موارد استفاده از روکش دندان و بریج در ارتودنسی چیست؟

موارد-استفاده-از-روکش-دندان-و-بریج-در-ارتودنسی-چیست؟

اگر روکشی از درمان دندانپزشکی قبلی دارید، اما اکنون تصمیم گرفته‌اید که دندان‌هایتان را صاف کنید، همچنان می‌توانید از بریس استفاده کنید. در مورد بریس‌های فلزی قدیمی، براکت‌ها با چسب‌های مختلف که با دندان‌های طبیعی مطابقت دارند، فقط به روکش‌ها متصل می‌شوند. گزینه‌ای عالی برای بیماران ارتودنسی که روکش دارند، اینویزیلاین است که شامل یک سری نگهدارنده پلاستیکی شفاف، و قابل جابجایی است که نیازی به چسب ندارد.
روکش‌ها می‌توانند در پایان درمان ارتودنسی برای تکمیل تغییر کلی دندان‌های شما مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، هنگامی که دندان‌ها با بریس صاف شدند، می‌توان روکش‌ها را برای پوشش دادن رنگ یا شکل دندان‌ها استفاده کرد. دندان‌ها می‌توانند با بریس و روکش به اندازه کافی صاف شوند تا غذا را برای عمل هضم به درستی بجوید، در حالی که همچنین ظاهر درخشان و شکل تیز یکنواختی به دندان‌ها می‌دهد.

برای رسیدن به یک تغییر واقعا موثر در لبخند، دندانپزشکان با استعداد به ابزارها و روش‌های متعددی متکی هستند. ابزار و روش‌هایی که استفاده می‌شوند بستگی به شرایط و کیفیت دندان‌های موجود و نحوه تاثیر آن‌ها بر لبخند شما دارند. صرف نظر از اینکه چرا از لبخند خود ناراضی هستید، می‌توانید مطمئن باشید که راه حل‌هایی وجود دارد. پزشک با گزینه‌هایی مانند روکش، بریج و بریس می‌تواند لبخند شما را از وضعیت نامطلوب به ظاهر چشمگیری تغییر دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های ما تماس حاصل فرمایید.

روکش، پل و بریس چیست؟


مانند بسیاری از افراد، ممکن است چیزی در مورد گزینه‌هایی مانند روکش، پل و بریس ندانید. در اینجا یک معرفی سریع آمده است:

روکش

روکش یک قطعه نازک از مواد- معمولا پرسلین - است که برای جایگزینی تمام بخش خارجی دندان تا پایین خط لثه طراحی شده است. روکش با استفاده از یک رزین حساس به نور خاص که با استفاده از نور درمانی محکم می‌شود، به طور دائمی به دندان‌های موجود، و طبیعی چسبانده می‌شود. روکش می‌تواند عملکرد اصلی دندان خراب را بازیابی کند و همچنین می‌تواند ظاهر آن را بازگرداند یا حتی بهبود بخشد.

روکش ممکن است برای اصلاح انواع معایب مورد استفاده قرار گیرد. اگر یک یا چند دندان دارید که هنوز وجود دارد اما دچار تغییر رنگ، پوسیدگی، یا مشکلات فاصله بین دندانی شده است، یک روکش خوب طراحی شده می‌تواند راه حل بهینه‌ای باشد. روکش‌ها ممکن است برای بازگرداندن قدرت و ظاهر دندان‌هایی که آسیب دیده‌اند، مورد استفاده قرار گیرند. روکش‌ها برای رفع مشکلاتی از قبیل ترک‌ها و شکستگی‌ها تا ناهمواری، روی دندان‌های طبیعی قرار می‌گیرند تا فورا ظاهر آن‌ها را بهبود بخشند.

پل دندانی

در حالی که روکش می‌تواند ظاهر و عملکرد دندان‌های موجود را بازگرداند، برای دندان‌هایی که تماما از دست رفته‌اند، یک راه حل مناسبی نمی‌باشد. هنگامی که یک یا چند دندان از دست رفته یا باید کشیده شوند، پل دندانی اغلب بهترین گزینه است.

پل‌های ثابت جایگزین دندان یا دندان‌هایی می‌شوند که به یک یا چند دیگر قابل استفاده نیستند. از پوسیدگی پیشرفته تا آسیب شدید، موارد زیادی هستند که می‌توانند دندان‌ها را از بین ببرند و نیاز به حذف آن‌ها را ایجاد کند. البته، گاهی اوقات، قبل از اینکه حتی به مطب دندانپزشک مراجعه کنید، دندان‌ها می‌افتند و یا از بین می‌روند.

همانطور که از نامش بر می‌آید، پل دندانی فاصله بین دندان‌های باقی مانده و دندان‌های از دست رفته را می‌بندد. این کار با استفاده از دندان‌های مجاور، و باقی مانده به عنوان تکیه گاه انجام می‌شود. بنابراین، دندان‌های باقی مانده اطراف، اغلب دندان‌های لنگری، یا دندان‌های پایه نامیده می‌شود.

برای پر کردن فاصله بین دندان‌های تکیه گاه، یک یا چند دندان کاذب در آزمایشگاه ساخته می‌شود. آن‌ها معمولا از پرسلین ساخته شده و به پونتی شناخته می‌شوند. پل‌های پرسپلینی مانند روکش‌ها، با استفاده از رزین حساس به نور، که با استفاده از نور درمانی محکم می‌شوند، در جای خود قرار می‌گیرند.

بریس

در حالی که روکش می‌تواند به اصلاح شکاف‌های کوچک و مشکلات جزئی در ناهماهنگی دندان‌ها کمک کند، این تمام چیزی است که می‌توانند انجام دهند. اگر دندان‌هایتان به شدت کج یا ناصاف باشند، یا اگر بایت ناهنجار مانند اندربایت یا اوربایت دارید، نگهدارنده یا بریس می‌توانند گزینه  مناسبی باشند.

بریس با استفاده از اعمال فشار ثابت روی دندان‌ها برای به آرامی حرکت دادن آن‌ها و تنظیم آن‌ها در طول زمان عمل می‌کند. این کار باعث می‌شود تا استخوان واقعی نیز تغییر شکل داشته باشد که منجر به لبخند جذاب تر و بایت موثرتر می‌شود. بریس شامل اجزای بسیاری از قبیل براکت‌ها، کش‌ها، فاصله اندازها، آرچ وایرها و گره‌ها می‌باشد.

طول زمانی که شما نیاز به استفاده از بریس دارید به عوامل مختلفی وابسته است. با این حال، اکثر افراد باید برای یک تا سه سال بریس داشته باشند. در طی آن زمان، باید برای تنظیم فنرها، سیم‌ها و کش‌ها به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. این تنظیمات اطمینان حاصل می‌کند که بریس‌ها به صورت مناسب دندان‌ها را حرکت می‌دهد.

چرا پل، روکش و بریس مهم هستند؟

روکش، پل و بریس از رویی مهم هستند، که ابزار بسیار موثری برای کمک به افراد در رسیدن به لبخند ایده آل شان می‌باشند. این درمان‌ها تنها برای بهبود زیبایی دندان‌ها مناسب نیستند. همچنین برای بهبود و یا بازگرداندن قابلیت‌های عملکردی دندان‌ها عمل می‌کنند.

دندانپزشکان زیبایی بدون استفاده از پل، روکش و بریس هیچ راه آسان و موثری برای بهبود دندان‌های افراد نخواهند داشت. تا زمانی که برای مشاوره اولیه برای تغییر لبخند خود مراجعه نکنید، نمی‌توانید پیش بینی کنید که کدام یک از این گزینه‌ها برای شما مناسب هستند.

روکش و بریس


داشتن دندان‌های صاف و یک لبخند زیبا چیزی است که شما می‌خواهید. سوال این است که "چه چیزی برای شما بهتر است ... روکش یا بریس"؟ برای این که بدانید چه نوع درمانی برای شما بهتر است، لازم از مزایا و معایب آنها قبل از تصمیم گیری خود آگاهی پیدا کنید.

مزایای روکش یا ونیر

 • زیبایی کافی - روکش‌های دندانی یا ونیرها از پرسلین ساخته شده‌اند، ماده ای که می‌تواند رنگ و ظاهر دندان واقعی را شبیه سازی کند. این روکش‌ها عالی هستند و در مواردی که دندان‌ها به علت لکه‌های داخلی دچار تغییر رنگ شده، یا لب پر و ترک خورده هستند، یا به شدت در اثر پوسیدگی شکسته شده‌اند، پر شدگی بزرگی دارند و یا پوسیده‌اند، مورد نیاز خواهند بود.
 • نتایج سریع – این روش‌ها می‌توانند برخی از نواقص جزئی لبخند شما را در یک یا چند قرار ملاقات برطرف کنند. این روش می‌تواند یک راه حل سریع برای مشکلات شما باشد.

 

معایب روکش و ونیر

 • حذف ساختار دندان - هر دندانی که نیاز به روکش یا ونیر داشته باشد باید قبل از اینکه روکش روی دندان‌ها چسبانده شود، آماده یا تراشیده شوند. از آنجا که این دندان‌ها هرگز همانند قبل نخواهند شد، آماده کردن دندان‌های سالمی که در شرایط مطلوب هستند صرفا به دلایل زیبایی، می‌تواند بسیار تهاجمی باشد.
 • مراقبت زیاد – مراقبت و نگه داری از روکش و ونیرها مهم‌تر است، زیرا هر گونه بیماری لثه یا پوسیدگی می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند و هنگامی که این مشکلات بروز می‌یابند، اغلب باید جایگزین شوند.
 • ناتوانی در اصلاح مشکلات بایت - روکش و وینر تنها می‌تواند مسائل بسیار جزئی را برطرف کند. روکش و ونير قادر نخواهند بود مشکلاتي نظير اوربایت، دیپ بایت، اندربایت، قوس باریک دهان و / يا کراس بايت را برطرف کنند.
 • هزینه - بسته به ناحیه و میزان پوشش بیمه، هر روکش و ونیر دندان می‌تواند هزینه بیشتری داشته باشد.
 • دوام - معمولا روکش و یا ونیرها، حتی با مراقبت خانگی عالی، ۱۰ تا ۱۵ سال داوم دارند. ممکن است گاه به گاه نیاز به جایگزینی داشته باشند. بایت نامناسب یا عادت دندان قروچه ممکن است باعث ایجاد ترک یا لب پر شدن پرسلین شوند.

 

مزایای درمان ارتودنسی

 • مراقبت جامع - درمان ارتودنسی یک درمان جامع است که تمام مشکلات را برطرف می‌کند تا در پایان درمان، دندان‌های صاف و با عملکرد درست داشته باشید.
 • دوام – بریس‌ها به طور موقت بر روی دندان‌های شما چسبانده می‌شوند، و دندان‌های شما در پایان درست به همان صورتی که قبل از درمان ارتودنسی بوده‌اند، خواهند بود. دندان‌های بسیار طبیعی شما می‌توانند برای همیشه دوام داشته باشند، اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت کنید. نیاز به نگرانی در مورد جایگزینی ترمیم‌ها نیست.
 • گزینه‌های متعددی دارید – بریس‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید انتخاب کنید تا با سبک زندگی خود شما مطابقت داشته باشد. بریس‌ها شامل بریس‌های فلزی قدیمی (با یا بدون رنگ) و بریس‌های شفاف و همچنین سیستم‌های الاینر شفاف (مانند اینویزیلاین) می‌باشند. همچنین، بریس‌های لینگوال (بریس‌هایی که در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند، به طوری که واقعا نامرئی هستند) برای بیمارن بزرگسالی ایده آل است که بسیار به مسائل زیبایی اهمیت می‌دهند.
 • هزینه - با وجود این که هزینه درمان ارتودنسی می‌تواند در ابتدا بالا باشد، معمولا هزینه یک باره است. هنگامی که نگهدارنده‌ها به درستی استفاده می‌شوند، بیمارانی که قبلا بریس داشته اند، به ندرت نیاز به استفاده مجدد از بریس خواهند داشت. فکر کنید هزینه درمان بریس را در طول عمر پخش کنید. این هزینه بسیار کمتر از روکش و ونیر است، که معمولا باید به صورت گاه به گاه جایگزین شوند.

 

معایب درمان ارتودنسی

 • عدم رضایت فوری - بسته به شدت مشکل، درمان ارتودنسی به طور متوسط ​​حدودا ۱۸-۲۴ ماه طول می‌کشد.
 • مراجعات متعدد - هر بيمار نياز به جلسات تنظيم ارتودنسي معمول هر ۴ تا ۸ هفته یک بار دارند.
 • ناراحتی موقت - هر بیمار تحت ارتودنسی زمانی که بریس‌ها برای اولین بار قرار می‌گیرند، یک دوره وفق پذیری را تجربه می‌کند. ناراحتی دندان‌ها و تغییر عادات غذا خوردن و صحبت کردن شکایت معمولی است، اما این مشکلات معمولا بعد از ۱-۲ هفته پس از قرار گرفتن بریس، از بین می‌روند.

هنگام در نظر گرفتن بهترین روش مناسب برای شما، لازم است از مزایا و معایب گزینه‌هایی که دارید، آگاه باشید. مهم است که سلامت و ثبات دراز مدت دندان‌هایتان را در نظر داشته باشید. روکش‌های دندانی و ونیرها گزینه خوبی برای کسانی هستند که مشکلات بسیار جزئی دارند و یا مشکلاتی مانند شکستگی و یا تغییر رنگ دندان‌ها دارند، که نمی‌توانند با درمان ارتودنسی برطرف شوند. با این حال، زمانی که مشکلات بیشتر از چرخش‌های جزیی یا فاصله بین دندانی است، درمان ارتودنسی جامع گزینه مناسب‌تری است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است