با انجام ارتودنسی می‌توان بسیاری از مشکلات مربوط به دندان را درمان کرد. افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند می‌توانند با انجام ارتودنسی به لبخندی که همیشه آرزوی آن را داشته‌اند دست یابند. انجام ارتودنسی همچنین برای افرادی که دندان‌های شلوغ  و یا جای خالی دارند مناسب است. مدت زمانی که فرد باید براکت‌های ارتودنسی را قرار دهد بستگی به شدت مشکلات دندان فرد دارد. به طور میانگین مدت زمان قرار دادن براکت‌های ارتودنسی برای درمان حدود یک تا سه سال است. زمانی که نهایتا درمان به پایان رسید و براکت‌های ارتودنسی برداشته شد، فرد باید چندین نکته در مورد اینکه با بیرون آوردن براکت‌ها باید منتظر چه مواردی باشد را بداند.

5 موردی که باید بعد از برداشتن براکت­‌های ارتودنسی بدانید


موردی-که-باید-بعد-از-برداشتن-براکت¬های-ارتودنسی-بدانید

برای بیشتر افرادی ارتودنسی انجام می‌دهند روزی که براکت‌ها ارتودنسی برداشته می‌شود روز بسیار هیجان انگیزی است. بعد از حدود یک سال یا بیشتر درمان نهایتا فرد آن لبخند زیبایی که همیشه آروزی آن را داشته می‌تواند داشته باشد. قبل از اینکه براکت‌ها برداشته شود شما باید بدانید که چه مواردی ممکن است پیش بیاید. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد برداشت براکت‌ها ارتودنسی داشته باشید، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

سخت شدگی لب‌ها (پینه لب­‌ها)

بعد از ماه‌ها استفاده از براکت‌های ارتودنسی، براکت‌ها باعث ایجاد پینه در داخل لب‌ها خواهند شد که این اتفاق طبیعی است. براکت‌هایی که روی دندان قرار می‌گیرند تیز و برنده هستند و باعث ایجاد خراشیدگی در داخل دهان می‌شوند. بیشتر متخصصان ارتودنسی برای افراد موم ارتودنسی روی براکت‌ها قرار می‌دهند تا از ایجاد خراشیدگی روی لب‌ها جلوگیری کند. با گذشت زمان این پینه‌ها بیشتر می‌شوند زیرا فرد بعد از چند ماه اول دیگر از موم‌های ارتودنسی استفاده نکرده است. هرچند فرد ممکن است این پینه‌ها را داشته باشد و به آنها توجه خاصی نکند اما زمانی که براکت‌های ارتودنسی برداشته شودند فرد این پینه‌ها را حس خواهد کرد. خوشبختانه این پینه‌ها بعد مدتی و با گذشت زمان از بین می‌روند. زیرا فرد دیگر از براکت‌های ارتودنسی که سطحی برنده دارند استفاده نمی‌کند تا باعث خراشیدگی داخل لب­ ها شود. از بین رفتن پینه ­ها ممکن است چندین ماه بعد از برداشتن براکت‌های ارتودنسی طول بکشد و نهایتا پوست صاف و نرم شود.

بهداشت آسان‌تر دندان

زمانی که براکت‌های ارتودنسی در دهان است مسواک زدن و نخ کشیدن دندان کار دشواری است. و نیاز به ابزار خاص دارد تا زیر سیم‌ها را تمیز کرد و اطراف براکت‌ها را مسواک زد تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. زمانی که براکت‌های ارتودنسی از دهان خارج می‌شوند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان بسیار راحت‌تر می‌شود و فرد می‌تواند مانند گذشته و به حالت عادی از این وسایل استفاده کند. اما بخاطر اینکه پس از ارتودنسی دندان ها راحتتر تمیز می‌شوند نباید از بهداشت دهان غفلت کرد و مانند حالتی که فرد در حالت داشتن براکت‌های ارتودنسی از دندان ­های خود مراقب می‌کرده باید اکنون نیز به بهداشت دهان توجه کند. در روز باید دو بار از مسواک استفاده کرد و هر بار حداقل دو دقیقه از مسواک استفاده کرد.

غذا خوردن ممکن است عجیب باشد

زمانی که فرد ابتدا براکت‌های ارتودنسی را دهان قرار می‌دهد باید به اینطور غذا خوردن عادت کند. و همینطور زمانی که براکت‌های ارتودنسی در پابان درمان خارج می‌شود دوباره غذا خوردن کمی عجیب و سخت خواهد بود. فرد دیگر نیاز نخواهد داشت طرز جویدن غذا را بخاطر براکت‌ها عوض کند. در حالی که ممکن است غذا خوردن کمی عجیب و سخت باشد به مرور زمان این مشکل حل خواهد شد و فرد به حالت عادی غذا خوردن باز خواهد گشت. خبر خوب این است که فرد می‌تواند بعد از برداشتن ارتودنسی غذاهایی که نباید موقع داشتن ارتودنسی استفا‌ده می‌کرده مانند ذرت بو داده یا شکلات‌های چسبناک و سخت، اکنون می‌تواند استفاده کند.

دندان‌ها ممکن است احساس درد داشته باشند

 هر زمانی که دندان‌های شما تحت نیرو زیاد قرار می‌گیرد لثه ها و دندان‌ها احساس درد خواهند داشت. این احساس درد زمانی که براکت‌های اورتودنسی را قرار می‌دهید یا هر بار که آن‌ها را محکم تر می‌کنید وجود خواهد داشت. زمانی که براکت‌های ارتودنسی برداشته ­می‌شوند این فرآیند درد نخواهد داشت اما دندان ها و لثه ها احساس درد خواهند داشت. بعد از گذشت چند روز درد و ناراحتی از بین خواهد رفت. چنانچه این درد جویدن غذا را سخت می‌کند می‌توان از مسکن­های تسکین دهنده درد در چند روز اول بعد از برداشتن ارتودنسی استفاده کرد.

رنگ رفتگی دندان­‌ها

زمانی که براکت‌های دندان را خارج می‌کنید نباید انتظار دندان‌های سفید و براق را داشته باشید. زمانی که براکت‌های ارتودنسی از دندان خارج می‌شوند ممکن است دندان‌ها مقداری زرد رنگ و داری لکه باشند. با توجه به اینکه تمیز کردن اطراف براکت‌ها دشوار است ممکن است لکه‌ها بیشتر شده باشند. این نوع رنگ رفتگی را می‌توان به راحتی با فرآیند سفید کردن دندان( بلیچینگ) درمان کرد. فرد می‌تواند هم چنین از کیت سفید کننده دندان استفاده کند و یا زیر نظر یک دندانپزشک به صورت حرفه‌ای دندان‌های خود را سفید کند. در صورتی که ناحیه ­های سفید رنگ کوچکی روی دندان وجود دارد این ناحیه‌ها بخاطر ضایعات سفید دندانی هستند. در صورتی که بعد از برداشتن ارتودنسی همچنین نواحی در دندان وجود داشت باید با دکتر متخصص ارتودنسی مشورت کرد.

بعد از برداشتن براکت‌های ارتودنسی درمان پایان نیافته است


بعد-از-برداشتن-براکت‌های-ارتودنسی-درمان-پایان-نیافته-است

بعد از برداشتن براکت‌های ارتودنسی از دندان درمان پایان نیافته و وقتی که براکت‌ها از دندان خارج شدند فرد باید از ریتینر استفاده کند.

چه مدت باید از ریتینر استفاده کرد؟

بهترین جواب به این سوال این است که بدانیم ریتینر چیست و چرا از آن ها استفاده می‌شود. ریتینر یک قطعه سفارشی برای دهان است که کمک می‌کند دندان‌ها در موقعیت جدید خود ثابت شوند.  زمانی که درمان ارتودنسی به پایان رسید لثه و دندان‌های اطراف دندان‌ها، دندان را محکم در سر جای خود نگه نمی‌دارند  نیروهای ناشی از صحبت کردن یا خصوصا غذا خوردن باعث تحریک لثه‌ها و استخوان می‌شوند تا بهتر از دندان حفاظت کنند. استفاده از ریتینر کمک می‌کند تا دندان هایتان در سر جای نهایی خود ثابت شوند و با غذا خوردن و صحبت کردن تغییری در وضعیت دندان‌ها حاصل نشود. بدون ریتینر ممکن است دندان‌ها به آرامی بلغزند و به جای اولیه خود بازگردند و هزینه درمان ارتودنسی را از بین ببرند. با توجه به اینکه دندان‌ها به مرور زمان تمایل دارند تا جابه‌جا شوند ریتینر‌ها کمک می‌کنند تا دندان‌ها ثابت شوند. بیشتر بزرگسالان و نوجوانان از ریتینر در شب و بین وعده‌های غذایی برای حداقل چند ماه پس از درمان ارتودنسی استفاده می‌کنند. هر چه ریتینر­ بیشتر استفاده شود تاثیر آن روی کار بیشتر خواهد بود. با ثابت شدن دندان‌ها می­توان به تدریج مدت زمان استفاده از ریتینر را کم کرد. بهتر است ریتینر شب‌ها تا آخر عمر استفاده شوند تا نتیجه خوب ارتودنسی که زحمت زیادی برای آن کشیده شده محافظت کند. اما بعد از سال اول یا بیشتر بهتر است ریتینر چند شب در هفته برای چندین سال استفاده شوند. در صورتی که احساس می‌کنید برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها باید همیشه از ریتینر استفاده کنید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا وضعیت ریتینر را چک کند. ریتینر برای جابه‌جایی دندان‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه برای تنظیم و ثبات نتیجه ارتودنسی بعد از ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا ریتینر باید همیشه استفاده شود؟

نه، اما هر چه بیشتر استفاده شود بهتر است. متخصص ارتودنسی باید زمانی که درمان ارتودنسی نزدیک به پایان است باید راجع به برنامه نگهداری ارتودنسی با فرد صحبت کند. این برنامه ممکن است با توجه وضعیت متغیر باشد. به طور مثال متخصص ارتودنسی ممکن است ریتینر ثابت را توصیه کند که در تمام 24 ساعت شبانه روز استغاده شود یا شاید متخصص ریتینر قابل برداشتن را استفاده کند که فقط شب‌ها استفاده شود. در بیشتر موارد به فرد آموزش داده می‌شود تا در ما­ه های اولیه که بسیار حساس و مهم است از ریتینر ثابت استفاده شود و فقط موقع غذا خوردن برداشته شود و بعد از مدتی ریتینر قابل یرداشتن جایگزین ریتینر ثابت شود.

مراقبت از ریتیتر

یکی از قسمت‌های مهم استفاده از ریتینر نگهداری و تمیز کردن آن است.  ریتینر های قابل برداشتن باید به صورت مرتب با محلول تمیز کردن دندان مصنوعی پاک شوند و با مسواک به صورت متناوب مانند مسواک زدن دندان تمیز شوند. برای ریتینرهای ثابت تمیز کردن با آب برای حذف مواد غذایی از آن مناسب خواهد بود همچنین استفاده از نخ دندان برای نواحی که با ریتینر پوشش داده شده است مناسب است. اگر ریتینر به خوبی نگهداری شود مدت زمان استفاده از آن کاهش خواهد یافت و استفاده از آن راحت تر خواهد بود و مشکلی برای بهداشت دهان به وجود نخواهد آمد. اگر از ریتینر استفاده نشود دندان‌ها شروع به حرکت خواهند کرد و ممکن فرد درمان ارتودنسی را مجبور شود تکرار کند.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست