بعد از اتمام دوران سیم‌کشی دندان‌ها، نوبت استفاده از نگهدارنده‌ها یا همان ریتینرها است. اطمینان از ماندگاری طولانی‌مدت مزایای ارتودنسی نکته‌ای است که برای همگان حائز اهمیت است. اگر بعد از درآوردن سیم‌های ارتودنسی از نگهدارنده‌ها استفاده نشود احتمال برگشت ارتودنسی و نامرتبی دندان‌ها بسیار زیاد است. مطالعات حاکی از آن است که اولین ماه بعد از درآوردن سیم‌های ارتودنسی دندان‌ها آسیب‌پذیرتر هستند و بیشتر در معرض برگشت به حالت اولیه قرار دارند.

هدف از سیم‌کشی دندان‌ها داشتن لبخندی زیباست. اما استفاده مرتب از نگهدارنده‌ها بعد از سیم‌ها نکته بسیار مهمی است که باید حتما رعایت شود. متخصص ارتودنسی بعد از درآوردن سیم‌ها، برای حفظ دندان‌ها در موقعیت جدید، نگهدارنده‌ها را برای بیمار فراهم می‌کند. به سادگی می‌توان گفت که راز لذت بردن از لبخند زیبا و طولانی‌مدت بعد از سیم‌کشی، استفاده منظم از نگهدارنده‌ها است. متخصصین ارتودنسی در [shortcode-variables slug=”clinic”] نگهدارنده‌های سفارشی و متناسب را برای بیماران فراهم می‌کنند و دستورالعمل‌های خاص استفاده از آن را به بیماران ارائه می‌دهند. بیماران باید اهمیت استفاده از نگهدارنده‌ها را درک کنند چرا که عدم استفاده مرتب، احتمال بازگشت دندان‌ها به حالت اولیه را افزایش می‌دهد، در نتیجه نه‌ تنها هزینه بلکه همه زحمات بیمار هدر می‌رود. در صورت نیاز به مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با همکاران ما در کلینیک با شماره‌های [shortcode-variables slug=”number”] تماس حاصل فرمایید.

انواع نگهدارنده‌ها


نگهدارنده‌های متحرک

انواع مختلفی از نگهدارنده‌های متحرک (با جنس‌ها و طراحی‌های مختلف) بعد از درمان ارتودنسی به بیماران تجویز میگردند که هریک از آنها از لحاظ هزینه، سرعت تاثیرگذاری و … با یکدیگر متفاوت است؛ طراحی نوع این نگهدارنده‌ها بر اساس طرح درمان شما بوده و توسط متخصص ارتودنسی شما به لابراتوار سفارش داده می شود. بعضی از این نگهدارنده‌ها دارای اجزاء فلزی هستند که جهت افزایش گیر در درون پلاک متحرک ارتودنسی قرار داده می‌شوند. انواعی دیگر پلاک‌های ارتودنسی شفافی هستند که روی سطح جونده دندان‌ها را می‌پوشانند. نحوه استفاده چگونگی گذاشتن و برداشتن، تمیز کردن همگی در مطب به شما آموزش داده می‌شوند. به یاد داشته باشید که وظیفه استفاده درست از این نگهدارنده‌ها بر عهده شما می‌باشد و در صورت عدم استفاده مناسب امکان جابجایی و حرکت دندان بعد از درمان ارتودنسی کاملاً محتمل است. در مواردی امکان اضافه کردن اجزایی به این نگهدارنده‌ها (فلزی یا پلاستیکی) جهت حرکت‌های دندانی وجود دارد. برای ساختن این نگهدارنده ابتدای از بیماران با مواد قالبگیری مدل‌های گچی تهیه می‌شود و سپس بر روی این مدل‌های گچی نگهدارنده‌ها ساخته می‌شوند.

نگهدارنده ثابت

نوع دیگری از این نگهدارنده‌ها پلاک ارتودنسی ثابت است که شامل سیم‌های نازک به هم بافته شده ای است که از سطح پشتی روی دندان ها چسبانده می شود جنس و قطر این سیم ها متفاوت بوده و بسته به انتخاب متخصص ارتودنسی دارد. در مواردی ۶ و در مواردی تمام دندان جلویی فک پایین توسط این سیم‌ها به هم چسبانده می‌شود. برای چسباندن این سیم‌ها بر روی سطح دندانها از کامپوزیت‌ها (مواد سفید رنگی که قابلیت چسبندگی به دندان دارند) استفاده می‌شود. در مواردی پشت دندان های بالا نیز این سیم ها چسبانده می شوند که کاملاً بسته به نظر و طرح درمان متخصص ارتودنسی شما دارد. البته از آنجا که نصب این نگهدارنده‌ها پشت دندان های بالا امکان برخورد این سیم را با لبه دندان های پایین افزایش می دهد استفاده از آنها در فک بالا خیلی توصیه نمی گردد. در مواردی که فضا بین دندان های فک بالا وجود دارد یا چرخش دندانی شدید وجود دارد به توصیه متخصص ارتودنسی و در مواردی که دندان های پایین امکان برخورد با آنها را ندارند می‌توان از آنها استفاده نمود. با قرار دادن این سیم ها در پشت دندان ها نخ کشیدن بین دندانها مشکل شده و امکان بوجود آمدن جرم روی دندان ها افزایش می یابد. در این موارد باید از نخ دندان‌های مخصوص یا دستگاهی که نخ دندان را از فواصل بین دندانی راحت تر عبور می‌دهد استفاده نمود. مراجعه به دندانپزشک هر ۶ ماه تا ۱ سال یکبار جهت معاینات دوره‌ای و در صورت لزوم تمیز کردن جرم های اطراف این سیم ها به بیماران به شدت توصیه می‌گردد. در صورتیکه آسیبی به این سیم ها وارد شود و این سیم ها به شدت خم یا از روی دندان جدا شوند، دندان مورد نظر تحت کنترل نبوده امکان جابجایی و تغییر در آن افزایش خواهد یافت. در این موارد مراجعه به متخصص ارتودنسی قبل از بروز مشکلات بسیار ضروری می باشد. به یاد داشته باشید که وظیفه کنترل این نگهدارنده‌ ثابت با خود شما می باشد اگر چه متخصص ارتودنسی شما این سیم ها را در فواصل معینی کنترل می نماید ولی خود شما اولین نفر هستید که از جابجایی و کنده شدن این سیم ها از پشت دندان خود مطلع می گردید.

چه مشکلاتی دیگری با استفاده از نگهدارنده‌ها برطرف می‌شود


برخی از شرایط دندانی خاص، مانند فاصله بین دندان‌ها بدون سیم‌کشی نیز اصلاح می‌شوند. در بسیاری از این شرایط استفاده از نگه دارنده به تنهایی برای اصلاح مشکل دندانی کفایت می‌کند. این احتمال وجود دارد که بعد از بسته شدن فاصله بین دندان‌ها بیمارهمچنان از نگهدارنده‌ها استفاده کند. یکی دیگر از کاربردهای نگهدارنده‌ها اصلاح مشکل بلع معکوس یا همان پیش‌آمدگی زبان است. در این حالت زبان بیمارهنگام صحبت کردن به سمت دندان‌های او متمایل شده و ایجاد مشکل می‌کند. این مورد بسیار جدی است و حتما باید درمان شود. از دیگر مزایای استفاده از نگهدارنده‌ها می‌توان به اصلاح انواع اختلالات بایت و مفصلی-گیجگاهی فک اشاره کرد. افرادی که دچار ناهنجاری مفصلی –گیجگاهی فک هستند در ناحیه فک خود احساس درد می‌کنند. این اختلال ممکن است در یک طرف صورت بیمار و یا هردو طرف آن رخ دهد. ناهنجاری مفصلی-گیجگاهی فک ممکن است کوتاه مدت بوده و یا سالیان سال بیمار را درگیر خود کند.

مدت زمان استفاده از نگهدانده‌ها


متخصص ارتودنسی شما زمان و نحوه استفاده از نگهدارنده‌ها را توصیه می‌کند. در مورد نگهدارنده‌های متحرک (قابل برداشتن و گذاشتن) ۶ماهه اول تمام وقت بجز زمان غذا خوردن و مسواک زدن و ۶ماهه دوم به صورت نیمه وقت (۱۲۲ ساعت در روز) گذاشتن پلاکها توصیه می گردد. از آنجایی که امکان جابجایی و حرکت دندان ها به دلیل تغییرات طبیعی بعد از سال اول نیز وجود دارد توصیه می شود بعد از سال اول هم توسط بیماران ولی به مقدار کمتر (یک شب در میان یا هفته ای ۲ شب) استفاده شوند. در مواردی این ریتینرها ثابت هستند و پشت دندان ها چسبانده می شوند علیرغم آنکه با وجود این نگه دارنده‌های ثابت رعایت بهداشت دندان مشکل تر است تحقیقات طولانی مدت نشان داده اند که این سیم ها باعث بروز ناراحتی های لثه و پویسیدگی دندانی نمی شود. لذا برای جلوگیری از جابجایی دندان ها توصیه بر استفاده طولانی مدت از آنهاست.

مقالات مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست