صحیح دندان‌های دائمی جلوگیری کند. در حالی که فاصله بین دندانی ممکن است تنها یک مشکل زیبایی باشد، اما شلوغی دندان‌ها می‌تواند تمیز کردن آنها را دشوار کرده و موجب مشکلات بیشتر شود.

مطابق نبودن خط میدلاین دندان‌ها

مطابق نبودن خط میانی دندان‌ها زمانی ایجاد می‌شود که خط میانی جلویی دندان‌های بالا با خط میانی دندان‌های پایین مطابقت نداشته باشد. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که قسمت‌های عقبی نیش با هم تطابق نداشته باشند یا بطور مناسب روی هم قرار نگیرند که امکان دارد بر رشد فک و عملکرد صحیح دندان‌ها تاثیر بگذارد.

اوپن بایت

اگر دندان‌های آسیا بر روی هم قرار گیرند اما دندان‌های پایینی در جلو روی دندان‌های بالا نیفتند، این حالت اوپن بایت نامیده می‌شود. از آنجایی که یک بازشدگی در دهان ایجاد می‌شود، این وضعیت می‌تواند یک مشکل جدی باشد. این بازشدگی می‌تواند در یک طرف دهان یا هر دو طرف دهان وجود داشته باشد. جدا از غیر جذاب بودن، اوپن بایت می‌تواند موجب مشکلاتی در خوردن و صحبت کردن شده و باعث سایش بیش از حد دندان‌هایی شود که روی هم قرار نمی‌گیرند.

اوربایت

هنگامی که دندان‌های جلویی در بالا بیش از حد به پایین می‌آیند بطوری که بر روی دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند، حالت اوربایت ایجاد می‌شود. در بیشتر موارد شدید، این امر می‌تواند باعث شود که دندان‌های پایینی به سقف دهان برسند. مشکلات دیگری که می‌توانند در اثر اوربایت رخ دهند زخم شدن و فرسایش دندان‌های جلویی می‌باشد.

آندربایت

آندربایت زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های جلویی در پایین نسبت به دندان‌های بالا بیشتر جلو آمده باشند و موجب قرار گرفتن دندان‌هایی پایین بر روی دندان‌های بالا می‌شود. این امر می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در خوردن و ساییدگی غیر یکنواخت دندان‌های جلویی شود.

کراس بایت

اگر هر یک از دندان‌های بالایی بر روی دندان متناظر پایینی قرار نگیرد، وضعیت کراس‌بایت رخ می‌دهد. معمولاً در این شرایط دندان‌های بالایی به جای اینکه در قسمت خارجی دندان‌های پایینی قرار گیرند در داخل قرار می‌گیرند. این امر می‌تواند موجب سایش بیش از حد در برخی دندان‌ها یا احتمالاً رشد نامرتب فک شود.

دسته‌بندی نامرتبی دندان‌ها

کلاس یک

نامرتبی کلاس یک دندان‌ها زمانی رخ می‌دهد که دندان‌های آسیای پایینی به خوبی در جای خود قرار گرفته باشند اما به دلیل وجود فضای بیش از حد زیاد یا کم، فضای بین دندانی یا شلوغی ایجاد شده است. در موارد شدید، این وضعیت می‌تواند موجب مشکلات دیگری مانند کراس‌بایت، چرخش یا اورلپ شود.

کلاس دو

نامرتبی کلاس دو وضعیتی است که دندان‌های آسیای پایینی بر روی دندان‌های آسیای بالایی قرار می‌گیرد اما وضعیت قرارگیری آنها به شکلی است که به طرف گلو متمایل هستند و موجب عقب رفتن چانه می‌شود.

کلاس سه

نامرتبی کلاس سه وضعیتی است که دندان‌های آسیای پایینی به جلو آمده و بر روی دندان‌های متناظر بالایی قرار نمی‌گیرند. این مشکل می‌تواند موجب بیرون‌زدگی فک و دندان‌های جلویی شده و در نتیجه کراس‌بایت دندان‌های پایینی یا بالایی رخ دهد. در صورتی که مشکلی در دندان‌ها وجود داشته باشد، این وضعیت نامرتبی یا کجی دندان‌ها نامیده می‌شود. این مشکل را باید اصلاح کرد زیرا می‌تواند موجب مشکلات متعددی از جمله مشکل در خوردن، صحبت کردن و نیز ساییدگی بیش از حد برخی دندان‌ها شود. در صورتی که دندان‌هایتان دچار به هم ریختگی یا بی نظمی است به منظور درمان صحیح و اصولی به ما مراجعه نمایید.

دلیل نامرتبی دندان‌ها


دلیل اصلی نامرتبی و کجی دندان‌ها عوامل ارثی است. هرچند برخی عادات و مشکلات ممکن است ساختار فک را تغییر دهند و موجب به هم ریختگی دندان‌ها شوند از جمله:

  • استفاده طولانی مدت از شیشه شیر یا پستانک پس از سن سه سالگی
  • مکیدن انگشتان
  • ضربه به دندان‌ها
  • آسیب‌دیدگی فک
  • تومور در دهان یا فک

دلایل درمان نامرتبی دندان‌ها


نامرتبی شدید دندان‌ها ممکن است منجر به ناهماهنگی استخوان‌های پایین صورت شود. در موارد شدید‌تر، متخصص ارتودنسی همراه با متخصص فک و صورت کار می‌کند تا ساختار فک را تغییر دهد. هیچگاه برای درمان نامرتبی دندان‌ها دیر نمی‌باشد. هم برای کودکان و هم بزرگسالان روش‌های ارتودنسی کاملی برای مرتب کردن دندان‌ها وجود دارد و نتیجه‌ی آن ایجاد لبخندی یکنواخت و زیبا است. در ادامه برخی از دلایل اصلی درمان ارتودنسی برای نامرتبی دندان‌ها ارائه شده است.

  • کاهش خطر پوسیدگی دندان- نامرتبی دندان‌ها اغلب موجب ساییدگی غیر یکنواخت دندان‌ها می‌شود. سایش مداوم چند دندان خاص می‌تواند منجر به فرسایش و پوسیدگی آنها شود.
  • بهداشت بهتر دهان و دندان- نامرتبی دندان‌ها می‌تواند در اثر شلوغی بیش از حد دندان‌ها باشد. هنگامی که چندین دندان در یک فضای کوچک وجود داشته باشند، تمیز کردن موثر دندان‌ها و لثه‌ها دشوار می‌شود. در صورت مرتب شدن و صاف شدن دندان‌ها، تمیز کردن آنها نیز آسان‌تر می‌گردد.
  • سندرم مفصل گیجگاهی فکی- این سندرم در اثر نامرتبی دندان‌ها ایجاد می‌شود سردرد، درد صورت و دندان قروچه در هنگام خواب همگی در اثر فشار اضافه به مفصل گیجگاهی رخ می‌دهند. مرتب کردن دندان‌ها موجب کاهش فشار شده و این علائم را برطرف می‌کند.

درمان


نامرتبی دندان‌ها معمولاً با استفاده از بریس‌های دندانی اصلاح می‌شود. متخصص ارتودنسی پیش از تصمیم‌گیری درباره بهترین روش درمان از طریق تصویربرداری با اشعه ایکس، معاینات بصری و ایجاد تصویری از فک را انجام می‌دهد. در صورتی که بدیهی باشد که نامرتبی دندان‌ها ناشی از شلوغی دندان‌ها است، متخصص ارتودنسی ممکن است تصمیم بگیرد که کشیدن دندان تنها روش برای ایجاد فضای کافی به منظور مرتب کردن دندان‌ها است. هرچند در صورت آندربایت، کراس‌بایت یا اوربایت وسایل ارتودنسی مختلفی وجود دارند از جمله:

بریس‌های ثابت

بریس‌های ثابت متشکل از براکت‌های چسبیده شده به هر دندان و سیم‌کشی است که آنها را به هم متصل می‌کند. متخصص ارتودنسی سیم را بطور منظم تنظیم می‌کند یا تغییر می‌دهد تا دندان‌ها به شکل صحیح مرتب شوند. انواع مختلف بریس‌های ثابت عبارتند از: دیمون، لینگوال، فلزی و سرامیکی.

وسایل متحرک

بریس‌های دندانی متحرک بسیاری برای درمان نامرتبی دندان‌ها وجود دارند. نگهدارنده‌های ارتودنسی، هدگیر و وسیع‌کننده فک از متداول‌ترین انواع می‌باشند. نگهدارنده‌ها معمولاً برای نگه داشتن دندان‌ها در موقعیت مناسب در طول زمانی که استخوان فک در اطراف آنها رشد می‌کند، استفاده می‌شوند.

ارتودنسی نامرئی

این ترازکننده‌های دندانی متحرک بوده و با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نمی‌باشند. ارتودنسی نامرئی بسیار شبیه به بریس‌های دندانی ثابت عمل می‌کند اما از نظر زیبایی تاثیری بر لبخند نمی‌گذارد. تمام بیماران کاندیدهای مناسبی برای این روش نمی‌باشند.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است