بیشتر بیماران باید از ارتودنسی ثابت (سیم‌کشی) استفاده کنند تا دندان‌های آن‌ها صاف‌شده و لبخند آن‌ها به بهترین شکل اصلاح شود. نگین‌های سرامیکی یا فلزی که به‌دقت طراحی‌شده‌اند و به آن‌ها براکت گفته می‌شود روی هر دندان قرار داده‌شده و چسبانده می‌شوند. در برخی موارد حلقه‌های فلزی که به آن‌ها باند گفته می‌شود دور دندان‌ها نیش قرار داده می‌شوند. براکت ها هم به‌وسیله یک سیم فلزی باریک به یکدیگر متصل می‌شوند. سیم هم به‌وسیله کش های کوچکی که ماژول نامیده می‌شود یا به‌وسیله سیم‌هایی به نام لیگاتور در جای خود نگه‌داشته می‌شوند. ماژول‌ها در رنگ‌های مختلفی وجود دارند. سیم‌ها در فواصل منظم برای صاف کردن دندان‌ها و اصلاح بایت تنظیم می‌شوند.

[shortcode-variables slug=”alert”]با استفاده از بر یس‌های ثابت می‌توان اصلاحات خوبی در دندان‌ها ایجاد کرد. بدون استفاده از صفحه پلاستیکی در سقف دهان، گفتار و خوردن شما تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. در اولین جلسه درمانی، متخصصین ما در [shortcode-variables slug=”clinic”] تمام گزینه‌های درمانی را برای شما توضیح داده و به شما خواهند گفت که آیا استفاده از بر یس‌های ثابت برای شما مناسب است یا نه. شما هرگز برای استفاده از بر یس‌های ثابت پیر نیستید؛ بسیاری از بیماران این روش را برای اصلاح دندان‌های خود در دوران بازنشستگی انتخاب می‌کنند. همکاران ما در کلینیک تخصصی ارتودنسی خدمات مشاوره درباره روش‌های درمانی و امکانات ارائه‌شده در کلینیک را به شما معرفی خواهند کرد. برای آشنایی بیشتر یا برای دریافت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های [shortcode-variables slug=”number”] تماس حاصل نمایید.[shortcode-variables slug=”alert1″]

مزایا


 • بر یس‌های ثابت برای دست‌یابی به نتایج ظریف و اصلاح لبخند بسیار عالی هستند.
 • ازآنجاکه نمی‌توان این بر یس‌ها را برداشت، تمام مدت به کار خود ادامه داده و بسیار مؤثر هستند. مزایای ارتودنسی ثابت باعث می‌شود که دندان‌های شما ثابت‌شده و راحت‌تر تمیز شوند. با بر یس‌های ثابت علاوه بر این‌که دندان‌ها بهتر به نظر می‌رسند، بهداشت دهان و دندان نیز بهبودیافته و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه در آینده کاهش می‌یابد.
 • یکی دیگر از مزایای بر یس‌های ثابت این است که به همکاری بیمار وابسته نیست.
 • با ارتودنسی ثابت، احتمال این‌که دندان‌ها پس از درمان به محل قبلی خود بازگردند بسیار کم است زیرا دندان‌ها در تمام مدت درمان در محل درست خود محکم شده‌اند.

کاربردها


بدون در نظر گرفتن سن برخی از بیماری‌های دندان که باعث می‌شوند شما از ارتودنسی ثابت استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • دندان‌های کج
 • دندان‌های نامرتب
 • اوربایت که درزمانی که دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایینی قرارگرفته باشند به وجود می‌آید
 • اندربایت که درزمانی که دندان‌های پایینی جلوتر از دندان‌های بالایی قرارگرفته باشند شکل می‌گیرد.
 • کراس بایت که یک مال اکلوژن (یا “بایت بد”) است و درزمانی که دندان‌های یک‌طرف نسبت به‌طرف دیگر به گونه‌ها یا زبان نزدیک‌تر باشند ایجاد می‌شود
 • فاصله بین دندان‌ها زمانی که فاصله دندان‌ها از هم مسای نباشد
 • نا ترازی فک که به آن دیس گناتی هم گفته می‌شود زمانی ایجاد می‌شود که رابطه فک با فک نابرابر باشد

 انواع ارتودنسی ثابت


 بریس‌های فلزی

بر یس‌های فلزی بسیار باکیفیت که از استینلس استیل ساخته‌شده‌اند متداول‌ترین نوع بریس تا هستند. در مقایسه با بر یس‌های فلزی قدیمی، بر یس‌های فلزی مدرن امروزی کوچک‌تر، جذاب‌تر و راحت‌تر هستند. بر یس‌های فلزی مقرون‌به‌صرفه، مطمئن و مؤثر هستند. به همین دلیل است که این بریس تا در بین بیماران در همه سنین هنوز بسیار محبوب است.

  بر یس‌های شفاف

بر یس‌های سرامیکی شفاف کمتر از بر یس‌های فلزی قدیمی جلب‌توجه می‌کنند و به همین دلیل در بین بیمارانی که از داشتن بریس در دهان خود خجالت می‌کشند محبوبیت بیشتری دارند. بر یس‌های سرامیکی با استفاده از تکنولوژی بر یس‌های معمولی کار می‌کنند با این تفاوت که براکت های آن‌ها از مواد شفاف ساخته‌شده است که شبیه به رنگ طبیعی دندان‌ها است.این بریس ها گران‌تر از بر یس‌های فلزی معمولی هستند.

بر یس‌های خودنگهدارنده

بریس‌های خودنگهدارنده ارتودنسی دیمون از روش منحصربه‌فرد خودنگهدارنده استفاده می‌کنند که فشار کمتری بر دندان وارد کرده و اصطکاک را کاهش می‌دهند. در نتیجه استفاده از آن‌ها راحت‌تر بوده و زمان درمان با آن‌ها کوتاه‌تر می‌شود. بریس‌های خودنگهدارنده نیازی به کش یا نگهدارنده فلزی ندارند و طوری طراحی‌شده‌اند که براکت ها به‌وسیله یک گیره سیم‌ها را در جای خود نگه می‌دارند.ازآنجاکه بریس‌های خود نگهدارنده بسیار مؤثر عمل می‌کنند نیاز کمتری به تغییر تنظیمات دارند که باعث افزایش راحتی این روش درمانی می‌شود.

 بریس‌های لینگوال

ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. روش عملکرد این بریس‌ها مشابه بریس‌های فلزی است اما ازآنجاکه این بریس پشت دندان‌ها استتار می‌شوند، هیچ‌چیز فلزی در دهان مشاهده نمی‌شود.به باد داشته باشید که استفاده از ارتودنسی لینگوال برای رفع همه مشکلات ارتودنسی مناسب نیست.

بریس‌های ثابت چگونه نصب می‌شوند؟


 • متناسب با برنامه درمانی شما، بریس‌های ثابت ممکن است در یک جلسه درمانی یا طی چندین جلسه در دهان شما نصب شوند
 • در برخی موارد قبل از نصب بریس‌های ثابت از کش های حلقه‌ای که به آنها “جداکننده” گفته می‌شود بین پشت دندان‌ها استفاده می‌شود.
 • قبل از شروع درمان و کارگذرای ارتودنسی ثابت، دندان‌های شما تمیز می‌شود.
 • برای آن دسته از افرادی که به باند نیاز دارند چسب‌های مخصوصی برای چسباندن آن به دندان به‌کاربرده می‌شود.
 • براکت های مربعی شکل از جنس فلز یا سرامیک هستند که به‌وسیله چسب به دندان‌ها وصل می‌شوند.
 • ارتودنسی ثابت با وصل کردن باندها و/ یا براکت ها به هم به‌وسیله یک سیم کامل می‌شود. این سیم و کش هایی که به آن‌ها ماژول گفته می‌شود دندان‌ها را در جای درست خود نگه می‌دارند. رنگ‌های مختلف کش ها به این دلیل است که بریس ها باحال تر به نظر برسند.

آیا ارتودنسی ثابت باعث آسیب می‌شود؟


 • نصب ارتودنسی ثابت آزاردهنده نیست: این بریس ها به‌راحتی به دندان چسبانده می‌شوند. هیچ تزریقی انجام نمی‌شود و شما نیازی به خوابیدن و بیهوشی در هنگام نصب بریس ها ندارید.
 • 4 تا 5 روز پس از نصب اولیه بریس ها و یکی دو روز پس از هر مرتبه تنظیم آن‌ها شما کمی احساس ناراحتی و دندان درد خواهید داشت. ممکن است احساس کنید که دندان‌های شما لق شده و کاملاً حساس شوند.
 • در چند روز اول پس از نصب بریس ها از غذاهای نرم‌تر استفاده کنید
 • در صورت لزوم، می‌توانید داروهای مسکن مانند داروهایی که برای سردرد استفاده می‌کنید مصرف کنید. حتماً دستورالعمل مصرف این داروها را مطالعه کنید تا به مقدار مناسب از آن‌ها استفاده کنید.

مراقبت از بریس‌های ثابت


 • تا چند روز پس از قرار دادن بریس‌ها روی دندان و درصورتی‌که دندان‌های شما حساس شده است از غذاهای نرم استفاده کنید. پس‌ازاین مدت شما می‌توانید به‌طور طبیعی به رژیم غذایی خود بازگردید.
 • به‌طورکلی توصیه می‌شود که برای پیشگیری از آسیب دیدن بریس‌ها از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. از خوردن غذاهای چسبنده، جویدنی و شیرینی‌های سفت (مانند تافی، شیرینی پخته و آدامس) اجتناب کنید. آدامس نجوید. به یک‌باره غذاهای سفت را با دندان‌های خود گاز نزنید.
 • مصرف نوشابه‌های گازدار و کولا را به حداقل برسانید و عموماً آن‌ها را به وعده‌های اصلی غذایی میل کنید.
 • باید توجه ویژه‌ای به تمیز نگه‌داشتن دهان خود داشته باشید. پس از خوردن هر وعده غذایی دندان‌های خود را مسواک زده و مطمئن شوید که باقی‌مانده غذا لابه‌لای بریس ها گیر نکرده باشد. یک ایده خوب این است که همیشه مسواک و خمیردندان مسافرتی به دنبال خود داشته باشید تا بتوانید سه مرتبه در روز دندان‌های خود را مسواک کنید.
 • برای تمیز نگه‌داشتن ارتودنسی، مسواک‌های بین‌دندانی و نخ دندان مخصوص ارتودنسی می‌تواند به شما کمک کند. با استفاده از این‌ها شما می‌توانید زیر بریس‌ها را تمیز نگه‌داشته و به‌صورت مؤثری بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

 هزینه


هزینه ارتودنسی بسیار متغیر بوده و به میزان پیچیدگی درمان و طول دوره درمان بستگی دارد. همچنین این هزینه منطقه به منطقه متفاوت است. هزینه‌های درمان همچنین به نوع درمانی که انتخاب می‌کنید نیز بستگی دارد.

 

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست