ارتودنسی یک شاخه تخصصی دندانپزشکی است که بر بهبود چهره، دندان‌ها و فک‌ها تمرکز دارد تا بهترین عملکرد و زیبایی را به دست آورد. که معمولا از طریق استفاده از ارتودنسی ثابت یا سرامیکی و ارتودنسی متحرک قابل دستیابی است.

یک متخصص ارتودنسی، متخصص واجد شرایطی است که اول برای دندانپزشک شدن آموزش دیده است و بعد در سطوح درسی بالاتری شرکت می‌کند. متخصص دندانپزشک، متخصص مراقبت از دهان و دندان است که مسئولیت بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌های شما را از طریق تکنیک‌های مختلف بر عهده دارد.

اگر هیچ گاه به متخصص ارتودنسی مراجعه نکرده باشید، ممکن است بخواهید بدانید که این متخصص در واقع چه کاری انجام می‌دهد و در جلسات اولیه و بعد از آن چه انتظاری باید داشته باشد. نتیجه نهایی خدمات ارتودنسی دندان‌هایی است که در راستایی درست، زیبا و مرتب شده‌اند. متخصصین ما در [shortcode-variables slug=”clinic”] روش‌های مختلفی را ارائه می‌کنند که اغلب ماهیت زیبایی دارند، اما از آنجایی که مرتب کردن دندان‌ها می‌تواند بر هر چیزی از جمله خوردن، صحبت کردن و غیره تاثیر بگذارد، خدمات ارتودنسی دارای مزیت عملکردی نیز می‌باشند. برای آشنایی با روش‌های مختلف ارتودنسی می‌توانید باشماره‌های [shortcode-variables slug=”number”] تماس حاصل فرمایید.

دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی


متخصص ارتودنسی در زمینه تشخیص و درمان مسائل مربوط به ترمیم دندان‌ها و فک تخصص دارد. اگر در این نواحی دچار مشکل هستید، باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.
تمامی متخصصان ارتودنسی، دندانپزشکان تعلیم دیده و باتجربه‌ای هستند که برای متخصص ارتودنسی شدن تخصص‌های اضافه‌ی خاصی را گذرانده‌اند. متخصصین ارتودنسی بیماران خود را بصورت کامل درمان می‌کنند و از تشخیص دقیق و درمان مطابق با نیازهای منحصر بفرد شما مطمئن خواهند شد. متخصصین ارتودنسی در دستیابی به نتایج شگفت انگیز بسیار موثر هستند زیرا سالانه هزاران مورد از این موارد می‌بینند. این احتمال وجود دارد که با چندین مورد مانند شما مواجه شده باشند و دقیقاً بدانند که چگونه می‌توان به بهترین نتایج دست یافت.

هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی چه اتفاقی می‌افتد؟


هنگامی که برای اولین بار به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنید با او مشاوره‌ی اولیه خواهید داشت. در طول این جلسه، رادیوگرافی از دندان‌ها گرفته شده و متخصص ممکن است از تکنیک‌های تصویربرداری جهت تعیین بهتر محدوده‌ی مشکلات شما و بهترین درمان جهت اصلاح آنها استفاده کند. در پایان ملاقات، شما در مورد مراحل اصلاحی که ممکن است برای بهبود دندان‌ها و لثه‌ها انجام شود و ممکن است شامل انواع مختلفی از سیم کشی، نگهدارنده‌ها یا سایر ویژگی‌ها باشد، مطلع می‌شوید. همچنین در مورد هزینه خدمات و اینکه مزایای بیمه چقدر از هزینه‌ی درمان را می‌پردازد بیشتر آگاه می‌شوید.

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می‌دهد؟


درمان ارتودنسی

دلیل اصلی اینکه اکثر افراد به متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند مرتب کردن دندان‌ها و کیفیت فک و دندان شما است. مشکلات متداول دندان و فک عبارتند از:

  • اپن بایت: دندان‌های جلو در بالا و پایین روی هم قرار نمی‌گیرند.
  • در صورتی که دندان‌های پایین به اندازه‌ی کافی به جلو کشیده نشده باشند، ممکن است باعث شود که دندان‌های بالا بسیار جلو به نظر برسند و باعث اورجت شود.
  • آندربایت: در این شرایط هم فک پایین و هم دندان‌ها بیش از حد جلو آمده‌اند.
  • در اوربایت، دندان‌های جلوی فک بالا ممکن است بیش از حد روی دندان‌های جلو در فک پایین کشیده شوند.

با این حال توجه به اینکه این تنها عملکرد آنها نیست مهم است. متخصص ارتودنسی کل فرایند را انجام می‌دهد تا تعیین کند چگونه به بهترین شکل سیم‌کشی را انجام دهد. در اکثر موارد متخصص ارتودنسی از دندان‌ها رادیوگرافی می‌گیرد. پس از آن ارتودنتیست برای گذاشتن براکت‌ها و سیم‌ها روی دندانها اقدام خواهد کرد. علاوه بر این، متخصص ارتودنسی مسئول سفت کردن بریس‌ها است. به خصوص برای کودکان این که در سن بزرگسالی لبخندی زیبا داشته باشند. موضوع مهمی است.

جایگذاری بریس‌های مختلف

چند سال پیش، بریس‌ها، براکت‌های فلزی‌ بودند که هنگام نصب کاملا قابل دیدن بودند هرچند این وضعیت دیگر نباید برای شما مشکل ایجاد کند.

  • درمان جدیدی مانند ارتودنسی نامرئی وجود دارد که که از مقاومت کردن در برابر گذاشتن بریس‌ها جلوگیری می‌کند.
  • روش‌های دیگری نیز مانند بریس‌های سرامیکی وجود دارد. بریس‌های سرامیکی ساخته شده از یاقوت کبود شفاف هستند، که برای بزرگسالانی که تمایلی به داشتن بریس‌های قابل دیدن ندارند مورد عالی و مناسبی است.
  • بریس‌های متحرک برای درمان مداخله‌ای، که از یک صفحه پلاستیکی که سقف دهان را می‌پوشاند و سیم فلزی که به دندان‌های جلو متصل است ساخته شده است. این بریس‌ها برای انجام حرکات محدود دندان در کودکان 7 تا 11 سال استفاده می‌شود. آنها اغلب به عنوان مرحله اول قبل از ثابت شدن استفاده می‌شود.
  • بریس‌های ثابت که اغلب با براکت‌های فلز با دوام و قوی به دندان‌ها متصل شده و با سیم وصل می‌شوند. سیم در بریس‌ها که توسط مکانیسم اسلاید در جای خود نگهداری می‌شود، کار می‌کند تا دندان‌ها را به سمت جایگاهشان جابجا کند.
  • بریس‌های دیمون بریس‌های ارتودنسی سریع و ثابتی هستند که در آنها از یک مکانیزم منحصر بفرد اصطکاک کم استفاده می‌شود که اصطکاک و چسبندگی ناشی از بریس‌های مرسوم را به حداقل می‌رساند.
  • متخصصین ارتودنسی به شدت توصیه می‌کنند که محافظ‌های دهان هنگام بازی کردن ورزش‌های تماسی (حتی ترامپولین و دوچرخه سواری) استفاده شوند. در صورتی که فرزند شما بریس‌های ثابت دارد، می‌تواند محافظ‌های دهانی مخصوصی داشته باشد که برای قرار گرفتن دور بریس‌ها طراحی شده‌اند.

افراد در سنین مختلف می‌توانند از این بریس‌ها استفاده کنند. در بعضی موارد، کودکان ممکن است به آنها احتیاج داشته باشد، مخصوصا زمانی که مسئله مربوط به دندان بسیار ناچیز است.

بریس‌های بزرگسالان

تا چند سال پیش متخصصین ارتودنسی تنها برای کودکان عمل سیم‌کشی دندان‌ها را انجام می‌دادند. این بریس‌‌ها تنها برای کودکان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه برای بزرگسالان نیز استفاده می‌شود.

با اینکه همچنان نسبتاً جدید است، اما متخصصین ارتودنسی چندین گزینه را برای بیماران بزرگسال ارائه می‌کنند. برای مثال ممکن است یک فرد بزرگسال در دوران کودکی پول کافی برای قرار گرفتن تحت درمان ارتودنسی را نداشته است.

یک متخصص ارتودنسی به شخص بزرگسال کمک می‌کند تا به رویای داشتن دندان‌هایی مرتب دست یابد. بطوری که این افراد می‌توانند اعتماد بنفس درونی خود را بروز دهند. این امر هم از لحاظ زیبایی و هم افزایش اعتماد بنفس تاثیرگذار است.

کشیدن دندان با هدف ارتودنسی

گاهی اوقات ممکن است دندان‌های شما در دهانتان زیاد باشند. یکی از خدماتی که متخصص ارتودنسی قبل از گذاشتن ارتودنسی ارائه می‌دهد کشیدن دندان است زیرا فضای کافی برای دندان‌ها جهت مرتب شدن وجود ندارد. این کار پس از بررسی دقیق رادیوگرافی انجام می‌شود.

به طور کلی، متخصصین ارتودنسی تمام روش‌هایی که منجر به لبخندی زیبا می‌شوند را ارائه می‌دهند. در بیشتر موارد، آنها به عنوان یک مانع بین جراحی و شما، عمل می‌کنند. کار آنها مستلزم استفاده از اقدامات غیر تهاجمی برای مرتب کردن دندان‌ها است. به عنوان مثال، ممکن است دندانپزشک برای تغییر دندان‌های از شکل افتاده، جراحی را پیشنهاد کند. با این حال، متخصص ارتودنسی برای کمک به این فرآیند، از ابزارهای متعددی که در اختیار دارد استفاده خواهد کرد.

درمان مفصل گیجگاهی فکی

 

مفصل گیجگاهی فک اختلالی است که در نتیجه‌ی مشکلات مفاصل فک به وجود می‌آید. نتیجه‌ی آن درد مشقت‌بار و مشکلاتی در دندان‌ها خواهد بود. در نتیجه، عارضه‌های دیگری مانند قطع ناگهانی نفس در خواب ایجاد می‌شود. درد می‌تواند در هنگام جویدن، صحبت کردن یا نوشیدن ظاهر شود.

پیشرفت در تکنولوژی دندانی باعث می‌شود که متخصصین ارتودنسی اقداماتی را انجام دهند که می‌تواند باعث درد کمتری شود. یکی از گزینه‌های مورد استفاده، اسپلینت‌های دهان و دندان است. این دستگاهی نرم یا سفت است که در داخل دهان قرار می‌گیرد.

چگونه متخصص ارتودنسی را انتخاب کنید؟


انتخاب یک روش ارتودنسی برای دستیابی به زیبایی لبخند خود یا فرزندتان یک تصمیم مهم می‌باشد. درمان ارتودنسی زمان می‌برد بنابراین باید از اینکه با پزشک و کارمندان احساس راحتی می‌کنید مطمئن شوید. تجربه ارتودنسی شما چیزی است که در ادامه‌ی زندگی خود به یاد می آورید، بنابراین از این که چیزی برای لبخند زدن وجود دارد یقین داشته باشید. نظر کسی که به او اعتماد دارید را بپرسید.

هنگامی که یک لیست از چند متخصص ارتودنسی دارید، کمی تحقیق کنید. در مورد پیش زمینه‌ی آموزشی آنها، جایی که به مدرسه رفته‌اند و اینکه چه نوع آموزش مداوم و یا آموزش تخصصی داشته‌اند تحقیق کنید.

متخصصین ارتودنسی سبک‌های مختلف درمانی دارند، بنابراین مشاوره کامل یک ایده‌ی عالی است. برخی از متخصصین ارتودنسی ممکن است گزینه‌های درمان ارتودنسی خاص یا محصولاتی را ارائه دهند که دیگر ارتودنتیست‌ها ممکن است آن را ارائه ندهند. اینکه با متخصص ارتودنسی خود راحت باشید نیز اهمیت دارد.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست